Rafał Ratajczak: To nie może być przypadek, że pięć razy zdobyliśmy puchar na szczeblu wojewódzkim


Rozmawiamy z pełnomocnikiem zarządu Polonii Środa Wielkopolska ds. sportu i marketingu

28 października 2022 Rafał Ratajczak: To nie może być przypadek, że pięć razy zdobyliśmy puchar na szczeblu wojewódzkim
KS Polonia Środa Wlkp.

Polonia Środa Wielkopolska to klub z czwartej klasy rozgrywkowej w naszym kraju. W swoich szeregach posiada wiele sekcji sportowych. Od mocno rozbudowanej sekcji piłkarskiej, przez piłkę ręczną, aż po sekcje biegowe. My dzisiaj zajmiemy się sekcją piłki nożnej tego leciwego klubu. Bardzo rozbudowana akademia i patent na wojewódzki Puchar Polski to wizytówka Polonii Środa. Na rozmowę z nami o Polonii Środa zgodził się były prezes, a obecnie pełnomocnik zarządu ds. sportu i marketingu – pan Rafał Ratajczak. Zapraszamy do przeczytania naszej rozmowy.


Udostępnij na Udostępnij na

Michał Goździak: Czy w tym sezonie klub celuje w awans do wyższej klasy rozgrywkowej?

Rafał Ratajczak: Naszym celem na ten sezon jest spokojne utrzymanie zespołu w 3. lidze oraz rozwój drużyny pod względem sportowym. Przede wszystkim dla nas najważniejszy jest rozwój indywidualny piłkarzy, który powinien skutkować coraz lepszą grą, a co za tym idzie, lepszymi wynikami całego zespołu.

W tym momencie nie myślicie o awansie?

Jest kilka klubów w naszej lidze o dużo większym budżecie, więc my skupiamy się przede wszystkim na spokojnym rozwoju.

Czy w klubie już są rozważane ruchy transferowe w zimowym okienku transferowym?

Na ten moment koncentrujemy się na ostatnich pięciu kolejkach ligowych i jeszcze nie rozmawiamy o zimowym okienku transferowym.

Jak pan ocenia moralnie wystawienie w drużynie samych juniorów w końcówce sezonu 2021/2022? Czy aspekt premii z tytułu Pro Junior System był najważniejszy?

Wraz z odejściem jesienią 2021 roku trenera Krzysztofa Kapuścińskiego wspólnie z nowymi trenerami postawiliśmy sobie za cel całkowitą przebudowę zespołu Polonii Środa. W zimowym oknie transferowym sezonu 2021/2022 większość doświadczonych zawodników otrzymała propozycję rozwiązania kontraktów za porozumieniem stron. Praktycznie każdy z nich mógł odejść z dnia na dzień, ale w większości zdecydowali, że zostaną w Polonii do końca kontraktów, czyli do czerwca 2022. My wiedzieliśmy, że nie będziemy przedłużać z nimi umów, więc postanowiliśmy, że chcemy sprawdzić w III lidze zawodników z zespołu rezerw i naszej akademii. Oczywiście bardzo ważnym aspektem była też możliwość uzyskania premii z PJS.

Czyli końcówka sezonu dała możliwość przegrupowania drużyny i sprawdzenia potencjału młodzieży?

Te około dziesięć meczów młodzieży w III lidze dało nam pełny obraz umiejętności tych młodych zawodników i w czerwcu łatwiej było nam zdecydować, komu zaoferować kilkuletni kontrakt, komu dać jeszcze pograć w rezerwach, a z kogo zrezygnować. Ta taktyka okazała się w pełni skuteczna. W obu zespołach seniorów (III liga, V liga) mamy teraz ponad dwudziestu zawodników w wieku młodzieżowca i to pokazuje naszą strategię na najbliższe lata.

Pomimo że było to wtedy dozwolone, czy uważa pan, że to fair wobec zawodników i innych zespołów?

Wystawianie młodych zawodników na pewno było fair wobec tych młodych piłkarzy. Piłka nożna to sport zespołowy, ale każdy zawodnik jest oceniany indywidualnie i każdy z nich miał wyjątkową okazję spróbować swoich sił w III lidze. Czy było to fair wobec innych zespołów? W poprzednich sezonach inne kluby też wystawiały na ostatnie kolejki bardzo wielu młodzieżowców, więc wzorowaliśmy się na innych zespołach.

Czy wojewódzki Puchar Polski można już nazwać rozgrywkami Polonii Środa? Czy macie jakiś patent na seryjne wygrywanie tego trofeum? Coraz więcej drużyn z niższych klas rozgrywkowych wygrywa z klubami z ekstraklasy albo sprawia im poważny problem. Jak pan ocenia szansę zaistnienia Polonii w rozgrywkach na szczeblu centralnym? Czy macie szansę na sprawienie sensacji jak choćby KKS Kalisz czy Błękitni Stargard Szczeciński?

Od wielu lat bardzo poważnie traktujemy rozgrywki Pucharu Polski, a wyniki, które osiągamy, są dowodem na to, że jesteśmy jednym z najlepszych klubów w Wielkopolsce. To nie może być przypadek, że pięć razy zdobyliśmy puchar na szczeblu wojewódzkim. Wierzę, że zdobędziemy go jeszcze wiele razy i że następnym razem damy radę awansować do 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski, a może jeszcze dalej. Być może za jakiś czas zrobimy podobną sensację.

Nowy Stadion Średzki to bardzo ciekawa inwestycja. Z pewnością motywuje klub do sukcesów. Czy pan jest z tego projektu zadowolony i czy nie uważa pan, że realizacja projektu trwa zbyt długo?

Nowy Stadion Średzki to bardzo nowoczesny obiekt, mimo że został zaprojektowany ponad siedem lat temu. Wierzymy, że uruchomienie tego obiektu pozwoli nam znacznie zwiększyć budżet sekcji piłki nożnej. Budowa trwa zdecydowanie zbyt długo, ale jest nadzieja, że w roku 2023 wreszcie na nim zagramy.

Polonia Środa ma bardzo prężną akademię jak na III ligę. Czy szkółka będzie jeszcze bardziej rozbudowywana? Czy podpatrujecie w tym temacie Lecha Poznań bądź kluby z zagranicy? Jak wygląda sprawa z trenerami, odbywają takie staże?

Polonia Środa od kilku lat posiada złoty certyfikat PZPN, co oznacza, że szkolimy według bardzo wysokich standardów. Podstawą szkolenia jest program napisany przez naszych trenerów, który jest dobrze dostosowany do naszych możliwości. Jesteśmy klubem patronackim Lecha Poznań i nasza współpraca układa się bardzo dobrze. My korzystamy na doświadczeniu i wiedzy „Kolejorza”, a Lech doskonale zna naszych najbardziej utalentowanych piłkarzy.

Taka współpraca na szczeblu lokalnym daje szansę na dalszy rozwój naszej akademii. Trenerzy w akademii Polonii Środa mają wysokie uprawnienia i w miarę możliwości korzystają ze staży, zwłaszcza w Lechu Poznań. W tym roku we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym w Środzie powstała klasa sportowa, w której szkolą się zarówno piłkarze, jak i piłkarki. Zamierzamy w ciągu kilku następnych latach dążyć do powstania w Środzie szkoły mistrzostwa sportowego.

W takim razie, która młodzieżówka najlepiej się rozwija?

Trudno wyróżnić któryś rocznik, ponieważ o każdym, od juniora do żaka, można powiedzieć wiele dobrego. Mamy też zespół rezerw w V lidze oparty na zawodnikach kategorii juniora starszego.

Czy w Akademii Polonii Środa znajdują się już jakieś „perełki”?

Praktycznie w każdej drużynie jest kilku bardzo uzdolnionych piłkarzy. W Środzie mają duże szanse na dobre szkolenie, bo jednostek treningowych jest kilka, a dojazd na trening nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Ci najbardziej uzdolnieni z czasem trafiają do różnych szkół sportowych w Polsce i tam dalej rozwijają swoje umiejętności.

Gratulacje za wynik w Licheniu. Czy to właśnie orliki młodsze rocznik 2013 są obecnie największą nadzieją akademii Polonii Środa?

To był bardzo wymagający turniej, do Lichenia przyjechały naprawdę mocne zespoły. Możemy być dumni z chłopaków, bo zajęliśmy w całym turnieju trzecie miejsce. Mogła być też wyższa lokata, ale przeszkodziły nam kontuzje, co nie zmienia faktu, że z wyniku jesteśmy bardzo zadowoleni. Polonia jako klub z małego miasta może toczyć wyrównane pojedynki z nawet najlepszymi klubami w Polsce właśnie do kategorii orlika. Gdy na boisku jest pięciu czy siedmiu zawodników, potrafimy powalczyć z każdym innym zespołem. W naszej drużynie znajduje się kilku naprawdę bardzo utalentowanych zawodników. W tym roczniku jest naprawdę świetny zespół, a dwóch, trzech graczy to pewnie czołówka krajowa.

Jak ocenia pan pracę zarządu Polonii Środa i jakie są długofalowe plany na przyszłość klubu?

Zarząd wraz ze mną i kilkoma innymi osobami pracuje bardzo intensywnie, co przekłada się na dobrą pracę szkoleniową klubu i duże nadzieje na przyszłość. Przede wszystkim skupiamy się na rozwoju akademii Polonii Środa, pracy z młodzieżą. Naszym celem jest zapewnienie spokojnej przyszłości pierwszej drużynie w rozgrywkach trzeciej ligi.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze