Mistrzostwa świata w 2022 roku odbędą się zimą


Potwierdziło się to, o czym mówiono od dobrych dwóch lat. FIFA wyznaczyła datę otwarcia mistrzostw świata w 2022 roku na 21 listopada. Finał odbędzie się 28 dni później.


Udostępnij na Udostępnij na

Niby wiadomo było od dawna, że tak właśnie będzie. Nie ma fizycznej możliwości rozegrania mundialu latem, kiedy w Katarze temperatury osiągają 45 stopni. Mimo wszystko decyzja budzi i będzie budzić kontrowersje. Po raz pierwszy w historii mistrzostwa aż tak uderzają w kalendarz rozgrywek klubowych. Większość ważnych lig gra systemem jesień–wiosna, a listopad jest zwykle najbardziej obłożony w kalendarzu – grają ligi, puchary krajowe, ligowe i kontynentalne.

Najtrudniej będzie właśnie z tymi ostatnimi. Trudno bowiem przypuszczać, że UEFA z wielką chęcią pozwoli na rozwalenie terminarza w tak wielkim stopniu. W tym czasie rozgrywa się dwie ostatnie kolejki faz grupowych, nie bardzo jest jak je przyspieszyć. W ligach też nie będzie wesoło, kluby na pewno zażądają wyższych niż zwykle ubezpieczeń dotyczących swoich piłkarzy – jeśli któryś zerwie więzadła w kolanie zaraz po zakończeniu sezonu, mamy całe okienko transferowe na znalezienie zastępcy – w 2022 roku mózg zespołu może zostać wyrwany w połowie sezon, a taka sytuacja jest dla klubu znacznie gorsza.

Koniec listopada i początek grudnia to czas, w którym zaczynamy powoli przymierzać się do świąt Bożego Narodzenia. Choinki w sklepach, pełno czerwonych mikołajów, kolędy. Jakoś nie bardzo w to wpasują się mundialowe emocje, zawsze kojarzone z ciepłym latem, gdy przed meczem wychodzi się pokopać z przyjaciółmi, a po spotkaniu dyskutuje się godzinami przy zimnym piwie. Grzaniec i skarpetki tego nie zastąpią. Wiadomo jednak, co w swojej słynnej ciężarówce przywiezie mikołaj z Coca-Coli. Tym razem hitem pod choinką będzie oficjalna piłka z mistrzostw świata.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze