O nich będzie głośno: Adam Hlozek – w drodze na futbolowy szczyt, dla siebie i brata


Przedstawiamy 17-latka ze Sparty Praga, który już stał się liderem czeskiej drużyny

1 lipca 2020 O nich będzie głośno: Adam Hlozek – w drodze na futbolowy szczyt, dla siebie i brata

Wyobraź sobie, że grasz jako skrzydłowy lub cofnięty napastnik. Dla swojego klubu zagrałeś już w prawie 60 meczach, w których zdobyłeś 12 bramek i zaliczyłeś 12 asyst. Nie jest to wybitny wynik, prawda? Ale dodajmy coś jeszcze. Jesteś wychowankiem i to twój drugi sezon w seniorskiej piłce, lepiej? To jeszcze jedno, te wszystkie powyższe liczby wykręciłeś, mając ukończone dopiero 17 lat. Interesujące, prawda? Wydawałoby się, że chodzi o jakiegoś wygenerowanego piłkarza z Football Managera. Ale w rzeczywistości w Sparcie Praga jest taki zawodnik. Nazywa się Adam Hlozek i już budzi duże zainteresowanie klubów z silniejszych piłkarsko części Europy.


Udostępnij na Udostępnij na

Dla tego utalentowanego 17-latka obecny sezon będzie drugim w seniorskiej piłce. Sparcie Praga udało się trafić na wielki talent, który już wzbudza zainteresowanie znacznie mocniejszych klubów. Obserwowali go skauci Borussii Dortmund, podobno RB Lipsk widzi w nim następcę Timo Wernera, a też parol na niego zagiął Arsenal. Adam Hlozek debiutował w barwach praskiej drużyny jesienią 2018 roku. Od początku 2019 roku ma pewne miejsce w wyjściowej jedenastce. Może liga czeska nie jest w europejskiej czołówce. Ale musi robić wrażenie to, że tak młody zawodnik potrafił wywalczyć sobie miejsce w składzie utytułowanej drużyny. W tym nie może być przypadku.

Od Iwanczyc do Pragi

Adam Hlozek urodził się 25 lipca 2002 roku w małej miejscowości Iwanczyce. Tam zaczynał uczyć się gry w piłkę nożną. Z tej małej czeskiej mieściny pochodzą znani w kraju malarz Alfons Mucha oraz aktor Vladimir Mensik. Dobrze wiedząc jak dużą popularnością cieszy się futbol w Europie, być może w nie tak długim czasie ich sławę przyćmi bohater naszego artykułu. Już wracając do niego, to w rodzinie Hlozków nie tylko Adam jest utalentowanym piłkarzem. Wielkim talentem obdarzony był także o cztery lata starszy brat – Daniel. Początkowo bracia razem zmieniali otoczenie. Tak obaj trafili z miejscowego klubu do Zbrojovki Brno. Ale wielki dla nich był rok 2014. Wtedy obu braci sprowadziła do siebie Sparta Praga.

Niestety, ale w stolicy kraju ich drogi musiały się rozejść. Pierwotnie władze klubu chciały tylko Daniela, ale agent piłkarski Hlozków nakłonił szefa Sparty na pozyskanie obu. Dzisiaj tego nie może żałować, bo młodszy z nich wyrasta na lidera seniorskiej drużyny. Niestety starszego brutalnie zastopowało życie. Czasami wydaje nam się, że wszystko dobrze się układa i nic nie jest w stanie nas zatrzymać. Dopóki nie zacznie szwankować zdrowie. U Daniela zdiagnozowano niewielkiego guza mózgu, z którym walczył przez rok. Mimo pokonania choroby w wieku 18 lat musiał przerwać swoją karierę. Dwa lata później udało mu się wrócić do piłki, ale gra na znacznie niższym poziomie dla rodzimego FC Iwanczyce.

Adam Hlozek został w Pradze bez brata, ale tym razem z dodatkową misją. Musiał odnieść sukces w imieniu swoim i Daniela. W Sparcie zaczynał jako 12-latek, ale ze względu na swój talent szybko zaczął przeskakiwać do starszych roczników. Jako 15-latek trenował z drużyną do lat 19. Wtedy pojawiły się pierwsze testy w klubach zagranicznych. Młody czeski talent miał okazję pokazać się z bliska trenerom Bayernu Monachium oraz Arsenalu. Wywarł on pozytywne wrażenie, ale w braku transferów maczał palce… agent Hlozka. Pavel Paska zdołał przekonać Adama oraz jego rodziców do tego, aby pozostał on w Czechach. Dość jasno dał im do zrozumienia, że jeżeli pójdzie do mocnego klubu, to z czasem zostanie wypożyczany do mniejszych drużyn i słabszych lig. W Sparcie dostanie swoją szansę znacznie szybciej i nikt nie będzie wysyłał go do innych ekip. Miał rację.

Adam Hlozek rekordzistą czeskiej ligi

Adam Hlozek bardzo szybko przeskoczył z drużyny U-19 do kadry seniorskiej. Wystarczyło zaledwie kilka spotkań w lidze młodzieżowej, aby trenerzy zapragnęli mieć go już teraz w pierwszej drużynie. Jego debiut miał miejsce 2 października 2018 roku w meczu pucharu Czech przeciwko Slavoji Polna. Stał się najmłodszym piłkarzem w historii Sparty (16 lat i 70 dni). Zagrał zaledwie sześć minut, a mimo to zdążył wpisać się na listę strzelców. W lidze zadebiutował 10 listopada 2018 roku w meczu przeciwko MFK Karvinie. Tam dostał tylko minutę, więc nie zdołał wpisać się na listę strzelców.

Wspominaliśmy już wyżej, że od wiosny 2019 grał regularnie w pierwszym składzie. Na pierwszego gola w lidze trzeba było poczekać do 9 marca, a jego ofiarą była Viktoria Pilzno. W pierwszym sezonie zagrał w 23 meczach, w których zdobył cztery bramki i zaliczył trzy asysty, licząc wszystkie rozgrywki. W obecnym sezonie ma za sobą 36 spotkań, w których strzelił osiem goli i zanotował dziewięć ostatnich podań. Niestety w obu przypadkach Sparta Praga kończyła na trzecim miejscu w lidze. Do końca zostało jeszcze kilka kolejek, ale prażanie nie mają szans na zajęcie wyższego miejsca.

Czy jest to największy talent w Czechach? Mamy do czynienia z „Czeskim Haalandem”? O to zapytaliśmy Ondreja Zlamala, praskiego dziennikarza piłkarskiego: – Adam Hlozek został wybrany najlepszym czeskim piłkarzem U-19 w 2019 roku, z niesamowitą łatwością poradził sobie z przejściem do seniorskiej piłki nożnej. Jest jednym z kluczowych graczy Sparty, jest w stanie strzelać decydujące bramki, brać na siebie odpowiedzialność. Nadal uważam, że potrzebuje więcej czasu, aby rozwinąć swój pełny potencjał. Haaland może być dla niego wzorem.

Charakterystyka 17-latka

Adam Hlozek jest niezwykle uzdolnionym piłkarzem. Dodatkowo może grać na wielu ofensywnych pozycjach. W Sparcie trener ustawia go głównie na skrzydłach. Mimo tego, że jest prawonożny, częściej pojawia się na lewej flance. Dobrze czuje się, grając za plecami wysuniętego napastnika. Mimo młodego wieku nie boi się brać na siebie ciężaru akcji swojego zespołu. Jest dobrze zaawansowany technicznie, lubi drybling i walki z przeciwnikiem, ale nie należy do grona samolubnych graczy. Kiedy jest okazja, to chętnie gra akcje kombinacyjne z kolegami. Wtedy stara się wykorzystać wolne przestrzenie zostawiane przez rywali czy to na boku, czy w środku pola. To dodatkowo pokazuje jego orientację na boisku, na którym stara się znaleźć dobre miejsce do atakowania.

O mocne strony i słabości młodego piłkarza Sparty zapytaliśmy Davida Pletanka: – Ma 17 lat i ma naprawdę dobrą głowę (mentalność). Może strzelać lewą, prawą stopą czy głową. Ma naprawdę dobre uderzenie i technikę. Ma słabość, ale… jest jeszcze młody. Trudno więc powiedzieć, czy w tym przypadku chodzi o jego wiek, czy coś związanego z futbolem.

17-latek jest wysokim piłkarzem, dlatego też zdarza mu się zdobywać gole po strzałach z głowy. Ale zbytnio nie wykańcza ostatnich podań. Sam dysponuje przyzwoitym uderzeniem, które może wykorzystać, będąc ustawiony przed polem karnym. Jeżeli już znajduje się w „szesnastce” przeciwnika, to nie jest skoncentrowany tylko na sobie. Duża liczba asyst tylko potwierdza, że potrafi także dostrzec lepiej ustawionych partnerów. Jak na bardzo młody wiek warto pochwalić jeszcze jego siłę fizyczną, która może zaskoczyć niejednego obrońcę. Czech nie boi się walki bark w bark, a jednocześnie pozstaje bardzo zwrotnym i ruchliwym zawodnikiem. Przy akcjach defensywnych jest jednym z pierwszych atakujących przeciwnika. Lubi pressować rywala, przez co często udaje mu się odbierać piłki i uruchamiać kontratak.

Hlozek jest w stanie wykończyć akcję z niesamowitą pewnością i spokojem, co jest dla mnie godne podziwu jak na ten wiek. W pewien sposób przypomina mi Ronalda Koemana sposobem, w jaki oddaje strzały – dodaje Zlamal.

Szybki awans do reprezentacji seniorskiej?

W zespołach młodzieżowych Sparty Adam Hlozek szybko zaliczał awanse do starszych roczników. W zasadzie z młodzieżowymi reprezentacjami Czech było podobnie. Zaczynał on od kadry U-15, w której debiutował na początku 2017 roku. Przez pół roku rozegrał pięć spotkań, zdobywając cztery bramki. Dlatego już latem dołączył do drużyny U-16. W niej zabawił już nieco dłużej, bo przez rok wykręcił dziesięć spotkań z siedmioma golami na koncie. W 2018 roku był już w reprezentacji U-17, z którą wywalczył awans do mistrzostw Europy. Pod ręką selekcjonera Vaclava Kotala wystąpił w dziesięciu meczach, zdobywając trzy gole. Był ważnym ogniwem tej ekipy i przyczynił się mocno do wywalczenia biletu na turniej. Na nim już nie zagrał, bo Sparta Praga nie wypuściła go z klubu, bo już wtedy stanowił ważny element praskiej drużyny (euro rozgrywane było w maju ubiegłego roku).

Obecnie 17-latek pozostaje członkiem reprezentacji U-21. Jest w niej ważnym elementem i w meczach eliminacji do młodzieżowego euro grał niemal w pełnym wymiarze czasowym. Do tej pory strzelił tam trzy bramki, a Czechy liderują w swojej grupie. Skoro Hlozek tak świetnie sobie radzi w barwach Sparty oraz czuje się świetnie w młodzieżowych reprezentacjach, to niewykluczony jest niedługo jego debiut w kadrze A. Selekcjoner Jaroslav Silhavy na pewno obserwuje młodego piłkarza. Wielu dziennikarzy spekuluje, że może znaleźć się dla niego miejsce w kadrze na mistrzostwa Europy w 2021 roku. Choćby i po to, żeby mógł zebrać niezbędne doświadczenie na przyszłość. Ale jeżeli będzie się tak dalej rozwijać, to niekoniecznie pojedzie na ten turniej tylko w roli „turysty”.

Podobnego zdania jest Pletanek: – Szybko przeszedł z drużyny młodzieżowej do pierwszej drużyny w klubie, ale to największy talent od Tomasa Rosicky’ego w Sparcie. Jestem pewien, że pojedzie na Euro, jeśli będzie dalej grać tak, jak w swoim klubie.

Adam Hlozek nie spieszy się z odejściem

Skoro Sparta Praga ma w swoich szeregach aż tak utalentowanego zawodnika, to jak długo uda się im go utrzymać w zespole? Wspominaliśmy już, że Adam Hlozek był na testach choćby w Bayernie i Arsenalu. Mocniej przyglądają się mu inne angielskie kluby, a podobno RB Lipsk chciałoby go już teraz. Na ten moment sukcesem władz praskiej drużyny jest przedłużenie kontraktu ze swoim młodym gwiazdorem. Jak na razie 17-latkowi bardzo się nie spieszy z transferem. Idąc za radą agenta obraną drogą, cały czas rozwija się i dobrze czuje się w Czechach. Ale jego talent jest na tyle duży, że w końcu i w ojczyźnie dojdzie do ściany.

Myślę, że Sparta nie spieszy się z transferem za granicę. Hlozek jest cennym kamieniem, nad którym można jeszcze popracować. Prażanie zakwalifikowali się do rozgrywek europejskich i będą chcieli tam odnieść sukces, więc 17-latek będzie im potrzebny do tego. Adam ma duży potencjał, może zostać włączony do kadry narodowej Czech na Euro 2021, więc od tego momentu Sparta ma czas na transfer. Oczywiście są oferty, które trudno odrzucić. Ale w tym trudnym momencie musiałoby to być naprawdę coś niezwykłego – dodaje Zlamal.

Sparta chce za niego 15 mln euro (według mediów). RB Lipsk wyraża duże zainteresowanie jego osobą. Myślę, że ktoś może go kupić już teraz latem. Ale na rok pozostanie jeszcze na wypożyczeniu w Sparcie – kończy Pletanek.

***

Bez wątpienia Adam Hlozek to jeden z największych talentów w Czechach, a nawet w tej części Europy. 17-latek szybko zaadaptował się w dorosłej piłce, a w Sparcie Praga uchodzi już za lidera. Prawdopodobnie jesteśmy świadkami narodzin kolejnego wielkiego talentu. Na jego pełną ocenę będziemy musieli jeszcze poczekać. Chłopak dopiero kończy swój drugi sezon w lidze czeskiej. Ale ten brak pośpiechu, spokój i mądre rady, jakimi jest otoczony, sprawiają, że przed nim otwierają się drzwi do wielkiej kariery. Drzwi, przez które miał iść z bratem. A teraz będzie musiał przez nie przejść w swoim i jego imieniu.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze