Inter z pucharem KMŚ!

18 grudnia 2010 Inter z pucharem KMŚ!

Piłkarze Interu Mediolan wygrali w finale klubowych mistrzostw świata z afrykańskim Mazembe 3:0. Dzięki dwóm szybko strzelonym golom podopieczni Rafy Beniteza mogli spokojnie kontrolować przebieg spotkania. Bramki strzelali: Pandev (13. minuta), Eto’o (17. minuta) oraz Biabany (85. minuta).

Przed turniejem większość znawców futbolu widziała w finale parę Inter Mediolan – Internacionale Porto Alegre. Rzeczywistość okazała się jednak inna i zespół z Brazylii został wyeliminowany przez czarnego konia turnieju – afrykańskie TP Mazembe. Zdecydowanym faworytem w tym meczu byli zdobywcy Champions League w sezonie 2009/2010.

Piłkarze Mazembe okazali się zbyt słabi na europejskiego giganta
Piłkarze Mazembe okazali się zbyt słabi na europejskiego giganta (fot. cp-africa.com)

W pierwszych minutach dość nieoczekiwanie lepiej piłkę rozgrywali piłkarze Mazembe. Zawodnicy Interu musieli radzić sobie bez Wesleya Sneijdera, który bardzo ucierpiał podczas meczu półfinałowego. Czekali na swoich przeciwników na własnej połowie i starali się ich zaskoczyć szybkich kontratakiem. Na twarzy Rafy Beniteza, który raz po raz poprawiał coś w ustawieniu swojego zespołu, widać było strach przed tym meczem.

W 8. minucie odnotowaliśmy pierwsze uderzenie w kierunku bramki. Najpierw strzał Kimwakiego został zablokowany, a chwilę później do piłki dobiegł Kasusuli, jednak uderzył bardzo wysoko nad poprzeczką Julio Cesara. Odpowiedź Interu była bardzo szybka i co najważniejsze, udokumentowana golem. Fantastycznym prostopadłym podaniem do Gorana Pandeva popisał się Samuel Eto’o. Macedończyk nie zwykł marnować takich okazji i strzelił obok bezradnego Kidiaby.

Mediolańczycy kompletnie przejęli inicjatywę w tym meczu i chcieli rozstrzygnąć go już w pierwszej połowie. Pięć minut po pierwszym golu kibice „Nerrazurrich” cieszyli się z drugiego trafienia. Strzelcem bramki okazał się Kameruńczyk Samuel Eto’o. Całą akcję rozpoczął Javie Zanetti, który wpadł w pole karne i zagrał płaską piłkę wzdłuż linii szesnastego metra. Tam dopadł do niej czarnoskóry napastnik Interu i płaskim strzałem po ziemi dał dwubramkową przewagę swojemu zespołowi.

W 23. minucie powinno być już 3:0, ale Diego Milito nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Kidiabą, którego trafił prosto w nogi. Afrykanie byli kompletnie rozbici i nie potrafili nawet wyjść z własnej połowy, a co dopiero mówić o zagrożeniu bramki Interu. Podopieczni Beniteza w ostatnim kwadransie pierwszej połowy wyraźnie sobie odpuścili i z tego stworzyły się sytuacje dla klubu z Demokratycznej Republiki Konga. Próby Ekongi czy Kaluyituki pozostawiały jednak wiele do życzenia. Rozluźnieni mediolańczycy czyhali na swoją szansę i nadarzyła się ona w 45. minucie. Wtedy to drugą stuprocentową okazję w meczu miał Milito, ale widać wyraźnie, że Argentyńczyk w ogóle nie przypomina piłkarza, który potrafił w pojedynkę wygrać meczu.

Inter po meczu z afrykańskim Mazembe został klubowym mistrzem świata
Inter po meczu z afrykańskim Mazembe został klubowym mistrzem świata (fot. Tuttosport.com)

W drugiej części meczu odważniej zaatakowali Afrykanie, lecz ich akcje były bardzo chaotyczne i obrońcy Interu bez problemów radzili sobie z ich rozbijaniem. Mecz bardzo stracił na widowisku. Widać było, że Benitezowi i jego piłkarzom zależało na bezpiecznym dowiezieniu wyniku do końca i wzniesieniu pucharu KMŚ.

W 60. minucie Maicon pokazał, że jest jednym z najlepiej grających ofensywnie obrońców na świecie. Brazylijczyk po ograniu czterech rywali wpadł w pole karne i mocno huknął na bramkę. Bramkarza Mazembe uratował słupek, od którego odbiła się futbolówka. 10 minut potem strzelec pierwszego gola – Goran Pandev – miał doskonałą okazję. Piłka po dośrodkowaniu spadała już na jego głowę, ale sprytnie został uprzedzony przez obrońcę. 180 sekund po akcji Interu okazję na honorowego gola mieli Afrykanie. Nieporozumienie w szeregach obrony Interu wykorzystać chciał Kaluyituka, który wyszedł sam na sam z Cesarem. Bramkarz „Nerrazurrich” pokazał jednak, że jest światowej klasy golkiperem i odbił piłkę strzelaną przez pomocnika zespołu grającego w tym meczu w białych strojach.

Po tej akcji podopieczni Diego Garzitto zauważyli, że mecz nie jest jeszcze przegrany i starali się mocniej zaatakować. Dośrodkowanie z prawej strony boiska ponownie starał się wykorzystać Kaluyituka, ale Cesar znowu był na posterunku.

Stare piłkarskie powiedzenie, że niewykorzystane sytuacje się mszczą, znalazło swoje odzwierciedlenie również w tym meczu. Po dwóch stuprocentowych okazjach dla Mazembe piłkę w środku pola przejął Dejan Stanković, po czym zagrał wspaniałym lobem do wychodzącego na czystą pozycję Bimbanego. Francuski piłkarz, który pojawił się na boisku w 70. minucie, nie zmarnował szansy i po minięciu Kidiaby skierował piłkę do pustej bramki. Po tym golu nic więcej w meczu się nie wydarzyło. Inter Mediolan po zwycięstwie nad afrykańskim Mazembe 3:0 został najlepszym klubem na świecie w roku 2010.