Michel Platini nie weźmie udziału w losowaniu grup mistrzostw Europy


11 grudnia 2015 Michel Platini nie weźmie udziału w losowaniu grup mistrzostw Europy

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) utrzymał karę zawieszenia 90 dni dla prezydenta UEFA Michela Platiniego. Konsekwencją tej decyzji będzie nieobecność Francuza w Paryżu na sobotnim losowaniu grup mistrzostw Europy 2016.


Udostępnij na Udostępnij na

Cała afera rozpętała się, kiedy wyszło na jaw, iż w okresie od stycznia 1999 do czerwca 2002 roku Platini przyjął od prezydenta FIFA, Josepha Blattera, około 2 mln franków szwajcarskich.

7 października Komisja Etyki FIFA zawiesiła 60-letniego Michela Platiniego na 90 dni. Francuz bardzo chciał wziąć udział w losowaniu w Paryżu. Odwołanie się do CAS było ostatnią deską ratunku dla Platiniego, jednak jego apelacja została odrzucona.

Październikowe zawieszenie uniemożliwiło Michelowi Platiniemu także start w wyborach na prezydenta FIFA, które odbędą się 26 lutego 2016 roku. Termin zgłaszania kandydatów na najważniejsze stanowisko największej piłkarskiej organizacji minął 26 października, a dwa dni później Komisja Wyborcza FIFA poinformowała, że do tego czasu otrzymała siedem aplikacji, w tym od Platiniego. Wniosek Francuza został przyjęty, ale Komisja Wyborcza FIFA nie potwierdziła jego kandydatury w związku z zawieszeniem przez Komisję Etyki FIFA, które wygaśnie 5 stycznia 2016 roku.

CAS odrzucił apelację Platiniego, ale równocześnie zakazał wydłużenia zawieszenia o kolejne 45 dni, które pierwotnie zastrzegła sobie Komisja Etyki FIFA.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze