Ostatnia prosta Terminalu 2


W nowym terminalu warszawskiego lotniska po ekipach budowlanych nie ma już śladu i wszystko jest dopięte na ostatni guzik, teraz pozostaje czekać na pierwszych pasażerów, a kiedy się pojawią?


Udostępnij na Udostępnij na

Wszystko wskazuje na to, że na pewno przed świętami wielkanocnymi. Polskie Porty Lotnicze posiadają już prawie całą dokumentacje niezbędną do otwarcia terminalu. Po pozytywnych opiniach Państwowej Inspekcji Pracy, inspekcji środowiskowej i sanitarnej oraz Straży Pożarnej, brakuje jeszcze pozwolenia Wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Najprawdopodobniej zostanie ono wydane 10 marca.

Tym samym wreszcie dobiegnie koniec budowy obiektu, który rodził się w mękach przez 4 lata, a jego otwarcie przekładano kilka razy. Było to spowodowane m. in. przez brak pozwolenia Państwowej Straży Pożarnej, która wcześniej już sześciokrotnie odmawiała przyjęcia instalacji przeciwpożarowych na Terminalu 2. Po wykonaniu poprawek zleconych przez strażaków, terminal uzyskał ich pozytywna opinię. W międzyczasie z budowy wyrzucono konsorcjum Ferrovial-Budimex-Estudio Lamela, które budowało obiekt. Na to miejsce weszła niemiecka firma Hochtief, która miała dokończyć pozostałe prace.

Jednocześnie oddając terminal do użytku unikniemy dużej kompromitacji, ponieważ do 30 marca wszystkie lotniska muszą być dostosowane do obsługi podróżnych z krajów UE, które są w strefie Schengen. Na Okęciu tylko Terminal 2 był budowany z myślą o tych wymogach i gdyby nie udało się otworzyć go na czas lotnisko mogłoby zostać zamknięte.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze