Dobry Grosicki, przeciętny Cionek


Polska–Urugwaj 0:0

10 listopada 2017 Dobry Grosicki, przeciętny Cionek

Dzień przed Świętem Niepodległości Polska rozegrała pierwszy test przed mistrzostwami świata, które odbędą się w przyszłym roku w Rosji. Rywal był z najwyższej półki, wypróbowaliśmy w meczu z Urugwajem nowinkę taktyczną, jaką była gra wahadłami, i taktyka ta wypadła bardzo dobrze – nie straciliśmy żadnej bramki. Gorzej sytuacja miała się z napastnikiem.


Udostępnij na Udostępnij na

Trudno w to uwierzyć, ale Artur Boruc rozegrał dziś 65. mecz w kadrze i tym samym zakończył swoją reprezentacyjną karierę, zostając bramkarzem z największą liczbą występów w reprezentacji. W 44. minucie zastąpił go Łukasz Fabiański, a kibice zgromadzeni na Narodowym owacją na stojąco podziękowali legendzie za wiele lat z reprezentacją, trzymając w rękach kartki z grafiką koszulki Boruca i napisem „Król Artur – Dziękujemy!”

Przed rozpoczęciem spotkania wszyscy do tego pożegnania podchodzili na spokojnie, ale trudno było nie wzruszyć się, kiedy na zegarze pojawiła się 44. minuta i Boruc opuścił plac gry, a pozostali zawodnicy utworzyli tunel.

Eksperyment taktyczny

Według selekcjonera reprezentacji Danii taktyka Adama Nawałki jest zbyt łatwa dla przeciwników, praktycznie nic się w niej nie zmienia. Głównie z tego powodu selekcjoner reprezentacji Polski zdecydował się na ustawienie, którego jeszcze w naszej kadrze nie widzieliśmy.

Formacja 3–4–3, czyli trzech środkowych obrońców, dwóch na wahadłach, dwóch defensywnych pomocników, skrzydłowych i jeden snajper, bardzo dobrze sprawdziła się w meczu z Urugwajem. Zawodnicy ruszali z wysokim pressingiem po stracie piłki, bardzo dobrze spisali się zawodnicy z wahadeł – Maciej Rybus oraz Bartosz Bereszyński.

Do poprawy zostało wyprowadzanie akcji. Po rozegraniu piłki przez środkowego obrońcy do zawodnika grającego na wahadle ten powinien rozpędzić akcję, przebiec z piłką mniej więcej do 50. metra i wtedy odegrać piłkę jednemu z dwóch skrzydłowych. Następny etap akcji zależy od przebiegu meczu i ustawienia przeciwnika.

Podsumowując, mimo że Urugwaj miał swoje sytuacje, to jednak większość zapędów rywali przerywali wahadłowi lub defensywni pomocnicy.

Wilczek nie dał rady zastąpić Lewandowskiego

Przed meczem byliśmy bardzo ciekawi, czy któryś z zawodników godnie zastąpi Lewandowskiego. Niestety, tak jak się spodziewaliśmy ani Wilczek, ani Świerczok na tą chwilę nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla naszej „dziewiątki”.
W tym spotkaniu dobrze grały boki naszego zespołu, a żaden z tych snajperów nie miał pełnej, stuprocentowej sytuacji.
W którymś z kolejnych meczów sparingowych Adam Nawałka powinien dać szansę Dawidowi Kownackiemu, który wydaje się za duży na reprezentację Polski U23. To on może być w przyszłości zastępcą „Lewego”.

Pierwszy mecz w TVP

Nieistotny detal dla piłkarzy, lecz jak Wy, widzowie, czuliście się, kiedy po obejrzanych eliminacjach mistrzostw świata na antenach Polsatu i komentarzu Tomasza Hajty i Mateusza Borka byliście zmuszeni do zupełnie innego świata?
Zachęcamy do komentowania, jak podobał Wam się głos Pana Szpakowskiego po tak długiej przerwie.

Oceny

Boruc 4

W 34. minucie popisał się ważną interwencją, bez żadnych błędów. Najważniejsze dla niego było nie stracenie bramki w tym meczu, a jego ostateczna statystyka to 65 meczów i 64 stracone bramki.

Cionek 3

Trudno ocenić tego zawodnika, bo – jak zawsze – nie spisywał się dobrze, lecz nie popełnił żadnego większego błędu.

Glik 3,5

Bez fenomenów w defensywie. W ofensywie miał wiele okazji po rzutach rożnych, lecz nie udało się mu skierować piłki do bramki.

Jach 4

Widać u niego było presję związaną z pierwszym meczem w reprezentacji. Taktyka nie była obca debiutantowi, ponieważ trójką obrońców gra również Zagłębie Lubin.

Bereszyński 4

Na początku meczu to on był odpowiedzialny za rozgrywanie akcji, lecz później był już mało widoczny. Wrócił na murawę w drugiej połowie, mało brakowało, aby zaliczył piękną asystę przy strzale Wilczka. Im dłużej grał, tym bardziej był widoczny. Jednak kiedy trzeba było odebrać piłkę, brakowało męskiej decyzji. W akcjach ofensywnych grał jednak świetnie.

Rybus 4

Zabezpieczał Jacha w akcjach defensywnych, podczas ataków na bramę Urugwaju często wymieniał się pozycją z Kamilem Grosickim.

Góralski 4

Jak zawsze ostro odbierał piłkę, co jest bardzo ważne na tej pozycji.

Krychowiak 4

Nie przejmował tak często i ostro piłki jak kolega obok, Góralski. Rozegrał jednak dobry mecz i jak reszta zawodników ustrzegł się od popełnienia błędu.

Błaszczykowski 4

Kolejny mecz, w którym zostawił serce na boisku. Bardzo dużo walczył, niestety coraz gorzej ze względu na wiek Kuby jest z jego szybkością, a jego drybling, mimo że często się udaje, jest zbyt przewidywalny.

Grosicki 5

Był bardzo aktywny w ofensywie, kiedy otrzymywał piłkę, to włączał „turbo” i bardzo trudno było mu ją odebrać. Fenomenalnie dośrodkowywał w pole karne, widać było po tych zagraniach, że wiele nauczył się w Premier League.

Wilczek 3

Miał poważną, może nie stuprocentową okazję przy strzale z woleja, lecz uderzył wysoko ponad bramką. Nie grał wysoko, jak typowa „dziewiątka”, tak jak Robert Lewandowski, lecz to on posyłał piłkę skrzydłowym, a nie skrzydłowi jemu.

Fabiański 4

Przed samą przerwą zastąpił Boruca, nie miał jakiejś trudnej sytuacji do wybronienia. Ustrzegł się błędów.

Jędrzejczyk 3

Jego zmiana spowolniła rozgrywanie piłki „Biało-czerwonych”, rozegrał spotkanie bez większych błędów, choć nie występował na swojej nominalnej pozycji. Zajął miejsce Cionka i godnie go zastąpił.

Świerczok 3

Dał dobrą zmianę, wprowadził świeżość i zagrał zdecydowanie lepiej od Wilczka. Musi jednak popracować jeszcze nad celnością podań, nie zagrywał tak dobrze jak zawodnik, którego zmienił.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Możesz zalogować się swoim kontem FB, Twitter lub pisać jako gość.

Najnowsze