Raport Euro 2012: Stadion Miejski w Poznaniu


9 kwietnia 2010 Raport Euro 2012: Stadion Miejski w Poznaniu

Stadion Miejski w Poznaniu będzie pierwszym gotowym na Euro 2012. Związane jest to z faktem, że poznański obiekt jest modernizowany, a nie budowany całkiem od podstaw. Stadion ma zostać oddany do użytku w drugim półroczu 2010 roku.


Udostępnij na Udostępnij na

Prace na stadionie przy ul. Bułgarskiej trwają całą dobę
Prace na stadionie przy ul. Bułgarskiej trwają całą dobę (fot. Łukasz Cyraniak / iGol.pl)

Obiekt przy ul. Bułgarskiej w niczym nie przypomina stadionu sprzed jeszcze kilku lat. Wielu kibiców zapomniało już, że w miejscu, gdzie swoje mecze rozgrywa Lech Poznań, jeszcze niedawno były tylko trzy trybuny – wszystkie zbudowane w oparciu o wał ziemny. Teraz śladu po wale już nie ma, za to na poznańskim Grunwaldzie z dnia na dzień rośnie piękny obiekt piłkarski. Pierwsze prace modernizacyjne tego stadionu rozpoczęły się w 2003 roku, długo przed wskazaniem Polski i Ukrainy jako gospodarzy mistrzostw Europy w 2012 roku. Powstała wtedy, zlokalizowana za jedną z bramek, czwarta trybuna, która „zamknęła” cały stadion. Kolejne prace zaczęły się w 2005 roku, kiedy  zlikwidowano część wałów ziemnych, gdzie wybudowane były dotychczasowe trybuny. W marcu 2007 roku uruchomiono kolejną trybunę, położoną za drugą z bramek, na 6,5 tys. miejsc.
Następne prace modernizacyjne zostały podjęte już po ogłoszeniu gospodarzy Euro 2012.
Przez długi czas Stadion Miejski w Poznaniu był zamknięty dla kibiców, a Lech musiał rozgrywać swoje mecze we Wronkach, oddalonych o ponad 60 km od Poznania. W rundzie wiosennej obecnego sezonu „Kolejorz” wrócił na ul. Bułgarską. Wszystko dzięki intensywnej pracy budowlańców, którzy pracują na trzy zmiany – nawet w nocy.

Do użytku oddano już dwie trybuny za bramkami, chociaż na ostatnim ligowym meczu „Kolejorza” z Legią Warszawa na trybunie numer dwa niedostępny dla kibiców był jeszcze najwyższy taras. Uruchomiono już za to narożniki czwartej trybuny – dzięki temu na szlagierowym meczu z Legią przy ul. Bułgarskiej zasiadło 13370 kibiców.

Docelowa pojemność stadionu ma wynosić 43 tys. siedzeń. Początkowo planowano, że na stadionie ma być miejsce dla 46 tys. widzów. Jednak po decyzji, że w Poznaniu nie zostanie rozegrany mecz ćwierćfinałowy Euro 2012, zdecydowano postawić na jakość, nie na ilość. Co to oznacza? Zmniejszenie liczby miejsc dla kibiców związane jest ze zmianą typu siedzisk na trybunach położonych wzdłuż linii bocznych boiska. Krzesełka będą tam o 2 cm szersze, wygodniejsze, a przede wszystkim składane, dzięki czemu powinny być czystsze niż tradycyjne siedzenia.

Co słychać na stadionie?

Nad trybunami stadionu zamontowano już gigantyczne kratownice stanowiące podporę dla konstrukcji dachu. Nad czwartą trybuną znajduje się też membrana, która będzie chronić kibiców przed deszczem. Trwają pracę nad ukończeniem takiej samej membrany na przeciwległej trybunie drugiej. Jej łączna powierzchnia na całym stadionie wyniesie ponad 40 tys. m².
Budowlańcy zakończyli niedawno zabudowywanie narożników trybuny numer trzy i przygotowują się do zamontowania konstrukcji dachowej nad tymi miejscami. Analogiczne prace na przeciwległej, pierwszej trybunie mają zakończyć się w połowie kwietnia. Na trybunach niedawno pojawiły się też pierwsze balustrady – konkretnie na trybunie numer trzy.

Inauguracja stadionu

 
Pierwszym wydarzeniem na Stadionie Miejskim w Poznaniu ma być bardzo ważne spotkanie. W październiku swój mecz rozegra tam reprezentacja Polski. Pierwszym typowanym rywalem miała być Holandia, jednak po losowaniu spotkań eliminacyjnych Euro 2012 okazało się, że „Oranje” są w tym terminie zajęci. Drugim kandydatem do „otwarcia” stadionu przy ul. Bułgarskiej są Anglicy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca kwietnia. To jednak niejedyne planowane atrakcje. Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Euro 2012, zapowiada, że na stadionie odbędzie się też koncert znanej gwiazdy muzyki – na razie nie wiadomo jednak, kto miałby nią być.

Pomysłem, który z entuzjazmem przyjęli poznaniacy był plan rozegrania przy ul. Bułgarskiej meczu między Lechem a Wartą Poznań. Na trybunach miałyby być serwowane typowo poznańskie potrawy, np. pyry z gzikiem, a spiker miałby mówić poznańską gwarą. Niestety pomysł nie przypadł do gustu władzom „Kolejorza”. Możni Lecha stwierdzili, że sami chcą decydować, z kim będą rozgrywali sparingi, zapominając chyba o tym, że stadion przy ul. Bułgarskiej to Stadion Miejski. Od przyszłego sezonu swoje mecze ma rozgrywać tam także poznańska Warta. 

Wirtualny spacer po stadionie przy ul. Bułgarskiej można odbyć tutaj – http://www.media-europoznan2012.pl/spacer/

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze