O nich będzie głośno: Antoine Griezmann


29 kwietnia 2010 O nich będzie głośno: Antoine Griezmann

Pojawił się znikąd, by w jednej chwili podbić Segunda Division. Mimo wszystko to rzadki widok w tej lidze, w której wielu znanych piłkarzy rozpoczynało kariery. Jednak 19-letni francuski lewoskrzydłowy, Antoine Griezmann, sprawił, iż skauci tak znanych klubów jak Manchester United czy Arsenal są stałymi gośćmi na meczach Realu Sociedad.


Udostępnij na Udostępnij na

Jeszcze latem nawet kibice tego hiszpańskiego klubu nieszczególnie rozpoznawali Francuza. Griezmann przybył na Półwysep Iberyjski cztery lata temu, gdy na jego umiejętnościach nie poznano się w Montpellier HSC. Potencjał młodego Antoine’a widział jednak skaut, Eric Olhats, który polecił go właśnie do juniorskiej drużyny Realu i od tej pory dla piłkarza jest jakby drugim ojcem.

Hiszpanie marzyli, by Griezmann grał dla nich. On jednak wybrał Francję
Hiszpanie marzyli, by Griezmann grał dla nich. On jednak wybrał Francję (fot. come4news.com)

Griezmann już podczas pobytu w młodzieżowych ekipach RSSS zachwycał wszystkich, a prawdziwy popis swych nieprzeciętnych umiejętności dał latem zeszłego roku, gdy podczas czterech meczów towarzyskich strzelił aż pięć goli! Dzięki temu zasłużył sobie na miejsce w pierwszej drużynie, choć wielu znawców twierdziło, że na to jeszcze za wcześnie i trwający sezon powinien spędzić jeszcze w ekipie rezerw.

Antoine był na tyle dobrze „maskowany” przez sztab trenerski Realu, że do tego sezonu nie zagrał jeszcze ani jednego spotkania w żadnej z młodzieżowych reprezentacji Francji. Sposób w jaki był traktowany przez klub, sprawił, iż z powodu umiejętności piłkarskich i mentalności zyskał miano piłkarza specjalnego.

Jak na tak olbrzymi talent, którym zachwyciły się największe kluby Europy, Griezmann jest osobą wyjątkowo skromną. Ten wyjątkowo inteligentny młodzieniec sam wiele razy twierdził, że nie zasługuje na miejsce w pierwszym składzie Realu Sociedad.

Trochę inne zdanie na ten temat ma Meho Kodro, były napastnik, a obecnie jeden z trenerów Realu Sociedad, który zasugerował włączenie Antoine’a do pierwszej drużyny: – On myśli w całkiem inny sposób niż wszyscy piłkarze, których spotkałem do tej pory – stwierdził były reprezentant Bośni i Hercegowiny.

Z Griezmannem (tu z Xabim Prieto) w składzie Real Sociedad radzi sobie bardzo dobrze
Z Griezmannem (tu z Xabim Prieto) w składzie Real Sociedad radzi sobie bardzo dobrze (fot. eitb.com)

Mimo braków w doświadczeniu Griezmann już pokazuje się z dobrej strony, a w 30 meczach w barwach RSSS strzelił sześć goli i zaliczył asystę. Co ciekawe piłkarz był przedmiotem swoistej walki między Hiszpańską Federacją Piłkarską i jej francuskim odpowiednikiem – Hiszpanie mieli nadzieję, że Griezmann będzie mógł grać w ich barwach narodowych. Sam zainteresowany wybrał jednak Francję. Do tego przedłużył kontrakt z Realem do końca sezonu 2014/15, zaś jego klauzula odejścia wynosi obecnie, bagatela, 30 milionów euro.

Co czyni Francuza tak specjalnym zawodnikiem? Odpowiedź jest prosta: idealne połączenie jego imponującej inteligencji oraz psychicznych i fizycznych umiejętności. Mimo młodego wieku jest już niesamowicie bliski bycia zawodnikiem kompletnym pod każdym względem.

Griezmann jest zawodnikiem bardzo szybkim i obdarzonym piekielnie dobrym przyspieszeniem, co w połączeniu z jego fenomenalnymi umiejętnościami dryblerskimi jest śmiertelną bronią w starciu z właściwie każdym piłkarzem Segunda Division. Jak na swoje warunki (174 cm, 72 kg) jest piłkarzem wyjątkowo silnym fizycznie. Mieszanka szybkości i siły już czyni z niego świetnego gracza, lecz do ogromu jego talentu należą również mentalność i wyszkolenie techniczne.

Ten ostatni aspekt piłkarskiego rzemiosła jest chyba jego najmocniejszą stroną. Antoine jest naturalnie zawodnikiem lewonożnym, lecz prawa noga nie służy mu tylko do podpierania się. Również za jej pomocą potrafi zrobić właściwie wszystko – dryblować, podawać, a nawet strzelać. Co więcej umiejętności gry obunóż francuskiego skrzydłowego stoją na tak wysokim poziomie, że z powodu perfekcyjnych dośrodkowań jest etatowym wykonawcą stałych fragmentów gry w ekipie z San Sebastian.

Tu Antoine z Erikiem Olhatsem, skautem, który sprowadził go do Hiszpanii i jest dla niego jak drugi ojciec
Tu Antoine z Erikiem Olhatsem, skautem, który sprowadził go do Hiszpanii i jest dla niego jak drugi ojciec (fot. rincondelforero.com)

Do tego Griezmann nigdy nie przechodzi obok meczu obojętnie. Zawsze daje z siebie wszystko i bardzo często jest przy piłce. Nigdy nie odpuszcza walki o futbolówkę, nawet w trudnych sytuacjach wykazuje niespotykane jak na tak młody wiek odwagę i spokój. 

Co prawda naturalną pozycją Antoine’a jest lewe skrzydło, lecz jest na tyle wszechstronny, że i gra w napadzie nie sprawia mu kłopotów. Jego doskonała wizja gry sprawia, że potrafi nie tylko tworzyć kolegom sytuacje bramkowe, lecz również sam do nich dochodzi. Zresztą w juniorskich ekipach Realu grał głównie z przodu, pokazując świetne umiejętności snajperskie. Co więcej, kiedy sytuacja tego wymaga, potrafi znakomicie wcielić się w rolę rozgrywającego, operując piłką tuż za napastnikami. 

Wszechstronność w połączeniu z zadziwiającym wyszkoleniem technicznym, imponującą mentalnością i osobowością prawdziwego profesjonalisty sprawiają, że Antoine Griezmann może stać się w przyszłości jednym z najlepszych piłkarzy świata. Reprezentacja Francji i cała światowa piłka może mieć z niego wielki pożytek.

Tak gra Antoine Griezmann:

Komentarze
~Glory Man United (gość) - 13 lat temu

Włączcie na czas : 3:18 (żółta koszulka)
fajne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz
~Olala (gość) - 13 lat temu

Hahaha rzecywiście 3:18

A co do zawdonika widziałbym go w Arsenalu :)

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze