PKP szykuje się na Euro 2012


27 marca 2008 PKP szykuje się na Euro 2012

Polskie Koleje Państwowe przygotowują się na mistrzostwa Euro 2012. Kolej szykuje nowe inwestycje w infrastrukturę, co pozwoli pasażerom szybko i bezpiecznie przemieszczać się w czasie mistrzostw.


Udostępnij na Udostępnij na

Jak podaje „Puls biznesu” PKP PLK ma zamiar wydać ponad 20 miliardów złotych na remont prawie 1200 kilometrów linii. Dzięki tym inwestycjom pociągi w czasie mistrzostw w 2012 roku będą jeździły po nowych torach z prędkością 200 km na godzinę.

Na Euro 2012 pociągi będą jeździć z prędkością 200 km/h
Na Euro 2012 pociągi będą jeździć z prędkością 200 km/h (fot. www.mmszczecin.pl autor: Jacek Jur)

Trasę Warszawa – Gdynia przejedziemy w 2,5 godziny. Na całej długości trasy zostanie wymienione torowisko, a łuki zostaną złagodzone. Skrzyżowania z drogami by były bezkolizyjne i bezpieczne zostaną przebudowane na dwupoziomowe. Pociągi trasę ze stacji Warszawa Wschodnia do Gdańska Głównego będą pokonywać w 2 godziny i 14 minut. Na modernizację tej trasy PKP PLK wyda ponad 3 miliardy złotych.

Trasę Warszawa – Kraków pokonamy w 2 godziny i 20 minut. Taki czas przejazdu będzie możliwy dzięki temu, że na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) pociągi będą mogły rozwijać prędkość 200 km na godzinę. Już w tym roku mają się rozpocząć testy systemu sygnalizacji kabinowej GSMR, który zapewni bezpieczeństwo w ruchu kolejowym na szybkobieżnych torach. Po tych testach system zostanie zainstalowany i na CMK, i na linii do Gdyni.

Trasę Kraków – Katowice kibice i nie tylko oni przejadą w godzinę. PKP PKL wraz ze śląskim samorządem wojewódzkim chcą zmienić bieg CMK po to by pociągi nie grzęzły w górnośląskiej aglomeracji. Plany obejmują skierowanie linii z Zawiercia na lotnisko w Pyrzowicach, gdzie w pobliżu istnieje prawie nieużywana linia kolejowa, a następnie wzdłuż autostrady A1 aż do Katowic. Takie rozwiązanie da Katowicom połączenie kolejowe z lotniskiem, a pociągi z Warszawy nie będą musiały zwalniać za Zawierciem. Poza tym w planach jest także modernizacja linii kolejowej z Jaworzna co pozwoli na przejazd z Krakowa do Katowic w mniej niż godzinę.

Trasę z Warszawy do Poznania pokonamy w 2,5 godziny. Planowany jest remont 123 km trakcji na tym właśnie połączeniu, co pozwoli na przejazd w takim właśnie czasie. Trasę z Poznania do Wrocławia przebędziemy w 1,5 godziny. Modernizacja linii kolejowych na tym właśnie odcinku pozwoli na rozwijanie przez pociągi prędkości 160 km na godzinę. Tory na tym odcinku będą przystosowane do prędkości 200 km na godzinę.

Komentarze
Mariusz Grzegorczyk (gość) - 15 lat temu

moze mi ktos podac gg do admina ?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze