„Łysy z UEFA” będzie kandydować na szefa FIFA? Ma zastąpić Platiniego


Zaskakujące wieści dochodzą do nas w ostatnim dniu zgłaszania kandydatur na prezesa FIFA. Członkowie UEFA chcą podobno zarekomendować na to stanowisko Gianniego Infantino, który znany jest głównie z przeprowadzania ceremonii losowań różnych turniejów piłkarskich.


Udostępnij na Udostępnij na

Infantino w UEFA sprawuje funkcję sekretarza generalnego. Od sześciu lat jest prawą ręką Michela Platiniego, który obecnie jest zawieszony przez Komitet Etyki FIFA i najprawdopodobniej nie będzie mógł brać udziału w wyborach. Wiadomość o kandydaturze Infantino wyciekła na Twitterze i podają ją już liczne zagraniczne media. Informował o tym także prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Komitet wykonawczy UEFA na 12 godzin przed zakończeniem zgłaszania kandydatur zorganizował specjalne spotkanie. Tam miały się ważyć losy Infantino. Oprócz niego w walce o prezydenturę FIFA jest jeszcze pięciu kandydatów: jordański książę Ali ibn Husajn, Francuz Jérome Champagne, David Nakhid z Trynidadu i Tobago, Tokyo Sexwale z RPA oraz szejk Salam Bin Ebrahim Al Khalifa z Bahrajnu. Oficjalnie swoją kandydaturę wycofał dzisiaj natomiast Koreańczyk Chung Mong-joon. Termin zgłaszania się do wyborów mija dzisiaj o północy.

Kandydatura Infantino zależeć będzie najprawdopodobniej od tego, co zostanie zdecydowane w sprawie Michela Platiniego. Francuz jest dyscyplinarnie zawieszony na 90 dni. Wybory zaplanowano na 26 lutego. Jeśli okaże się, że Platini może kandydować na stanowisko prego FIFA, to Infantino zapewne się wycofa.

Popularny „Łysy z UEFA” pochodzi z Włoch i z wykształcenia jest prawnikiem. Do UEFA trafił w 2000 roku i na początku zajmował się urzędowymi, komercyjnymi oraz piłkarskimi sprawami. Sekretarzem generalnym jest od 2009 roku. Przed trafieniem do UEFA był sekretarzem generalnym w Międzynarodowym Centrum Nauk o Sporcie (CIES) na Uniwersytecie Neuchatel w Szwajcarii. Często doradzał wielu organizacjom sportowym, zwłaszcza z lig hiszpańskiej, włoskiej czy szwajcarskiej.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze