Na trybunie: Puchary dla Manchesteru


Manchester United w ubiegłym tygodniu pokonał w finale Pucharu Ligi Angielskiej po rzutach karnych Tottenham Hotspur 4:1. Dla "Czerwonych Diabłów", a także dla ich szkoleniowca, sir Aleksa Fergusona, był to kolejny wielki sukces w przebogatej historii tego klubu. Od 6 listopada 1986 (oficjalna data zatrudnienia szkockiego trenera) Manchester United zdobył łącznie 32 trofea (wliczając do tego końcowe sukcesy w Lidze Mistrzów, Superpucharze Europy, Pucharze Interkontynentalnym, Klubowych Mistrzostwach Świata, Lidze Angielskiej, Pucharze Ligi Angielskiej, Pucharze Anglii oraz nieistniejącym już Pucharze Zdobywców Pucharów). O fenomenie drużyny z Old Trafford dyskutowali Tomasz Bejnarowicz, Artiom Dudarev, Łukasz Koszewski oraz Artur Kocurek.


Udostępnij na Udostępnij na

T.B..: Manchester United co roku jest wymieniany w gronie faworytów do zdobycia Mistrzostwa Anglii i Ligi Mistrzów. Według dziennika „The Mirror” angielski zespół ma na świecie ponad 330 milionów kibiców. Co decyduje o tym, że „Czerwone Diabły” od lat są na szczytach światowej piłki?

A.D.: Nie będę oryginalny i powiem, że taką popularność United zawdzięcza Fergusonowi. To pod jego dowództwem United wspiął się na sam szczyt futbolowego światka. To Szkot sprowadził do Manchesteru Ronaldo, piłkarza, który teraz stanowi o sile angielskiego zespołu.

Ł.K.: Tak wielka popularność na całym świecie jest wynikiem nie tylko znakomitych rezultatów sportowych osiąganych przez „Czerwone Diabły”, ale także świetnych zabiegów marketingowych, jak sklepy z pamiątkami na całym świecie, zagraniczne tournee promujące klub czy mecze towarzyskie z lokalnymi zespołami. Nie byłoby jednak wyników sportowych, dzięki którym ManU zyskał taką popularność, bez twórcy potęgi tej drużyny, Aleksa Fergusona.

A.K: Manchester United, podobnie jak FC Barcelona i Real Madryt, to marka. „Czerwone Diabły” są świetnie rozpoznawalne na całym świecie, po pierwsze dzięki wspaniałemu szkockiemu trenerowi, a po drugie – wspaniałym akcjom promocyjnym, w tym zagranicznym tournee po Azji czy Afryce. Ponadto klub posiada wiele gwiazd rozpoznawalnych na całym świecie, jak chociażby Cristiano Ronaldo czy Wayne Rooney. To też przyciąga kibiców. Nie należy również zapominać o promocji klubu w grach komputerowych; paru dobrych lat temu licencję uzyskało Konami do swojego Pro Evolution Soccer, które jest bardzo popularną grą w Azji. Wielu kibiców przyciąga również bogata tradycja i liczne trofea klubów.

Ł.K.: Poza sprowadzaniem na Old Trafford świetnych i rozpoznawalnych piłkarzy Manchester United słynie także z wychowania gwiazd obecnego futbolu. To właśnie tam zaistnieli między innymi Gary Neville, Paul Scholes, Ryan Giggs (do dziś bronią barw tego klubu) czy David Beckham.

A.D.: Kibice kochają Manchester United za piłkę, jaką grają zawodnicy Fergusona. Manchester cały czas szuka szczęścia pod bramką przeciwnika i podoba się to wszystkim. Taki futbol cieszy oko przez całe 90 minut. Nawet najwięksi koneserzy piłki nożnej przyznają się do miłości do stylu United.

T.B.: Ojcem obecnych sukcesów zespołu z Manchesteru jest z pewnością jego szkoleniowiec, Alex Ferguson. 63-letniego Szkota często porównuje się do największej legendy trenerskiej klubu, Mata Busby’ego. Wielu ekspertów, dziennikarzy i kibiców piłkarskich uważa, że Ferguson jest obecnie najlepszym trenerem na świecie. Czy zgadzacie się z tym poglądem?

Ł.K.: Istotnie Alex Ferguson jest ojcem aktualnych sukcesów Manchesteru United. Pracuje z tym klubem od prawie 23 lat i osiągnął z nim praktycznie wszystko. Wspaniałe jest to, że nadal odczuwa chęć dalszej ciężkiej pracy z tym zespołem i kolejnych zwycięstw. Nie nazwałbym go jednak najlepszym trenerem na świecie. Osobiście wyżej cenię szkołę Guusa Hiddinka, który odnosi sukces praktycznie wszędzie, gdzie się pojawi.

A.K.: Sir Alex Fergouson jest najlepszym trenerem dla Manchesteru United, ale moim zdaniem jest to trener tylko jednego klubu. W ciągu swojej długiej kariery aż 10-krotnie doprowadził „Diabły” do mistrzostwa kraju, raz sięgnął po potrójną koronę, zdobywając w 1999 roku tytuł Mistrza Anglii, Puchar Anglii oraz, po pamiętnym meczu z Bayernem Monachium, Puchar Ligi Mistrzów. Sądzę jednak, że jest tylko trenerem jednego zespołu i nie poradziłby sobie w innym klubie. Podobnie jak Łukasz podziwiam Guusa Hiddinka, który w każdym zespole, jaki obejmował, odnosił sukcesy i sprawiał, że drużyna się lepiej spisywała. Widzimy do teraz na przykładzie Chelsea, która odnosi zwycięstwo za zwycięstwem. Sir Alex jest genialnym taktykiem i trenerem United i tak pewnie na zawsze pozostanie.

A.D.: Sprawiedliwe będzie stwierdzenie, że Ferguson to jeden z najlepszych szkoleniowców świata, ale nie najlepszy. Trzeba jednak przyznać, że sympatycy Szkota mają mocne argumenty w postaci trofeów, a zwycięstwo United w finale LM z Bayernem inaczej niż cudem nazwać nie można. Przypomnę wszystkim, że kiedy się już wydawało, że to niemiecki klub sięgnie po tytuł, Ferguson znalazł odpowiednie słowa dla swoich piłkarzy i ci w doliczonym już czasie dwukrotnie pokonali Olivera Kahna. Manchester tryumfował i duża w tym zasługa Fergusona.

 Ł.K.: Ferguson utrzymuje się prawie 23 lata na stanowisku szkoleniowca Manchesteru United, nie tylko ze względu na sportowe sukcesy, ale też za to, co jest ich efektem. Mimo wszystko klub piłkarski to firma, przedsiębiorstwo mające przynosić zyski. Dzięki myśli szkoleniowej Fergusona, ale także przemyślanym ruchom w postaci transferów i odpowiednich ruchów marketingowych ManU corocznie notuje ogromne zyski.

T.B.: Alex Ferguson zapowiedział, że w tym sezonie ma zamiar wygrać w pięciu rozgrywkach. Czy „Czerwone Diabły” posiadają obecnie taki potencjał, aby zdobyć te wszystkie trofea?

A.D.: Moim zdaniem United ma wszystko, by osiągnąć ten cel. W meczu LM z Interem było widać, jak wielki potencjał ma Manchester. Odniosłem wrażenie, że jeżeli Ferguson zdecydowałby się wprowadzić na boisko Rooneya i Teveza, to Inter padłby pod naciskiem angielskiej drużyny, a przecież mediolańczycy to faworyci wszystkich rozgrywek, w jakich biorą udział. Wydaje mi się, że niedawno zdobyty Puchar Ligi Angielskiej to nie ostatni tytuł United w tym roku.

A.K.: Manchester United już w tym sezonie zdobył dwa trofea: wygrał mało znane Klubowe Mistrzostwa Świata oraz pokonał w rzutach karnych Tottenham w finale Pucharu Ligi Angielskiej. W lidze „Diabły” mają bezpieczną przewagę nad londyńską Chelsea i sądzę, że pewnie zgarną tytuł mistrza Anglii. Co do Ligi Mistrzów nie jestem przekonany, Sir Alex wygrał z Jose Mourinho tylko raz, więc czeka go spora batalia w rewanżowym meczu przeciwko Interowi. Czy zdobędzie Puchar Anglii, przekonamy się, gdy poznamy pary półfinałowe. Zespół posiada spory potencjał, jego kluczowi zawodnicy są w wybornej formie. Sadzę, że Manchester United ma szansę na zdobycie kolejnych trzech trofeów, jeśli nie zmieni swojego tempa.

Ł.K.: Zgodzę się, że Chelsea i Liverpool w aktualnie prezentowanej formie nie mają większych szans na prześcignięcie Manchesteru w lidze. Nieco ciężej może być w Pucharze Anglii, ale i tam powinni sobie poradzić. Osobiście nie jestem przekonany co do ich wygranej w Lidze Mistrzów. „Czerwone Diabły” mają spore szanse, by pogrążyć Inter, ale w kolejnej fazie może czekać Barcelona, Bayern lub świetnie spisujący się w rozgrywkach europejskich Liverpool. A te zespoły w LM pokonać będzie niezwykle ciężko.

Manchester United od wielu już lat udowadnia nie tylko swoim sympatykom, że jest zespołem z najwyższej piłkarskiej półki. Nie byłoby wielkich sukcesów „Czerwonych Diabłów” bez szkockiego szkoleniowca, sir Aleksa Fergusona. Można założyć z czystą pewnością, że również w przyszłym sezonie Manchester będzie się liczył w walce o zdobycie Ligi Mistrzów oraz Mistrzostwa Anglii.

W dyskusji udział wzięli: Tomasz Bejnarowicz (Bundesliga), Artur Kocurek (Premiership), Artiom Dudarev oraz Łukasz Koszewski (Premier Liga).

Na dalszą dyskusję o wielkich sukcesach Manchesteru United zapraszamy już dziś do radia iGol FM. Audycja EuroiGol rozpocznie się o 21.00

Komentarze
~konrado (gość) - 15 lat temu

manchester forever!!!

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze