Pewny awans Meksyku

1 sierpnia 2012 Pewny awans Meksyku

W ostatniej kolejce fazy grupowej Meksyk pokonał reprezentację Szwajcarii 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił Oribe Peralta.

Szwajcarzy, aby awansować do następnej fazy rozgrywek, nie patrząc na wynik drugiego spotkania, musieli pokonać reprezentację Meksyku różnicą przynajmniej dwóch goli. Jednak pierwsza połowa nie przyniosła zbyt wielu emocji. Pierwszą groźną akcję przeprowadzili w 7. minucie spotkania podopieczni Pierluigi Tamiego. Po błędzie obrońców Meksyku do piłki dopadł Innocent Emeghara, ale fatalnie spudłował. Na kolejną dobrą sytuację trzeba było czekać do 22. minuty. Szwajcar Fabian Frei strzelił płasko po ziemi, ale futbolówkę bez problemów złapał Jose Corona.

Giovani dos Santos był wyróżniającą się postacią meczu
Giovani dos Santos był wyróżniającą się postacią meczu (fot. Skysports.com)

Końcowe minuty pierwszej części gry należały do reprezentacji Meksyku. Najpierw w 43. minucie po jednej z kontr Oribe Peralta podał do ustawionego przed polem karnym Giovaniego dos Santosa. Strzał byłego gracza Barcelony obronił jednak Diego Benaglio. Pierwszą połowę zakończyło uderzenie dos Santosa z rzutu wolnego, które minimalnie minęło prawy słupek bramki.

Wydawało się, że to Szwajcarzy w drugiej połowie rzucą się do ataku, ale to podopieczni Luisa Teny stworzyli więcej dogodnych sytuacji do strzelenia gola. Najpierw Fabian przejął piłkę przed polem karnym, jednak zbyt długo zwlekał ze strzałem, który ostatecznie z łatwością wybronił Benaglio. Kolejne minuty to coraz większa przewaga Meksyku. W 54. minucie piękną akcję Meksyku zakończył uderzeniem Peralta, który zwiódł szwajcarskiego obrońcę, ale strzelił obok słupka. Pierwszą i zarazem jedyną wartą odnotowania akcję Szwajcarzy przeprowadzili w 58 minucie. Z lewej strony boiska w pole karne dośrodkował Zuber, ale strzał Kasamiego spokojnie wybronił Corona. Wreszcie w 69. minucie bramkę zdobył Meksyk. Dwójkową akcję pomiędzy Peraltą a dos Santosem na gola zamienił ten pierwszy.

Zrezygnowani Szwajcarzy nie mieli pomysłu na sforsowanie obrony Meksyku i już do końca meczu nie przeprowadzili żadnej groźnej akcji. Natomiast Meksykanie mieli jeszcze kilka okazji do podwyższenia rezultatu, jednak wynik nie uległ już zmianie.

Dzięki zwycięstwu reprezentacja Meksyku zajęła pierwsze miejsce w grupie B i zagra w ćwierćfinale.