Komlichenko – najlepszy strzelec czeskiej ekstraklasy za chwilę trafi na salony?


Nikolay Komlichenko rozgrywa fantastyczny sezon. Napastnik budzi zainteresowanie jednego z największych klubów w Rosji

8 kwietnia 2019 Komlichenko – najlepszy strzelec czeskiej ekstraklasy za chwilę trafi na salony?

Nikolay Komlichenko, urodzony w rosyjskiej Plastunovskayi rosły napastnik, sezonu 2017/2018 nie mógł zaliczyć do udanych. W barwach Mlady Boleslav zdobył cztery bramki w 17 występach i nie miał pewnego placu gry w drużynie ze środka tabeli.


Udostępnij na Udostępnij na

Jednak obecny sezon jest przełomowy dla byłego zawodnika FK Krasnodar. Komlichenko brał bezpośredni udział w blisko 60% bramek zdobytych przez jego drużynę, zaliczając 21 trafień i sześć asyst w 25 meczach. W przybliżeniu sylwetki Rosjanina pomógł David Pletanek, Czech pracujący dla bukmachera Fortuna.

Styl gry

Komlichenko pomimo tak dużej liczby strzelonych bramek jest zawodnikiem grającym bardzo zespołowo. Rosjanin ma na swoim koncie sześć asyst, a poprzez swoje poruszanie się po murawie tworzy dużo przestrzeni dla kolegów z drużyny. Oprócz tego jest to gracz dużo pracujący w defensywie, jego nacisk na rywali utrudnia wyprowadzanie piłki przeciwnikom.

David Pletanek zwraca także uwagę na zachowanie napastnika w polu karnym. Piłkarz Mlady jest lisem pola karnego. Piłka szuka go w obrębie szesnastki rywala, a snajper świetnie się urywa obrońcom przeciwników. Potrafi świetnie wykorzystać każdy centymetr, jest bezlitosny pod względem wykańczania akcji, a gra głową nie sprawia mu najmniejszych problemów.

Mimo tego, że były młodzieżowy reprezentant Rosji jest rosłym piłkarzem, nie ma problemów z techniką. Potrafi dobrze opanować nawet te mniej dokładne podania od kolegów z drużyny, a w sytuacjach sam na sam położyć bramkarza rywali. Jednym z jego nielicznych mankamentów jest dosyć agresywna gra i regularne łapanie kartek. Napastnik Mlady Boleslav w tym sezonie obejrzał aż osiem żółtych kartek. Więcej zobaczyli tylko Roman Potocny, Guelor Kanga i Daniel Tetour.

Porównanie z innymi piłkarzami

Nikolay Komlichenko swoim stylem gry bardzo przypomina kilku piłkarzy znajdujących się obecnie na topie. Jednym z takich zawodników jest Krzysztof Piątek. Nikolay i Krzysiek mają bardzo podobne atuty, a w polu karnym rywala są zabójczo skuteczni. Oprócz tego świetnie urywają się stoperom i pracują dużo w defensywie. Kolejnym takim graczem zdaniem Davida jest Olivier Giroud. Trudno się z nim nie zgodzić. Zarówno Francuz, jak i Rosjanin mają podobne warunki fizyczne i bardzo dużo pracują dla zespołu.

Oprócz wymienionego wyżej duetu Komlichenko przypomina też Karima Benzemę. Zawodnik Mlady daje bardzo dużo przestrzeni kolegom z drużyny, mocno pracuje na boisku i jest kluczowym elementem układanki w swoim zespole.

Perspektywa transferu

Nikolay zimą został wykupiony przez Mladę Boleslav za około 0,5 mln euro. Oznacza to, że są małe szanse na to, aby już latem opuścił czeski klub. Jednak na pewno Mlada w przyszłości może zainkasować naprawdę sporo za transfer napastnika. Mówi się o mocnym zainteresowaniu ze strony Zenitu St. Petersburg. Rosjan latem może opuścić Sardar Azmoun oraz Sebastian Driussi, a Aleksandr Kokorin po ostatnich incydentach pozaboiskowych może już nie wrócić do Zenitu.

Komlichenko z całą pewnością byłby bardzo dobrym transferem dla rosyjskiej drużyny, której mógłby swoją grą dać sporo jakości z przodu. Czy tak się stanie? Czy Rosjanin szybko znajdzie sobie lepszy klub? Jeżeli tak, jak będzie sobie tam radził? Odpowiedź na te pytania poznamy w ciągu kilku miesięcy.

 

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze