Raport Euro 2012: PGE Arena Gdańsk


Cztery polskie miasta i cztery stadiony. To wszystko stanie się symbolem naszego kraju w 2012 roku, kiedy to historycznie Polska wraz z Ukrainą będą organizowały mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Do tego zostało już niewiele czasu, a wciąż pojawiają się pytania: czy zdążymy z drogami, a przede wszystkim z budową stadionu? W gdańskiej dzielnicy Letnica, gdzie powstanie PGE Arena Gdańsk, twierdzą, że stadion do użytku oddany zostanie na pewno przed turniejem głównym.


Udostępnij na Udostępnij na

Projekt stadionu, założenia przy powstawaniu obiektu

Stadion powoli zaczyna nabierać kształtu
Stadion powoli zaczyna nabierać kształtu (fot. Stadiony.net)

Jako stolica województwa pomorskiego, Gdańsk musi się coraz prężniej rozwijać. Nic więc dziwnego, iż wszystkie czynniki miejskiej infrastruktury rozwijają się szybciej, a co najważniejsze – powoli widać efekty. Wszyscy również w największym z trójmiejskich miast wierzą, że PGE Arena nie będzie tylko miejscem, w którym rozegrane zostanie Euro 2012, ale również siedzibą wszystkich innych imprez futbolowych w okolicy i nie tylko. Obiekt PGE Arena, jak mówią władze miasta i kierownicy projektu, będzie punktem odniesienia tak zwanego projektu „Młode Miasto”, który ma obejmować odnowienie terenu dawnej stoczni i stawia sobie za cel zbliżenie bałtyckiej metropolii do wody. Według tychże zapowiedzi ponad 40 tysięczny stadion znajdzie się w samym centrum specyficznego „trójkąta”, tworzonego kolejno przez Stare Miasto, teren stoczni oraz lotnisko w Rębiechowie. Ponadto hektary obejmujące zarówno sklepy, hotele jak i wszelkie punkty gastronomiczne staną się niebywałą atrakcją, która dostępna będzie praktycznie dla wszystkich dzielnic Gdańska.

Specyficzny w odbiorze jest również krótki film reklamujący nowy obiekt w trójmieście. Już na początku zobaczyć można symbol miasta leżącego nad morzem, a mianowicie bursztyn na plaży. Sama wizualizacja stadionu została tak skomponowana, by telewidz już oglądając film mógł poczuć się jak na wielkiej arenie, gdzie futbol jest czymś więcej niż tylko dyscypliną sportową.

PGE Arena Gdańsk, czyli co będzie na stadionie

Z początku Baltic Arena, lecz szybko obiekt w Gdańsku zmienił swoją nazwę. W przetargu o nazwę stadionu bezkonkurencyjna okazała się warszawska firma PGE. Zaoferowana kwota 35 milionów przebiła drugi w klasyfikacji LOTOS, toteż stadion w nazwie przyjął trzy litery sponsora.

– Z uzyskanej ceny jesteśmy bardzo zadowoleni – powiedział prezes spółki budującej stadion BIEG 2012, Ryszard Trykosko.

Stadion PGE Arena Gdańsk ma być gotowy na czas
Stadion PGE Arena Gdańsk ma być gotowy na czas (fot. Stadiony.net)

Prace w gdańskiej Letnicy ruszyć miały już pod koniec I kwartału 2008 roku. Jak to jednak często zdarza się w naszym kraju, tak i tym razem nadmorskiego miasta nie ominęły problemy. Wszelkiego rodzaju roboty i koparki na teren budowy wjechały niespełna rok później, tworząc gigantyczne, z początku wydawać by się mogło, straty. Wtedy pojawiały się pytania: czy wszystko w Trójmieście zapięte będzie na ostatni guzik dużo przed wielką imprezą? Powstawały wątpliwości, lecz jak się okazało, opóźnienia były z dnia na dzień niwelowane.

PGE Arena Gdańsk

Kraj: Polska

Miasto: Gdańsk

Klub: KS Lechia Gdańsk

Pojemność: 44 000 widzów

Wymiary: 236 x 203 x 45 metrów

Powierzchnia działki: 33,9 ha

Powierzchnia użytkowa: 36 600 m2

Projekt: RKW Rhode Kellermann Wawrowsky

Czas budowy: 2008-2010

Koszt: 645 milionów złotych

Wykonawca: Hydrobudowa Polski – Alpine Bau

UEFA EURO 2012: w ramach rozgrywek odbędą się tu trzy mecze grupowe i jeden mecz ćwierćfinałowy

Opóźnienia, czyli jak dogonić uciekający czas

Wciąż nie jest pewne, że pierwszy mecz na nowo otwartym obiekcie odbędzie się w zaplanowanym wcześniej terminie, a stadion będzie gotowy w II kwartale 2011 roku. Wszystko wskazuje na to, że opóźnienia tak czy inaczej będą. Dobitnym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest aktualny postęp prac, który dalece odbiega od ułożonego wcześniej harmonogramu. Na stadionie już dawno powinny trwać prace montażowe konstrukcji stalowej dachu i powłoki oraz zawieszenie wiechy. Tymczasem z ostatnich zdjęć i informacji jasno wynika, że dopiero pojawiły się betonowe zabudowania trybun i w Wielki Piątek zamontowano pierwszy pionowy element konstrukcyjny poszycia dachu. O całkowitym zabudowaniu obiektu ze wszystkich stron można na razie jedynie pomarzyć. Mimo, jak by się wydawać mogło, znacznych poślizgów czasowych, realizatorzy projektu zapewniają, że wszystko zmieści się w ostatecznym terminie nałożonym przez UEFA.

Trias wchodzi, elektronika startuje!

Być może to właśnie dzień 14 kwietnia 2010 roku znacznie przyspieszy prace na PGE Arenie. Otóż tego dnia toruńska firma Trias podpisała umowę, dzięki której na stadionie w najbliższej przyszłości zobaczymy między innymi cztery ekrany diodowe o wielkości 70 m2 i około 450 kamer. Co najważniejsze firma z rodzinnego miasta Mikołaja Kopernika zaopatrzy obiekt w sprzęt najlepszej marki – Siemens. Prezes spółki BIEG 2012, Ryszard Trykosko, nie ukrywał, iż zależy mu na jak najszybszym rozpoczęciu prac przez Trias, lecz wie, że wejście ekipy montującej sprzęt elektroniczny wymaga pewnych wykończeń na stadionie, których jeszcze nie ma. Wszystko zatem wskazuje na to, że podpisanie umowy z toruńskim potentatem będzie pozytywnym bodźcem do przyspieszenia prac stadionowych.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze