Meksyk – wszystko, co musisz o nich wiedzieć


Meksyk jest pierwszym rywalem Polski na mistrzostwach świata. Dla obu kadr jest to mecz o wszystko

17 listopada 2022 Meksyk – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Patrząc na występy reprezentacji Polski na mistrzostwach świata, można zauważyć pewien schemat. Zarówno w 2002, 2006, jak i 2018 roku rozgrywaliśmy na mundialu tylko trzy spotkania zgodnie ze schematem: mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Teraz sytuacja ma się zgoła inaczej. Spotkanie z Meksykiem będzie jednocześnie meczem otwarcia, meczem o wszystko i meczem o honor. Porażka z "El Tri" będzie w praktyce oznaczać dla nas koniec mistrzostw, a zwycięstwo znacznie przybliży nas do wyjścia z grupy. Jaką więc drużyną jest Meksyk?


Udostępnij na Udostępnij na

Meksykanie podczas siedmiu ostatnich turniejów mistrzostw świata za każdym razem wychodzili z grupy i za każdym razem odpadali w 1/8 finału. Ostatni raz, gdy zakończyli swój udział w mundialu na fazie grupowej, trenerem reprezentacji Polski jeszcze był Jacek Gmoch. I to właśnie on okazał się katem Meksykanów, podopieczni Gmocha pokonali ich 3:1, bramki dla „Biało-czerwonych” strzelili wtedy 2x Zbigniew Boniek i Kazimierz Deyna. Miało to miejsce na mundialu w 1978 roku. Teraz mamy rok 2022, a kadra Meksyku wygląda bardzo podobnie do tej sprzed 44 lat.

Jak gra Meksyk?

Szybka, wybiegana, dobrze wyszkolona technicznie i bez mocno wyróżniających się gwiazd drużyna. Wyjściowo Meksyk od lat stosuje system 1-4-3-3 i najprawdopodobniej na mundialu także na niego postawi. „El Tri” zawsze mają za cel zdominowanie posiadania piłki i chcą dyktować tempo spotkania niezależnie od drużyny, z którą się mierzą. Meksykanie nie mają problemu ze stwarzaniem sobie sytuacji bramkowych, mają za to problem z ich finalizacją. Na pewno nie pomaga w tym brak klasowego napastnika typu Robert Lewandowski.

W całych eliminacjach Meksyk był drużyną, która najczęściej atakowała rywali, oddawali najwięcej strzałów na mecz, a mimo to zdobyli raptem 17 bramek w 14 spotkaniach. Tyle samo co Panama i mniej od chociażby Kanady czy USA. Podopieczni Gerardo Martino preferują konstruowanie akcji od własnej bramki, wymieniając dużą liczbę podań. Rozgrywanie piłki idzie im nie najgorzej, potrafią poradzić sobie z pressingiem rywali. Reprezentacji Polski może to odpowiadać, lepiej wychodzi nam szybka gra z kontrataku niż wtedy, gdy musimy prowadzić grę.

Skład Meksyku

Najważniejsza postać w drużynie znajduje się między słupkami. Guillermo Ochoa to bramkarz, o którym zapominamy na cztery lata i przypominamy sobie o jego istnieniu podczas mundialu, gdy swoją grą przypomina Ikera Casillasa czy Manuela Neuera w prime. Dla 37-letniego bramkarza Club America będzie to już piąty mundial i czwarty, na który jedzie w roli pierwszego bramkarza. Na bokach obrony najprawdopodobniej możemy spodziewać się w pierwszym składzie Jorge Sancheza oraz Jesusa Gallardo.

Gdy Meksyk jest przy piłce, boczni obrońcy grają bardzo ryzykownie. Aktywnie wspierają zespół w kreowaniu okazji, między innymi bardzo często obiegając swoich skrzydłowych. Tak wysoka gra Sancheza i Gallardo może być dla naszych zawodników okazją do przeprowadzenia kontrataku. Na środku obrony możemy spodziewać się dwóch zawodników będących na dwóch przeróżnych etapach swojej kariery. Dla Hectora Moreno mundial w Katarze będzie już prawdopodobnie ostatnim w karierze. Jest on stałym punktem drużyny narodowej, w której ma już rozegrane 127 spotkań.

Obok Hectora wystąpi jego o dziewięć lat młodszy klubowy kolega Cesar Montes. Dla mierzącego 191 cm środkowego obrońcy mundial w Katarze ma być przepustką do transferu do mocnej europejskiej drużyny. Poza tą dwójką szanse na występ na tej pozycji ma także 31-letni defensor Celty Vigo Nestor Araujo. Występujący jako defensywny pomocnik Edson Alvarez jest jedną z największych gwiazd drużyny. Świetnie balansuje bardzo dobrą grę w defensywie ze sprawnym rozgrywaniem piłki. Jest dokładnie tym zawodnikiem, który poszukiwany jest w naszej kadrze od lat.

Na „ósemkach” największe szanse na występ w pierwszym składzie mają Andres Guardado i Carlos Rodriguez. Dla pierwszego z nich, 36-letniego zawodnika Realu Betis, będzie to już piąty mundial. Jest on fajnym, zbalansowanym zawodnikiem, ale najlepsze lata gry ma już dawno za sobą. Obok niego na środku pomocy wystąpi znacznie bardziej ofensywnie usposobiony Carlos Rodriguez. Gracz Cruz Azul jest bardzo zwinnym zawodnikiem, który pomimo nastawienia na ofensywę nie posiada wyraźnych braków w defensywie.

Skrzydłowi na mundialu mogą być największą siłą Meksyku. Po lewej stronie wystąpi doskonale znany wszystkim fanom włoskiej piłki Hirving Lozano. 27-letni gracz Napoli jest jednym z najważniejszych zawodników w drużynie narodowej. Odpowiada zarówno za kreowanie sytuacji, jak i wykańczanie akcji. Na prawej stronie prawdopodobnie widzielibyśmy równie ważnego dla zespołu Jesusa Coronę, ale przez kontuzję jego występ na mistrzostwach świata jest bardzo wątpliwy. Zastąpi go zapewne 24-letni skrzydłowy Chivas de Guadalajara – Alexis Vega, który zdobył bramkę we wczorajszym spotkaniu przeciwko Szwecji.

Meksyk największy problem ma na pozycji napastnika. Z kadry został wyrzucony „Chicharito„, były gracz Realu Madryt czy Manchesteru United, który obecnie błyszczy w MLS. Jego miejsce zajmie najpewniej Raul Jimenez, który długo zmagał się z kontuzją, a nie licząc wczorajszego występu przeciwko Szwecji, ostatni mecz rozegrał jeszcze w sierpniu. Jego zastępcą może zostać 31-letni zawodnik Monterey – Rogelio Funes Mori, który specjalizuje się w grze tyłem do bramki.

Meksyk – nastroje przed mundialem

Dla Meksykanów mundial jest czymś więcej niż dla zwykłego kibica. Jest najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem czterolecia. W dniu, w którym gra Meksyk, wszystko przestaje mieć znaczenie. Piłka nożna w tym kraju jest traktowana obsesyjnie, do tego stopnia, że kibice potrafią wziąć kredyt czy wydać całe swoje oszczędności na to, by wspierać swoją drużynę w Katarze. W 2018 po golu Hirvinga Lozano przeciwko Niemcom dwa sensory w Meksyku wykazały małe trzęsienie ziemi w stolicy kraju. Jest to coś nieprawdopodobnego.

Pomimo bezwzględnego oddania kibiców reprezentacji nastroje przed samym turniejem nie są najlepsze. Fani śledzą wydarzenia wokół kadry i wiedzą, że Meksyk nie ma wielu argumentów, by odegrać istotną rolę w Katarze. W narodzie zaufanie do trenera Taty Martino jest bardzo niskie. Kibice wielokrotnie już domagali się zwolnienia go ze stanowiska. Klimat i atmosfera wokół kadry nie są najlepsze, ale w pamięci należy mieć to, co działo się cztery lata temu. Meksykańscy piłkarze pomimo bardzo głośnej afery potrafili pokonać Niemców i wyjść z dość trudnej grupy.

Bukmacherzy zgodnie uważają, że nasza grupa jest najbardziej wyrównana pod kątem wyjścia z drugiego miejsca. Bardzo wielu z nich ocenia szanse Polski z Meksykiem po równo 50:50. Prawda jest taka, że dla obu drużyn jest to mecz o wszystko, który zdefiniuje resztę turnieju. Obie drużyny mają swoje zalety, ale mają także swoje problemy. Polska ma lepsze indywidualności, za to Meksyk ma większy kolektyw zespołu. Polska ma lepszy okres, Meksyk ma większe doświadczenie na wielkich turniejach. Jedno jest pewne. Meksyk nie będzie łatwym rywalem, a jeśli nasi zawodnicy marzą o wyjściu z grupy, to muszą dać z siebie wszystko.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze