Na jednej nodze do serc kibiców


Ampfutbolowe szaleństwo, pokonać lęk

9 listopada 2018 Na jednej nodze do serc kibiców
Bartłomiej Budny Reprezentacja Polski Amp Futbol

O reprezentacji Polski w amp futbolu powiedziano i napisano wiele w ostatnich dniach. Grupa dowodzona przez trenera Marka Dragosza przebojem wdarła się do naszych serc. Z ogromnym dystansem podchodziła do siebie, o czym świadczy hasło, pod jakim występowała na mistrzostwach świata: #JednąNogąWFinale. O meczach "polskiej armii", jak nazywał drużynę podczas komentowania spotkań jej kierownik Artur Kurzawa, jeszcze długo będziemy dyskutować i wspominać. Spróbujemy przybliżyć kulisy powstania i rozwoju tej dyscypliny w Polsce.


Udostępnij na Udostępnij na

Informacji ogólnych słów kilka

Amp futbol to:

Rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny, w których biorą udział zawodnicy po jednostronnej wadzie lub amputacji kończyny dolnej – w przypadku graczy z pola, lub kończyny górnej u bramkarzy.Przepisy gry w amp futbol

Przytoczmy też szerszemu gronu kibiców, którzy od niedawna zainteresowali się amp futbolem, kilka podstawowych zasad tego sportu.

Podstawowe przepisy gry w Amp Futbol niczym nie różnią się od przepisów piłki nożnej osób pełnosprawnych. Ze względu na charakterystykę tego sportu istnieje jednak kilka kluczowych różnic. Mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w kształcie prostokąta o długości 55-70 metrów i szerokości 30-60 m. Najczęściej spotykane boiska w turniejach międzynarodowych mają wymiary 40 x 60 m. Pole karne ma kształt prostokąta o wymiarach 10 x 6 m. Od bramki w kierunku środka boiska 6 m oraz po 2,5 m do boku od każdego ze słupków bramki. Punkt wykonywania rzutu karnego wyznacza się 7 metrów od środka bramki (1 m poza polem karnym). Bramki posiadają wymiary: 2,2 m wysokości, 5 m szerokości Czas gry wynosi 2 x 25 minut (10 minut przerwy pomiędzy połowami).Przepisy gry w amp futbol

Trudne początki

Pomysł narodził się w USA w 1980 roku, a w Polsce powstanie tej dyscypliny sportu datuje się na rok 2011. Pierwsze zgrupowanie w Warszawie i tylko 13 zawodników, którzy się wtedy pojawili. W marcu 2012 roku Mateusz Widłak, absolwent fizjoterapii na Warszawskiej Akademii Medycznej, oraz trener Marek Dragosz, założyciel akademii bramkarskich w całej Polsce, powołali reprezentację Polski.

Artur Kurzawa, obecny kierownik ampfutbolowej reprezentacji kraju, pytany o to pierwsze zgrupowanie, mówi:

– Ja te początki znam tylko i wyłącznie z opowieści. Wiem, że zawodnicy przynieśli swoje piłki, nie mieli absolutnie pojęcia o grze w piłkę nożną na „jednej nodze”. Niektórzy w dżinsowych spodniach, w obuwiu, które kompletnie nie nadaje się do gry. Śmiejemy się teraz z tego.

Artur dodaje też, że jednym z uczestników tego zgrupowania był 13- letni wtedy Bartosz Łastowski, nazywany obecnie „polski Messim”, którego podziwialiśmy podczas ostatnich MŚ w Meksyku.

Pierwszy mistrzowski turniej, w jakim reprezentacja Polski wzięła udział, to mundial w Kaliningradzie, podczas którego zajęła 11. miejsce.

Artur Kurzawa tak opowiada o o przełomowym momencie w historii amp futbolu w naszym kraju:

To z pewnością mundial 2014 w Meksyku, gdzie nasza kadra została okrzyknięta „czarnym koniem” turnieju. Nikt się nie spodziewał sukcesu, jakim było 4. miejsce. Ludzie usłyszeli wtedy o tej dyscyplinie. Na szeroką skalę zaczęto wtedy mówić o amp futbolu. Publikacje w ogólnopolskich mediach, w serwisach informacyjnych największych telewizji. Ja, szczerze mówiąc, też wtedy dowiedziałem się o tej dyscyplinie. To był piękny turniej, a po nim wszystko ruszyło z kopyta.

Wtedy powstały kluby w Polsce, Gryf Szczecin, Lampart Warszawa (obecnie Gloria Varsovia), Husaria Kraków, GKS Góra, później Kuloodporni Bielsko-Biała. Kluby zaczęły zrzeszać nowych zawodników, a regularne sukcesy reprezentacji powodowały wzrost zainteresowania wśród ludzi po amputacjach kończyn.

Bartłomiej Budny, reprezentacja Polski w amp futbolu

Wsparcie i pomoc

Uprawianie amp futbolu, działalność klubów czy reprezentacji wiąże się też z typowo prozaicznymi aspektami dnia codziennego. Muszą być sponsorzy, realne wsparcie finansowe, infrastruktura pozwalająca prosperować. Jak wygląda amp futbol od tej strony? Z zaciekawieniem pytamy Artura.

W reprezentacji obecnie nikomu niczego nie brakuje. Mamy bardzo mocnych sponsorów, głównym jest firma Energa. Jest to partner na bardzo szeroką skalę, do tego pomaga nam bardzo mocno Ministerstwo Sportu i Turystyki, które wspiera nas od początku istnienia w Polsce amp futbolu.

– Robert Lewandowski jest jednym z naszych ambasadorów i nie muszę mówić, jak ogromne wsparcie od niego dostajemy. Wystarczy, że nagra krótki filmik i jest ogromny odzew. Niesłychanie w pomoc angażują się też Łukasz Fabiański czy Kamil Grosicki.

Sytuacja wygląda o niebo lepiej niż w 2014 roku. Wtedy, aby wyjechać na mistrzostwa świata, zawodnicy musieli zrobić zbiórkę, potrzebne im było 100 tysięcy złotych. Dzięki kibicom udało się te środki pozyskać i spełnić swoje marzenia o grze na mundialu. Teraz sytuacja finansowa jest bardzo stabilna, aczkolwiek cały czas amp futbol jest otwarty na współpracę.

Nieco gorzej wygląda sytuacja w klubach, w których na własną rękę trzeba poszukiwać środków na działalność. Ekstraklasa składa się z czterech zespołów, które rozgrywają między sobą cztery turnieje, a mistrz Polski uczestniczy w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Wydaje się, że jak na sport niepełnosprawnych amp futbol jest bardzo silny organizacyjnie.

Przełamać bariery

Utrata kończyny jest wielkim szokiem, nagle zmienia się diametralnie życie, zmienia się też wygląd człowieka, do którego każdy jest przyzwyczajony. Pojawiają się też ograniczenia nawet w wykonywaniu prostych czynności. Często dochodzi do tego psychiczne załamanie. Bardzo proste wydaje się powiedzenie, że trzeba uwierzyć w siebie, nie poddawać się, a wręcz zaakceptować siebie, jakim się jest, siebie nowego. Czy tak jest w rzeczywistości?

Daniel Kawka, fizjoterapeuta, założyciel amp futbolowego klubu Kuloodporni Bielsko-Biała, mówi nam, że ogromnym problemem jest dotarcie do świadomości ludzi po amputacjach. Często kłopotem jest samo namówienie do wyjścia z domu, a co dopiero mówić o uprawianiu sportu jako terapii.

– W Polsce wykonywanych jest około 15000 amputacji rocznie, a zawodników amp futbolu jest zaledwie kilkudziesięciu. Dotarcie do większej liczby ludzi po utracie kończyn to nasz główny cel.

Po części sytuacja taka jest też spowodowana strachem przed wyjściem na ulicę. Ciągle jeszcze część naszego społeczeństwa nie jest przygotowana na kontakt z ludźmi nazywanymi niepełnosprawnymi, którzy – wydaje się – są bardziej sprawni niż my, którzy się za pełnosprawnych uważamy.

Jak zmienić taki stan rzeczy, jak przekonać do wyjścia z szafy ludzi po amputacjach?

Wykorzystać sukces

Pytanie postawione wyżej zadaliśmy wspominanemu już Arturowi. Jak on, osoba obcująca z ludźmi, których dotknęły życiowe tragedie, wskutek czego utracili kończyny, postrzega potrzebę zmiany mentalności osób zamkniętych w czterech ścianach swoich lęków? Czy lekiem na strach jest może właśnie amp futbol, sportowa rywalizacja?

Naszym głównym wyzwaniem jest przekonanie tych ludzi do uprawiania  amp futbolu. Często wydaje się, że patrząc na to, jak szybki jest amp futbol, to ludzie ci po prostu boją się podjąć wyzwania. Mecz intensywnością przypomina mecz piłki nożnej pełnosprawnych. Prędkość biegu o kulach, zwrotność może blokować psychicznie te osoby, które boją się, że nie podołają wyzwaniu. Tak jednak nie jest, mamy doskonały przykład 17-letniego Kamila Grygiera, który pół roku temu pierwszy raz kopnął piłkę na kulach, a dzisiaj wraca do domu z MŚ.

Bartłomiej Budny, reprezentacja Polski w amp futbolu

Niemożliwe nie istnieje, są piękne historie w amp futbolu, które pokazują, że ciężką pracą i zaangażowaniem można dorównać najlepszym i założyć koszulkę z orłem na piersi. Namawiam do zgłaszania się do klubów, które cały czas prowadzą nabór.

Artur, korzystając z okazji, zaprasza też nowych zawodników na zgrupowanie reprezentacji, gdzie sztab będzie przyglądał się nowym twarzom. Można będzie tam skonsultować wiele spraw z trenerami. Jest szansa, aby w bardzo szybkim czasie przebić się do reprezentacji Polski. Kierownik reprezentacji Polski apeluje do wszystkich chętnych o zainteresowanie się tym zgrupowaniem, bo naprawdę warto. Szczegóły: www.ampfutbol.pl/kontakt-amp/

Przyszłość amp futbolu

Sukces medialny na MŚ w Meksyku odbił się szerokim echem, więc automatycznie pojawia się nadzieja, że ludzie, których dotknęły amputacje, otworzą się, wyjdą, jak mówi Artur, z szaf, w których są schowani. Dotyczy to w szczególności rodziców, którzy mentalnie mają ogromny problem, by przyprowadzić na trening swoje pociechy. Dzieci często garną się do amp futbolu, ale blokada psychiczna rodziców stoi na przeszkodzie. Warunki dla młodych adeptów amp futbolu w Polsce stoją na wysokim poziomie. Zgrupowania, obozy, wyjazdy zagraniczne są finansowane i pozostaje przełamać się, przyprowadzić dziecko na trening. Futbol jest wspaniałą rehabilitacją.

Artur Kurzawa ma nadzieję, że coraz więcej młodych ludzi, zachęconych występami reprezentacji, zacznie czynnie uprawiać amp futbol. Pojawiło się w ostatnim czasie coraz więcej zapytań o możliwość trenowania, o to, w jaki sposób rozpocząć przygodę z tym sportem. Marzeniem Artura jest, aby w Polsce, podobnie jak w Turcji, co zaobserwował na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, małe dzieci po amputacjach idące na mecz miały na koszulkach nazwiskach swoich ampfutbolowych idoli… Piękne!!!

Pozostaje głęboko wierzyć, że pięć minut sławy, jakie ma teraz amp futbol w naszym kraju, wpłynie na zmianę mentalności nas wszystkich, że otworzymy się na ludzi niepełnosprawnych, że oni też przełamią swój strach, jeżeli jeszcze to nie nastąpiło.

A Arturowi Kurzawie, wielkiemu duchem kierownikowi reprezentacji Polski w amp futbolu, zostaje życzyć sukcesów i dalszej wytrwałości w propagowaniu ukochanej dyscypliny sportu.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze