Środa 19 maja 2010 r. została wyznaczona przez Prezydenta UEFA Michela Platiniego oraz Komitet Wykonawczy UEFA dniem Grassroots. Celem tej inicjatywy jest popularyzacja piłki nożnej wśród najmłodszych dzieci w całej Europie. W tym roku w Polsce dzień Grassroots będzie obchodzony po raz pierwszy.

Obchody dnia Grassroots w Polsce, którym patronuje Polski Związek Piłki Nożnej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, odbędą się w siedmiu miastach. Akcję wspierają ambasadorzy, którzy od lat propagują futbol wśród dzieci i młodzieży, m.in. Andrzej Juskowiak, Dariusz Gęsior, Radosław Michalski czy Roman Kosecki.
Wśród wielu atrakcji tego dnia zaplanowano 24-godzinny mecz piłki nożnej na boisku Orlik w Koronowie, w którym wezmą udział nie tylko dzieci, ale także dorośli – mężczyźni, kobiety, oldboje oraz osoby niepełnosprawne. We Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Chorzowie i Krakowie odbędą się turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży. Największe atrakcje przygotowano w Warszawie. Od rana we wszystkich dzielnicach zorganizowane będą turnieje piłkarskie dla tych, którzy zechcą wziąć w nich udział. W pięciu najczęściej uczęszczanych miejscach stolicy rozstawione będą bramki celnościowe. Około godziny 15:00 przed Pałacem Kultury i Nauki rozpocznie się wielki finał imprezy. Na mobilnym boisku rozegrany zostanie turniej gwiazd. Wezmą w nim udział reprezentacje dziennikarzy, artystów, bezdomnych, Sejmu, osób niepełnosprawnych. Uczestnictwo zapowiedzieli również przedstawiciele angielskiego klubu Tottenham Hotspur.
Organizatorzy przewidzieli na ten dzień również szereg innych atrakcji, w tym konkursy i warsztaty piłkarskie.
Grassroots to program UEFA promujący rozwój piłki amatorskiej przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, ale nie tylko. Zgodnie z ideą programu, UEFA chce zachęcić do uprawnia piłki jak najwięcej zainteresowanych nią osób z różnych środowisk, np. dziennikarzy, artystów, niepełnosprawnych czy bezdomnych. Najlepiej ideę Grassroots oddają słowa Dyrektora Technicznego UEFA Andy’ego Roxburgha – Futbol jest jak tort, najlepsza warstwa jest na górze, pod nią jest równie „apetyczna” – składająca się z najlepszych młodych zawodników, którzy kiedyś staną się elitą z górnej warstwy. Żadna z warstw jednak nie istniałaby bez największej, dolnej – podstawy, na której opiera się cała konstrukcja.
Więcej zdjęć na http://bialoczerwoni.com.pl