Wielu fanów piłki nożnej bardzo interesuje się młodymi zawodnikami, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę i są potencjalnymi gwiazdami europejskich boisk. Chcemy wiedzieć, czy ten młody Eden Hazard z OSC Lille będzie równie dobry jak Zinedine Zidane? Albo kto jest następcą Ronaldo w Brazylii? A kto jest kolejnym bramkarzem, który będzie pobudzał wyobraźnię jak Schmeichel albo Kahn?
Oto zatem jedenastka sezonu 2012/2013, ale U-21, najlepsza drużyna sezonu wśród zawodników urodzonych w 1992 roku lub później. Za kilka lat zobaczymy, ilu z nich trafi do dorosłych drużyn marzeń.
Bramkarz:
Thibaut Courtois – zawodnik Chelsea FC wypożyczony do Atletico Madryt w Hiszpanii zbiera świetne recenzje. Jest jednym z najpewniej grających bramkarzy, a ma przecież dopiero 21 lat. W tym sezonie z Atletico zdobył Puchar Króla i wywalczył trzecie miejsce w tabeli Primera Division.
Obrońcy:

Daniel Carvajal – wychowanek Realu Madryt, który nie mógł liczyć na występy w pierwszej drużynie i postanowił przenieść się do Niemiec. W barwach Bayeru stał się jednym z najlepszych prawych obrońców ligi, a na pewno odkryciem sezonu na tej pozycji. Jeden gol, osiem asyst to całkiem sporo jak na 6 milionów euro zapłacone za Hiszpana.
Matija Nastasic – młodym obrońcom zawsze bardzo trudno przebić się do pierwszej drużyny, a w szczególności kiedy występują w klubie walczącym o największe trofea. Jeszcze trudniej jest, gdy zawodnik dopiero co przyszedł do drużyny i nie zdążył zgrać się z kolegami. To wszystko jednak nie przeszkodziło Nastasiciowi stanąć u boku Kompany’ego i wysłać na ławkę takich zawodników jak Toure czy Lescott. Serb kupiony za 15 milionów euro rozegrał bardzo dobry sezon i w kolejnym również powinien być podstawowym obrońcą City.
Raphael Varane – w końcówce sezonu wygryzł z pierwszej jedenastki Realu Madryt Pepe. Z każdym kolejnym meczem był bardziej pewny siebie, a w fazie pucharowej Ligi Mistrzów był największą gwiazdą swojej drużyny. Wymieńmy chociaż mecz wyjazdowy z Manchesterem United czy rewanż na Santiago Bernabeu z Borussią. Varane jest materiałem na najlepszego obrońcę świata.
David Alaba – młodziutki Austriak gra w pierwszej drużynie Bayernu już trzeci sezon. Tym razem prawie każdy mecz zaczynał od pierwszej minuty na lewej obronie. Świetna współpraca z Riberym skutkowała aż dziewięcioma asystami i osmioma golami Alaby. Już w wieku 20 lat jest jednym z najlepszych piłkarzy na swojej pozycji.
Pomocnicy:
Marco Verratti – zakupiony z Pescary za 12 milionów euro miał już na starcie wysoko postawioną poprzeczkę. Młody Włoch jednak się wybronił. Czyścił środek pola, kiedy tylko miał szansę grać w pierwszym składzie PSG. Nawet przyjście Davida Beckhama zimą nie osłabiło pozycji Verrattiego w drużynie. Nadal zdarzają mu się głupie błędy, ale popełnia ich coraz mniej. PSG będzie miało wiele pożytku z tego piłkarza.
Paul Pogba – opuszczenie Manchesteru United mocno zdenerwowało Aleksa Fergusona, co tylko potwierdza, że widział w młodym Francuzie materiał na piłkarza pierwszej drużyny. Pogba w Juventusie stał się zmiennikiem Andrei Pirlo, a z czasem występował także u jego boku. Świetne występy potwierdzają statystyki: aż pięc goli ligowych to jak na defensywnego pomocnika duży dorobek.
Christian Eriksen – Duńczyk jest największą gwiazdą Eredivisie już od dwóch lat, jest też liderem Ajaksu, dla którego strzelił w lidze 10 goli i zaliczył aż 17 asyst. To jednak dla niego żadna nowość, bo rok wcześnie miał ich 19, a 11 w sezonie 2010/2011. Dziś jest na ustach całego świata, bo w końcu zamierza opuścić Holandię. Najbardziej zainteresowany graczem jest Liverpool. Nikogo jednak nie zdziwiłby transfer do Manchesteru United czy Barcelony.
Mario Goetze – Niemiec jest już gwiazdą światowego formatu, a nie skończył jeszcze 21 lat! Jest liderem pomocy Borussii Dortmund od trzech lat, a od następnego sezonu będzie jednym z najlepszych piłkarzy Bayernu Monachium pod wodzą Josepa Guardioli. Goetze kosztował Bawarczyków 37 milionów euro! Niech przemówią statystyki: w ciągu trzech lat dla Borussii 31 goli i 44 asysty. Nie zdziwię się, jak za rok będzie walczył o Złotą Piłkę.
Isco – odkrycie tego sezonu Ligi Mistrzów, choć w Hiszpanii jest już znany od dawna. Jeszcze za czasów gry w Valencii uznawano go za jeden z największych talentów hiszpańskiej piłki. Po przenosinach do Malagi dopiero odejście Santi Cazorli pozwoliło rozwinąć mu skrzydła. Świetnie rozgrywa, potrafi zagrać niekonwencjonalnie do napastnika, bierze na siebie ciężar gry całej drużyny. Jeśli Isco przejdzie do silniejszej drużyny i będzie miał lepszych egzekutorów u swojego boku, jego umiejętności się jeszcze bardziej uwidocznią.
Napastnik:
Stephan El Shaarawy – szok opanował czerwoną część Mediolanu, kiedy okazało się, że Thiago Silva oraz Zlatan Ibrahimović odchodzą do PSG. Część kibiców oddawała wykupione wcześniej karnety, notabene z tymi dwoma piłkarzami widniejącymi na bilecie. Ci, którzy zdecydowali się śledzić poczynania swojej drużyny, mieli okazję zaobserwować, jak rodzi się nowa gwiazda. Młody Egipcjanin przejął na siebie ciężar gry i stał się liderem nowego Milanu. El Shaarawy to najlepszy strzelec drużyny w sezonie z 19 golami na koncie.
Polub Okno Transferowe na Facebooku!
Rezerwowi:
Bernd Leno – jeden z najlepszych bramkarzy Bundesligi tego sezonu. Jedna z gwiazd znakomitego Bayeru, który sezon zakończył na trzecim miejscu, dając się wyprzedzić tylko finalistom Ligi Mistrzów.
Mattia De Sciglio – wychowanek AC Milan nie dostał się do jedenastki sezonu tylko dlatego, że miał jeszcze lepszego rywala do gry na prawej obronie w postaci Carvajala. Jest to jednak talent czystej wody, który wszedł do składu wielkiego Milanu bez kompleksów i swoją grą przyćmiewa Ignazio Abate czy Lukę Antoniniego.
Phil Jones – Anglik jest już na językach całego świata od dwóch lat. Za ogromne pieniądze (19,3 miliona euro) został sprowadzony z Blackburn do Manchesteru United. Alex Ferguson szybko obdarzył go zaufaniem i już w pierwszym sezonie miał okazję wiele meczów rozgrywać w pierwszym składzie, najczęściej na prawej obronie. W kampanii 2012/2013 jego miejsce gry przesunęło się na środek defensywy i nierzadko na defensywną pomoc. Jeśli Jones już dostawał szansę gry, nie marnował jej. Gdyby nie duża rywalizacja o miejsce w składzie, miałby więcej szans na pokazanie swoich umiejętności.
Jack Wilshere – myślę, że czytelnicy są mi w stanie wybaczyć, że do drużyny nie włączyłem Neymara lub Lucasa, ale chłopaki zwyczajnie jeszcze nic nie pokazali w Europie. A to w Europie wielka piłka się dzieje i już. Przypadek Wilshere’a jest inny. To zdecydowanie nie jest jego sezon, ale też zdecydowanie jest piłkarzem, którego trzeba brać pod uwagę. Za chwilę może stać się liderem reprezentacji Anglii, a występy, w których zaprezentował się w jedenastce Arsenalu, należy uznać za udane. Jest jednym z największych talentów w Europie, więc nie dziwi fakt, że jest przynajmniej na liście rezerwowych.
Heung-Min Son – dwanaście goli i dwie asysty w debiutanckim sezonie w pierwszym zespole HSV, ex aequo najlepszy strzelec drużyny razem ze znanym nam Artjomsem Rudnevsem. Statystyki to jednak nie wszystko. Młody Koreańczyk ośmieszał obrońców takich drużyn jak Borussia Dortmund. Już po tym jednym sezonie zgłaszają się po niego tuzy Premier League.
Erik Lamela – kiedy nastolatek został sprowadzony z River Plate za 17 milionów euro dwa lata temu, nie wierzyłem, że wyrośnie z niego tak świetny zawodnik. Myślałem, że to kolejny nowy Messi, którego kariera skończy się po transferze do pierwszego dobrego klubu z Europy. Jednak Lamela u boku Tottiego zrobił duży postęp i dziś jest liczącym się zawodnikiem Serie A. 15 goli jak na skrzydłowego to świetny wynik.
Romelu Lukaku – jeden z najlepszych napastników świata 2020? Czemu nie? Lukaku to kolejny Belg, który robi znakomitą karierę. Jako nastolatek zachwycał w Anderlechcie, wykupiony przez Chelsea w ostatnim sezonie został wypożyczony do WBA. W barwach tego klubu strzelił aż 17 goli i pomógł drużynie osiągnąć wysoką ósmą lokatę. Często nazywany nowym Drogbą i chyba jest w tym dużo prawdy.
W drużynie spośród 18 zawodników mamy reprezentantów aż 12 krajów, z czego po dwóch Niemców, Hiszpanów, Francuzów, Anglików, Belgów i Włochów. W kadrze nie ma natomiast żadnego Brazylijczyka ani Holendra. Mamy piłkarzy 16 klubów, z czego po dwóch zawodników z Bayeru oraz Milanu, którzy opierają swoje kadry na bardzo młodych graczach. Najlepszą młodą drużynę roku reprezentuje pięciu piłkarzy Bundesligi, czterech piłkarzy Serie A oraz Premier League i trzech Primera Division. Po jednym reprezentancie mają Eredivisie i Ligue 1.
Autor prowadzi stronę www.OknoTransferowe.blogspot.com
Uniwersalny zawodnik na lewej i na prawej obronie
ppkazuje jak sie gra w pilke forza milan
Mega dobry pomysł ze powstała taka 11. Zestawienie
też bardzo w porządku, praktycznie nie ma sie do
czego przyczepic, no chyba żeby dłużej usiaśc i
przeanalizować grę młodych zawodnikow
Najlepsi z tej jedenastki to Eriksen i Goetze.
wg mnie courtoreis, goetze i wilshere
A co z Neymarem i Lucasem Mourom
Byli za słabi jak na wysoki europejski poziom. Mają
szansę udowodnić coś w tym sezonie.
Neymar - Nie gra w Europie ,a to w pewnym stopniu go
wyklucza...
Lucas- Nie pokazał nic świetnego...
Mata ma więcej niż 21 lat!
PS. Fajny Artykuł!
Co do końcówki, oprócz Bayernu i Milanu, Chelsea
również ma dwóch reprezentantów. Co prawda na
wypożyczeniach ale zawsze
Super zestawienie, choć szczerze mówiąc brakuje mi
Wilfreda Zah'y z Crystal Palace/Manchesteru United
(przepraszam jeśli coś źle napisałem)
calkowicie sie z toba zgadzam 1player