Gdańsk – miasto wielkich możliwości? W kolejnym raporcie przygotowawczym przed mistrzostwami Europy 2012 zajmiemy się właśnie tą piękną nadmorską miejscowością, która niewątpliwie kryje w sobie wiele historii.
Co warto zobaczyć, a co symbolizuje Gdańsk?

Hanzeatyckie miasto ma za sobą ponad tysiąc lat historii, a wszystko to dzięki nadmorskiemu położeniu i potencjałowi. Gdańsk jest ośrodkiem nadbałtyckim, który liczy się w Europie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już za dwa lata nasza nadmorska stolica będzie jednym z najbardziej obleganych miejsc w Europie i to nie ze względu na sporą liczbę turystów, którzy chcą pooddychać czystym powietrzem. Uwaga przyjezdnych skupi się na spotkaniach mistrzostw Europy. Największe wydarzenie piłkarskie w polskiej historii, które współorganizowane jest przez nasz kraj, znajdzie swoje miejsce również i w Gdańsku, gdzie powstanie przepiękny, liczący ponad 40 tysięcy miejsc, stadion PGE Arena Gdańsk. Do tego wydarzenia pozostały nieco ponad dwa lata, lecz już teraz warto przybliżyć wizerunek owej miejscowości.
Mieszkańcy Gdańska są dumni ze swego miasta, mówią o nim w samych superlatywach. W ich oczach jest to największy ośrodek naukowy, kulturalny i przede wszystkim gospodarczy polskiego wybrzeża. Nadmorska stolica posiada 23 km czystych plaż. Jak każde miasto Gdańsk ma swój własny herb, który występuje w dwóch postaciach. Na czerwonej, gotyckiej tarczy znajduje się złota korona, a pod nią dwa srebrne, równoramienne krzyże. Gdańsk jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych naszego kraju. Uważa się tak mimo tego, że prawie całe historyczne wspomnienia zostały odbudowane po wojnie. Główne miasto to centrum najważniejszych zabytków Gdańska, bowiem tam znajduje się Ratusz, Dwór Artusa i Dom Uphagenów. Jeśli zaś chodzi o Stare Miasto, to warto zwrócić uwagę na Wielki Młyn, Ratusz (w nazwie noszący dopisek „Starego Miasta”), a także kościół św. Katarzyny. Nie można nie wspomnieć, że to właśnie w Gdańsku znajduje się również Westerplatte.
Futbol w trójmiejskiej stolicy województwa pomorskiego

Jeśli zaczniemy myśleć o drużynach grających obecnie w Gdańsku, to dojdziemy do wniosku, że jedynie Lechia zasługuje na to, by w ogóle o niej wspomnieć. Klub z 65-letnią historią jednak nigdy nie był tak silny, by przynajmniej przez rok cieszyć się z mistrzostwa kraju. Co ciekawe to nie drużyna z Traugutta jest najbardziej rozpoznawana wśród gdańszczan, bowiem w Gdańsku jest jeszcze Gedania, która założona została w 1922 roku jako wielosekcyjny klub sportowy. Mimo to bez wątpienia większa renoma sportowa pozostaje i chyba przez długie lata będzie po stronie „Biało-zielonych”. Podopieczni Tomasza Kafarskiego świetnie spisują się w najwyższej klasie rozgrywkowej, czym dobitnie pokazują, że piękny stadion PGE Arena Gdańsk wpadnie we właściwe ręce. Lechia zasługuje bowiem, by grać na tak nowoczesnym obiekcie. Byle tylko mieszkańcy trójmiejskiego kurortu tłumnie stawiali się na stadionie po to, aby dopingować swój ukochany klub.