Ranking sędziów na Euro 2012


7 lipca 2012 Ranking sędziów na Euro 2012

Większość podsumowań związanych z mistrzostwami Europy już za nami. W czerwcu byliśmy świadkami wielkich emocji. Większość meczów stała na naprawdę znakomitym poziomie, także dzięki rozjemcom tychże spotkań. Trzeba bowiem uczciwie przyznać, że sędziowie zdecydowanie dostosowali się do poziomu prezentowanego przez piłkarzy. Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji, ale przecież na każdym wielkim turnieju zdarzają się pomyłki, tyle że dużo większe niż na zakończonym kilka dni temu europejskim czempionacie.


Udostępnij na Udostępnij na

31 meczów rozegranych na Euro sędziowało 12 sędziów głównych. Wśród nich nie znalazł się żaden Polak. Nasz ranking wbrew pozorom bardzo trudno było sporządzić. Tak jak o zwycięstwach w niektórych meczach decydowały niuanse, tak o miejscu poszczególnych arbitrów w naszym rankingu także niekiedy decydowały detale. Trzeba także podkreślić, że często o znalezieniu się sędziego w tej niezbyt chlubnej części rankingu decydował błąd popełniony przez arbitra bramkowego lub bocznego. Na turnieju jednak na pewno nie było arbitrów, którzy odstawali od reszty.

1. Pedro Proenca

Pedro Proenca sędziował najwięcej, bo aż cztery mecze na Euro
Pedro Proenca sędziował najwięcej, bo aż cztery mecze na Euro (fot. Abola.pt)

Portugalczyk ma za sobą bardzo udany sezon. Mimo że w swoim kraju zbiera niezbyt pochlebne opinie, to śmiało można stwierdzić, że w tym sezonie zgarnął całą pulę w postaci sędziowania finału Ligi Mistrzów w Monachium, jak i najważniejszego meczu na Euro. I w obu spisał się znakomicie. Patrząc jednak tylko na jego występ na Euro, to oprócz wspomnianego finału Hiszpania – Włochy (4:0), sędziował trzy inne spotkania: Hiszpania – Irlandia (4:0), Szwecja  – Francja (2:0), Anglia – Włochy (0:0). Naprawdę trudno mieć do niego pretensję o któreś ze spotkań. Na pewno w żadnym nie wypaczył wyniku. Przypominam sobie jeden błąd Portugalczyka, kiedy nie odgwizdał rzutu karnego dla Hiszpanii po ewidentnej ręce Leonardo Bonucciego w 48.minucie finałowego meczu. UEFA, powierzając finał 42-letniemu dyrektorowi finansowemu, wzięła też na pewno pod uwagę jego doświadczenie, bo w lidze portugalskiej sędziuje od 24 sezonów.

2. Howard Webb

Przez wielu uznawany był za faworyta do poprowadzenia wielkiego finału. Niestety, mecz ćwierćfinałowy pomiędzy Czechami a Portugalią (0:1) był jego ostatnim na tych mistrzostwach. Anglik jednak i tak może być z siebie zadowolony. Wzorowo bowiem poprowadził drugi mecz turnieju Rosji z Czechami (4:1). Trochę gorzej było co prawda w spotkaniu Włochów z Chorwacją (1:1). Trener Slaven Bilić nawet pozwolił sobie po meczu skrytykować arbitra za to, że ten nie odgwizdał rzutu karnego po faulu na Nikicy Jelaviciu, za to podyktował rzut wolny, po którym Andrea Pirlo zdobył gola. Nie można jednak powiedzieć, że sędziował pod „Squadra Azzurra”, bo nie udzielił żadnej kary indywidualnej dla Darijo Srny za bezpardonowy atak łokciem w Thiago Mottę.

3. Damir Skomina

Oprócz meczu Holandia – Dania (0:1), gdzie nie podyktował dwóch rzutów karnych, a już zwłaszcza po ręce Larsa Jacobsena we własnym polu karnym, spisał się bardzo poprawnie. Mecze Szwecji z Anglią (2:3) i Niemców z Grekami (4:2) stały na bardzo dobrym poziomie i jeden z najmłodszych arbitrów na Euro doskonale dostosował się do obu widowisk. Zwłaszcza to pierwsze spotkanie jest godne pokazywania na wszelkich kursach sędziowskich. Mimo ostrej walki, na pograniczu łamania przepisów, słoweński arbiter doskonale wszedł w spotkanie, panował nad nim i – co najważniejsze – nie przeszkadzał.

4. Craig Thomson

Jak na Szkota przystało w meczach Dania – Portugalia (2:3) i Czechy – Polska (1:0) pozwalał na ostrą grę z użyciem łokci, co jednak mogło skończyć się źle dla zawodników. Pomimo tego jego występ na Euro oglądało się z dużą przyjemnością, szkoda że tylko w dwóch spotkaniach.

5. Nicola Rizzoli

Włoch ma za sobą poprawny turniej, poprowadził trzy mecze, choć nie ustrzegł się błędów. W meczu Francja – Anglia (1:1) nie odgwizdał faulu, o karze indywidualnej nie wspominając, gdy Franck Ribery zaatakował szarżującego Glena Johnsona. W swoim drugim meczu Portugalia – Holandia (2:1) 40-latek ustrzegł się od pomyłek, natomiast już w ćwierćfinale Hiszpania – Francja (2:0) Włoch nie sięgnął po gwizdek, gdy Cesc Fabregas upadł w polu karnym i domagał się odgwizdania „jedenastki”.

6. Jonas Eriksson

Po świetnym sędziowaniu w meczu Holandia – Niemcy (1:2) szwedzki arbiter nieco się pogubił w decydującym o awansie z grupy A spotkaniu Grecji z Rosją (1:0). W 61. minucie nie podyktował karnego dla Greków za faul Siergieja Ignaszewicza na Giorgosie Karagounisie, a dodatkowo niesłusznie ukarał pomocnika za symulację, przez co ten opuścił spotkanie ćwierćfinałowe.

7. Wolfgang Stark

W dwóch meczach, które prowadził Niemiec, a więc Polska – Rosja (1:1) oraz Chorwacja – Hiszpania (0:1), dość często pozwalał zawodnikom na niebezpieczne zagrania – głównie nakładką. W tym drugim, przesądzającym o awansie, nie podyktował karnego za faul Sergio Ramosa na Mario Mandzukicu.

8. Bjorn Kuipers

Cunet Cakir przez wielu uważany za czołowego arbitra na Euro, nie ustrzegł się jednak wielu pomyłek
Cunet Cakir przez wielu uważany za czołowego arbitra na Euro, nie ustrzegł się jednak wielu pomyłek (fot. ajansspor.com)

Holender bardziej zasłynął na mistrzostwach przerwaniem na prawie godzinę z powodu burzy i olbrzymiej ulewy meczu Ukrainy z Francją (0:2) niż samym sędziowaniem. Jednak i tak zdążył w nim nie zauważyć rzutu karnego, tak jak zresztą wcześniej w swoim drugim spotkaniu Irlandia – Chorwacja (1:3). Wtedy jednak nie podyktował „jedenastki” za kopnięcie Robbiego Keane’a przez Gordona Schildenfelda.

9. Stephane Lannoy

Francuz popełnił sporo błędów, a mimo to czuwał nad przepisami w półfinale Niemcy – Włochy (1:2) – i tu akurat spisał się bardzo poprawnie. Wcześniej jednak bywało z tym różnie. W pierwszym meczu Niemców z Portugalią (1:0) nie udzielił żadnej kary Helderowi Postidze za bardzo niebezpieczny atak na nogi Manuela Neuera, gdzie noga napastnika była uniesiona ponad 20 cm nad murawą. Były też dwa brzydkie faule Raula Meirelesa: w udo Mesuta Oezila i pięścią w twarz Holgera Badstubera, gwizdek jednak milczał. Nie było też reakcji na krytykę decyzji sędziego ze strony Podolskiego. Arbiter pomylił się również w spotkaniu Grecji i Czechów (1:2), gdzie nie uznał bramki Georgiosa Fotakisa, mimo że ten nie znajdował się na pozycji spalonej. W tym samym spotkaniu nie podyktował też karnego. Grecy w ogóle mieli pecha do nieodgwizdywania fauli w obrębie pola karnego na tych mistrzostwach.

10. Cuneyt Çakir

Turecki arbiter poprowadził trzy spotkania. O ile do pierwszego meczu Ukraina – Szwecja (2:1) nie można mieć do niego zastrzeżeń, to w kolejnych: Włochy – Irlandia (2:0) i Portugalia – Hiszpania (0:0) popełnił już sporo błędów. W tym drugim nie odgwizdał dwóch rzutów karnych dla Włochów po rękach Seana St Ledgera i Johna O’Shea. Ten drugi zresztą uderzył w twarz Federico Balzarettiego. Arbiter co prawda podyktował rzut wolny dla Włochów, ale dopiero wskutek interwencji krwawiącego po tym starciu obrońcy Palermo pokazał Irlandczykowi tylko żółty kartonik. Sędzia popełnił też ewidentny błąd, odgwizdując spalonego w sytuacji, gdy Balzaretti był prawidłowo ustawiony. Najmłodszy sędzia na Euro w „nagrodę” dostał do sędziowania półfinał. I tu także popełnił sporo kontrowersyjnych decyzji, m.in. tylko żółta kartka dla Pepe po ataku kolanem na Xabiego Alonso, czy też brak reakcji na inne brzydkie faule, chociażby Bruno Alvesa na Cescu Fabregasie, Sergio Ramosa na Nanim, Naniego na Jordim Albie.

11. Carlos Velasco Carballo

Doświadczony Hiszpan był głównym rozjemcą dwóch meczów: Polska – Grecja (1:1) i Dania – Niemcy (1:2). W obu spisał się bardzo przeciętnie. 41-latek już na inaugurację Euro pokazał dwie czerwone kartki. Jedna z nich, dla greckiego obrońcy Sokratisa Papastathopoulosa jeszcze w pierwszej połowie była, bardzo kontrowersyjna. Piłkarz wyleciał z boiska za dwie żółte kartki, jedna z nich była jednak niesłuszna. Natomiast w swoim drugim meczu na Euro nie dostrzegł przewinienia Badstubera na Nicklasie Bendtnerze przy stanie 1:1. Arbitra nie usprawiedliwia fakt, że był w tej sytuacji źle ustawiony.

12. Viktor Kassai

To jemu oberwało się najbardziej. O ile w meczu Hiszpania – Włochy (1:1) arbiter dostosował się do wysokiego poziomu prezentowanego przez piłkarzy, to po meczu Ukrainy z Anglią (0:1) stał się wrogiem nr 1 w kraju jednego ze współgospodarzy imprezy. Wszystko za sprawą sytuacji z 62. minuty, kiedy John Terry wybił piłkę już zza linii bramkowej po strzale Marko Devicia. Na szczęście taka sytuacja już nie powinna się wydarzyć na wielkiej imprezie, FIFA w końcu zaakceptowała ostatnio technologię goal-line. Inna sprawa, że do tamtej sytuacji powinno w ogóle nie dojść, bo Devic znalazł się na spalonym po podaniu Artioma Miłewskiego. Natomiast tuż przed końcem meczu, gdy Terry zagarnął piłkę ręką we własnym polu karnym, gwizdek sędziego milczał. UEFA z racji bezpieczeństwa dla Węgra, odesłała go po tym meczu do domu.

Jak pokazuje nasz ranking, każdy z arbitrów miał swoje lepsze i gorsze momenty podczas Euro. Jak powiedział w trakcie trwania imprezy szef komisji sędziowskiej UEFA, Pierluigi Collina, gdyby dyskutować o każdej kontrowersyjnej sytuacji, musielibyśmy rozmawiać do Bożego Narodzenia. UEFA jest jednak zadowolona z poziomu sędziowania, a zwłaszcza z poprawy interpretowania spalonych. Miejmy nadzieję, że kolejne turnieje także zapiszą się w historii z uwagi na doskonały poziom meczów.

Komentarze
~Kacper (gość) - 13 lat temu

Najlepszym sędzią według mnie powinien być Bjoern
Kuipers, a najgorszym Cüneyt Cakir.

~Arde (gość) - 13 lat temu

Najlepsi: Cakir, Webb
Najgorsi: Thomson, Stark

Najnowsze