PSG z najlepszą szkółką


Szkolić, szkolić i czerpać profity, czyli ranking piłkarskich akademii we Francji

10 listopada 2020 PSG z najlepszą szkółką

PSG z najlepsza akademią we Francji. Na podium Stade Rennais i Olympique Lyon, a w czołowej 15 aż pięć klubów Ligue 2. Przyglądamy się klasyfikacji ośrodków szkolenia piłkarskiego nad Sekwaną, którą corocznie aktualizuje tamtejsza federacja.


Udostępnij na Udostępnij na

Szkolić, szkolić, sprzedawać i liczyć zyski. Nie tylko zresztą zyski, bo i sukcesy sportowe. Tak to działa we Francji, kraju, w którym już bardzo dawno temu zdano sobie sprawę z tego, że solą futbolu nie są tak naprawdę bramki, bo przecież zdobywców goli trzeba najpierw… wyszkolić. Piłkarską podstawą nad Sekwaną stały się zatem akademie, które każdego roku dostarczają nowych, w pełni ukształtowanych i gotowych podjąć walkę ze starszymi kolegami adeptów boiskowego rzemiosła. Wśród nich można znaleźć również prawdziwych dyrygentów, geniuszy zadziwiających cały świat.

Akademie, których szybki rozwój nastąpił w latach 70. ubiegłego wieku, są dziś oczkiem w głowie i dumą klubów oraz francuskiej federacji, która to zresztą każdego roku analizuje postępy poszczególnych ekip i na podstawie różnych kryteriów tworzy ranking szkółek. Ranking, dodajmy, bardzo prestiżowy. W najnowszym na czoło wysunęła się ta Paris Saint-Germain, detronizując znany ze świetnej pracy z młodzieżą Olympique Lyon. Biorąc pod uwagę mocarstwowe plany paryżan… szkółka ta długo może nie ustąpić miejsca nikomu.

Zanim przyjrzymy się bliżej klasyfikacji ośrodków szkolenia w 2020 roku, musimy poznać kryteria, na podstawie których federacja je pozycjonuje. Są to:

– liczba profesjonalnych kontraktów podpisanych przez trenowanych w klubie zawodników;
– liczba meczów rozegranych w pierwszej drużynie przez trenowanych w klubie zawodników;
– liczba meczów rozegranych w reprezentacjach  krajowych przez zawodników trenowanych w klubie;
– liczba dyplomów szkolnych uzyskanych przez zawodników trenowanych w klubie;
– kontrakty trenerskie.

PSG to nie tylko kapitał finansowy

W ostatniej dekadzie PSG kojarzy się wszystkim piłkarskim kibicom na świecie z bogactwem, luksusem, przepychem, ale i z brakiem znaczących sukcesów na arenie europejskiej. W lidze co prawda zawodnicy z Parc des Princes równych sobie nie mają, ale w Europie zawsze czegoś brakuje – a marzenie o wygraniu Ligi Mistrzów każdego roku nie może się ziścić. Przez pryzmat bogactwa wielu zapomina, że w stolicy wychowuje się bardzo wielu zdolnych piłkarzy, niektórzy nie pamiętają również, i to chyba całkowicie, że PSG szkoli. Szkoli, i to całkiem nieźle.

PSG buduje ośrodek… prawie pięć razy większy od Legia Training Center!

Colin Dagba, Tanguy Kouassi, Adil Aouchiche czy Arnaud Kalimuendo to tylko kilka nazwisk, o których ostatnio usłyszał świat, a wszystkie wyszły z paryskiej szkółki. W kolejce czekają już kolejni. Metropolia i cała aglomeracja, jaką jest Paryż i jego ościenne przedmieścia oraz miasteczka, to kulturowy tygiel, ale i morze pełne prawdziwych piłkarskich pereł. Wystarczy je znaleźć i odpowiednio oszlifować, co nawet czasem udaje się klubom z innych regionów Francji (casus Mbappé w AS Monaco), bo Paris Saint-Germain wszystkich pomieścić nie zdoła i nie wszyscy mogą liczyć na tyle minut, ile będą potrzebować do dalszego rozwoju.

Inni wielcy i liderzy z Ligue 2

Wspomniany Aouchiche zamienił stolicę na górnicze Saint Etienne, a to wspięło się w rankingu na lokatę tuż za podium. Saliba, Fofana, Charles Abi – to głównie ich zasługa, ale przyznać należy, że najbardziej utytułowany francuski klub wraca do swoich korzeni, bo to tam właśnie swego czasu ruszyła szkoleniowa lawina, za którą w ślady poszli inni.

Wielki rywal „Zielonych” z Saint Etienne, Olympique Lyon, usadowił się na 3. miejscu, za drugim Rennes. Lyon to Lyon i tam szkolić będą zawsze, szkolić dobrze, choć i te trochę mniej obfite czasy zdarzają się jak każdemu. Życie. Nie może dziwić także pozycja dawnego klubu Kamila Grosickiego. Stade Rennais przeszło reorganizację, uporządkowało wewnętrzne sprawy – w tym również akademię – i czerpie z tego profity. O rewelacyjnego Camavingę walczy pół – jeśli nie więcej – klubów z Europy. Na uwagę zasługuje fakt, że w najlepszej 15 rankingu znalazło się aż pięć akademii klubów z Ligue 2: Sochaux, Caen, Toulouse, Valenciennes i Le Havre. Ciekawe jest też położenie Olympique Marsylia. Projekt mistrzostwo, który przewidywał sukcesy na różnych polach, udaje się realizować, jednak bardzo… wolno. OM nigdy nie liderował w żadnych szkoleniowych klasyfikacjach, ale ostatnio coś drgnęło w tym klubie i akademia z Lazurowego Wybrzeża wspina się coraz wyżej – w obecnym rankingu zajmuje 13 lokatę.

Najlepsza 15 rankingu: 

1. PSG
2. Stade Rennes
3. Olympique Lyon
4. AS Saint-Etienne
5. AS Monaco
6. FC Sochaux
7. SM Caen
8. Toulouse FC
9. FC Nantes
10. RC Lens
11. OGC Nice
12. Valenciennes
13. Olympique Marsylia
14. Le Havre
15. Girondins de Bordeaux

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze