Mała Wielka Piłka: KS Grom Wolsztyn


23 czerwca 2015 Mała Wielka Piłka: KS Grom Wolsztyn

Wiele jest klubów, które jak dotychczas nigdy nic wielkiego nie osiągnęły i zapewne trudno przypuszczać, aby coś wielkiego osiągnęły. Jednak piłka nożna to nie tylko wielkie stadiony, Liga Mistrzów czy Copa America. Piłka nożna to przede wszystkim nasze małe lokalne kluby, które są niemal w każdej miejscowości. Tak samo jest w Wolsztynie w Wielkopolsce, gdzie miejscowy Grom działa już od 70 lat.


Udostępnij na Udostępnij na

Wolsztyn to miasto leżące w województwie wielkopolskim. Słynie z parowozów, jest tutaj jedyna czynna parowozownia na świecie. Sportowo miasto stoi również nie najgorzej, szczególnie jeśli chodzi o młodzież. Są zdolni kajakarze czy lekkoatleci. Jest również drużyna Wolsztyniaka Wolsztyn, która gra na zapleczu ekstraligi piłkarzy ręcznych. Jest także klub piłkarski, który właśnie skończył 70 lat.

KS Grom Wolsztyn w roku 1946
KS Grom Wolsztyn w roku 1946 (fot. Archiwum Grom Wolsztyn)

Jednym z czynników wpływających na społeczeństwo małych miejscowości była działalność sportowa. Czasami stawała się ona jedynym rodzajem ekspresji. Sport, który był i jest z natury zjawiskiem pozytywnym, powinien znaleźć stałe miejsce w świadomości jego mieszkańców. W okresie międzywojennym nastąpił zastój w działalności gospodarczej, co również odbiło się na działalności sportowej Wolsztyna. Powodów było wiele, ale najważniejsze to ciągła wędrówka ludzi w poszukiwaniu sezonowej pracy do Niemiec, bezrobocie, strajki robotnicze. Dopiero 1945 rok był początkiem powojennego rozwoju sportu w Wolsztynie.

Tradycje sportowe w Wolsztynie sięgały okresu międzywojennego. Główną dyscypliną, która się rozwijała, była piłka nożna. Wzmianki o imprezach sportowych zamieszczała lokalna gazeta „Orędownik na Powiat Wolszyński”. Informując społeczność wolsztyńską o bieżących rozgrywkach i wydarzeniach sportowych, nie zawsze podawano wynik, rzadko nazwiska zawodników, i to przeważnie bez imion.

70 lat działalności

Klub Sportowy Grom powstał w marcu 1945 roku z inicjatywy Związku Walki Młodych. Na zebraniu w mieszkaniu Hieronima Noskiego postanowiono założyć drużynę piłki nożnej. Nazwa klubu zaproponowana przez Maksymiliana Piotrowskiego brzmiała Klub Sportowy ZWM Grom i została jednogłośnie przyjęta przez wszystkich zebranych. Pierwszymi organizatorami byli członkowie ZWM: Stanisław Gruszczyński, Bartłomiej Gryning, Józef Józefowski, Henryk Krysztofiak, Hieronim Noski, Edmund Nowak i Maksymilian Piotrowski, którego wybrano na kapitana drużyny.

Sekcja piłki nożnej w 1945 roku liczyła około dwudziestu zawodników. Była to tylko drużyna seniorów. Piłkarzami „Gromu” byli zawodnicy przedwojennych klubów TG Sokoła i KS Czarnych. Prawie równolegle, 25 sierpnia 1945 roku, powstał drugi klub sportowy pod nazwą Kolejowy Klub Sportowy Kolejarz przy stacji kolejowej Wolsztyna. Prezesem klubu był Alojzy Nadolny. Klub KKS Kolejarz przejął patronat nad drużyną juniorów, która działała przy Związku Harcerstwa Polskiego im. Romualda Traugutta. Drużyna harcersko-piłkarska z dniem 16 listopada 1945 roku wystąpiła z ZHP i została drużyną juniorów przy KKS Kolejarz. Dla działaczy, piłkarzy i mieszkańców Wolsztyna pamiętną datą był styczeń 1947 roku. Nastąpiło wówczas połączenie dwóch klubów wolsztyńskich KS Grom i KKS Kolejarz. Powstał jeden klub, Kolejowy Klub Sportowy Grom.

IMG_9384
Zdzisław Ankiewicz (od początku działa w klubie), Bartosz Śpiączka (były gracz Gromu), Paweł Dulat (obecny zawodnik) i Konrad Bugaj (prezes) podczas obchodów 70-lecia (fot. Roland Buśko)

Zdzisław Ankiewicz, wieloletni prezes klubu, człowiek związany z nim od początku istnienia, tak wspominał początki działalności: – Do klubu Grom przeszedłem w ramach połączenia się KKS Kolejarz z KS Grom. Praktycznie po zakończeniu wojny nie było żadnej bazy. Było jedno boisko na Stadionie Powiatowym. Sprzęt sportowy otrzymywaliśmy od znajomych, niejednokrotnie pozostały po Niemcach. Stroje sportowe były szyte przez żony zawodników lub ich matki. Te same piłki służyły do treningu i do rozgrywek meczów. Było ich 3-5. Wiązaliśmy je rzemieniem, a dętki zawiązywaliśmy sznurkiem.

Kolejowy Klub Sportowy

W latach 60. dużą i prężnie działającą jednostką gospodarczą w Wolsztynie była Wolsztyńska Fabryka Mebli, która objęła patronat nad KKS Grom. W marcu 1965 roku odbyło się walne zebranie, na którym przekształcono Grom w klub międzyzakładowy, przynależny w dalszym ciągu do federacji Kolejarz i stąd nazwa Międzyzakładowy Klub Sportowy Grom. 28 stycznia 1977 roku na walnym zebraniu wybrano nowy zarząd i podjęto uchwałę o zmianie nazwy klubu z MZKS Grom na MZKS Fam, co oznaczało jednocześnie, że Fabryka Akcesoriów Meblowych przejęła patronat nad klubem. Nazwa MZKS Fam funkcjonowała do 1989 roku.

Grom Wolsztyn
Grom Wolsztyn podczas jednego z meczów w 1971 roku (fot. Archiwum Grom Wolsztyn)

28 stycznia 1989 roku w sali klubu „Karat” w Wolsztynie odbyły się obrady nadzwyczajnego walnego zebrania członków MZKS Fam w celu zmiany nazwy klubu. Prezes Zdzisław Ankiewicz w sposób wyczerpujący uzasadnił przyczyny takiej decyzji. Najważniejszą z nich była sytuacja ekonomiczna. Starania o dofinansowanie działalności statutowej klubu czynione w wolsztyńskich zakładach pracy spotykały się wielokrotnie z odmową. Jako przyczynę podawano przeważnie dotychczasową nazwę klubu Fam, która była solą w oku dla organów samorządowych i pracowniczych w zakładach pracy. Aby uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości, zarząd zaproponował powrót do dawnej nazwy klubu. Uchwałą przyjęto pierwotną nazwę – Międzyzakładowy Klub Sportowy Grom w Wolsztynie.

15 lipca 1994 roku na walnym zebraniu MZKS Grom po raz kolejny zgłoszono propozycję zmiany nazwy klubu, a dokładniej skreślenia w statucie klubu wyrazu międzyzakładowy. Klub do dziś nosi nazwę KS Grom.

Ciekawym eksperymentem był sezon 1997/1998, kiedy to w Wolsztynie powstał patronacki klub ówczesnej Dyskobolii, który występował w III lidze. Niestety, eksperyment nie przetrwał zbyt długo i po roku klub wrócił do Grodziska.

Klub niższych lig

Nie ma co ukrywać, że Grom Wolsztyn nie jest wielką sportową potęgą w kraju. Jest to raczej klub lokalny, który ostatnie lata gra w IV lidze, a wcześniej występował w okręgówce czy A-klasie. Dawno temu, w pierwszych latach swojego istnienia, Grom występował w A-klasie, która była wówczas III poziomem rozgrywkowym.

Jednak przez zespół swojego czasu przewijali się ciekawi zawodnicy. Choćby Bartosz Śpiączka, który aktualnie jest podstawowym piłkarzem klubu z ekstraklasy – Podbeskidzia Bielsko-Biała. Zespół w ostatnich latach prężnie pracuje z młodzieżą, posiada kilka zespołów juniorskich i w tym roku był bliski wywalczenia Pucharu Polski na szczeblu okręgu leszczyńskiego. Nie można zapomnieć o sekcji kobiet, która w rozgrywkach III ligi poczyna sobie coraz lepiej i także posiada zespoły młodzieżowe. Na co dzień trenuje tutaj ponad 200 osób.

Zawsze może być lepiej 

Grom rozgrywa swoje mecze na stadionie z malutką trybuną. Stadion został otwarty w lipcu 1931 roku i nosi nazwę marszałka Józefa Piłsudskiego. Co ciekawe, niemal nikt nie wie, że stadion nosi takie imię. Ten fakt został celowo zapominany podczas okresu komunizmu, a po roku 1989 nikt już o tym nie pamiętał. Przypomniano o tym dopiero podczas jubileuszu 70-lecia, który odbył się w miniony weekend.  Swego czasu były tutaj cztery pełnowymiarowe boiska, jednak należy to do przeszłości. Teraz zaplecza piłkarskiego nieco brakuje.

Grom Wolsztyn
W tym sezonie Grom utrzymał się w IV lidze oraz wystąpił w finale okręgowego Pucharu Polski (fot. Marcin Paczkowski/iGol.pl)

W tym sezonie seniorzy zakończyli sezon w IV lidze wielkopolskiej dwie lokaty nad strefą spadkową. Grom Wolsztyn zagrał również w finale okręgowego Pucharu Polski, jednak przegrał w nim z Rawią Rawicz. Chyba najlepszym zawodnikiem zespołu jest Paweł Dulat, bramkostrzelny skrzydłowy. Choć warto zaznaczyć, że gra tutaj także Radosław Nolka, który kilka lat temu był dobrze zapowiadającym się piłkarzem Dyskobolii Grodzisk.

Komentarze
Lubię czytać artykuły Marcinka (gość) - 9 lat temu

Mała Wielka Piłka to fajny dział ale ostatnio zaniedbany. Mam nadzieje że autor będzie częściej pisał tak fajne tekściory. Kiedyś wchodziłem tylko dla Pana Marcina bo jego teksty były fajne w tym temacie.

Odpowiedz
damian (gość) - 9 lat temu

Mam pytanie
3 drurzyny w lidze mistrzów z całego świata z malych miejscowości gdzie nawet niema sklepu z roku 2007 2008 2009

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze