Fernando Ovelar – 14-latek rekordowo rozpoczyna swoją karierę


Czy Paragwaj doczekał się nowego Pele?

7 listopada 2018 Fernando Ovelar – 14-latek rekordowo rozpoczyna swoją karierę

Ma dopiero 14 lat, a już usłyszał o nim cały piłkarski świat. Jego pierwsza bramka w profesjonalnym futbolu przeszła do historii paragwajskiej ligi. Zapisał się również na kartach dziejów piłki nożnej jako jeden z najmłodszych strzelców. Czy Fernando Ovelar za kilka lat ma szansę stać się gwiazdą wielkiego formatu?


Udostępnij na Udostępnij na

W każdym zakątku globu dzieci od najmłodszych lat zaczynają kopać piłkę. Z uwagi na różne czynniki, a przede wszystkim ogromne pokłady determinacji, tylko niektórym uda się podążać za marzeniami i pójść w kierunku profesjonalizmu. Kluby zakładają szkółki piłkarskie, które otwierają młodym adeptom drzwi do piłkarskiej kariery. Także w Paragwaju narodził się talent, który w szybkim stylu pojawił się na ustach wszystkich.

A może by tak zacząć od rekordu

Fernando Fabian Ovelar Martinez przyszedł na świat 6 stycznia 2004 roku w paragwajskim Asuncion. To, że zostanie piłkarzem, miał zapisane w genach. Jego dziadek, Geronimo Ovelar, w latach 70. i 80. XX wieku również biegał po boisku, grając nawet dla reprezentacji Paragwaju. Kwestią czasu było, kiedy młody wnuczek pójdzie w ślady dziadka. Jednak nikt nie spodziewał się, że jego przygoda z piłką na poważnie zacznie się w wieku 14 lat.

Jest wychowankiem Cerro Porteno, wielokrotnego mistrza paragwajskiej Primera Division oraz sześciokrotnego półfinalisty Copa Libertadores. Biorąc pod uwagę zasady ligi, gdzie w podstawowym składzie każdej z drużyn musi znaleźć się co najmniej jeden zawodnik poniżej 19 roku życia, w klubie obecnie zajmującym drugie miejsce w tabeli młody napastnik zadebiutował 28 października 2018 roku przeciwko ekipie 3 De Febrero. Zagrał 60 minut i tym samym stał się najmłodszym zawodnikiem ligi. Lecz najlepsze miało dopiero nadejść tydzień później.

4 listopada Cerro Porteno rozgrywało na wyjeździe mecz z liderem i odwiecznym rywalem, Olimpią Asuncion. Spotkanie okrzyknięte paragwajskim „Super Clasico” w kraju południowoamerykańskim budzi największe emocje i zainteresowanie ze strony mediów oraz kibiców. Lepszego wieczoru Ovelar nie mógł sobie wyobrazić.

Fernando wyszedł na murawę w wyjściowym składzie i już w 16. minucie strzelił swojego debiutanckiego gola w profesjonalnych rozgrywkach. Mecz zakończył się remisem 2:2, lecz to Ovelar, mimo rozegrania tylko 59 minut, był kluczowym elementem tego prestiżowego pojedynku. W wieku 14 lat 9 miesięcy i 27 dni stał się najmłodszym strzelcem w historii ligi, najmłodszym piłkarzem, który grał w paragwajskiej ekstraklasie oraz najmłodszym zdobywcą gola w „Super Clasico”. Co ciekawe, ten ostatni tytuł odebrał Sergio Diazowi, który zanotował trafienie w wielkim klasyku mając 17 lat.

Oni rekordy mają za sobą

Nie tylko Ovelar zapisał się za młodu na kartach historii. Niekwestionowanym rekordzistą, który już za życia stał się legendą był Pele. Piłkarz urodzony w Brazylii, w jednym z największych krajów Ameryki Południowej, nie miał łatwego życia. Nie przeszkodziło mu to w tym, by realizować marzenia ojca i zawojować świat. Zadebiutował w Santosie mając zaledwie 15 lat w wygranym 7:1 starciu przeciwko Corinthians Santo Andre i w dodatku zapisał się na liście strzelców. Jakby tego było mało, w wieku 17 lat po raz pierwszy założył reprezentacyjną koszulkę i w meczu z Argentyną również zmusił bramkarza rywali do kapitulacji. A to dopiero był początek geniuszu brazylijskiego zawodnika.

Gdyby zajrzeć do Europy, w każdej lidze znaleźlibyśmy piłkarza, który wspiął się na szczyt strzeleckich rankingów. W hiszpańskiej La Liga w 2012 roku kameruński napastnik Fabrice Olinga, reprezentując barwy Malagi, zdobył debiutanckiego gola, mając 16 lat i 98 dni. W Premier League, w 2002 roku i w podobnym wieku co Kameruńczyk, najmłodszym strzelcem ligi został Wayne Rooney. Z kolei wyrastający na następcę Cristiano Ronaldo i Leo Messiego, Kylian Mbappe swój pierwszy występ w Ligue 1 zanotował, gdy miał 16 lat i 11 miesięcy. A niecałe trzy miesiące później wpisał się w dziejach AS Monaco jako najmłodszy triumfator gola. Nie mówiąc już o minionym Mundialu w Rosji, kiedy to Francuz zyskał miano najmłodszego strzelca dla „Trójkolorowych” w historii mistrzostw świata. Nietaktem byłoby zapomnieć o Włodzimierzu Lubańskim, naszym polskim rekordziście. 4 września 1963 roku, podczas towarzyskiego spotkania z  Norwegią, Lubański swoją pierwszą bramkę strzela w wieku 16 lat i 188 dni.

Początek drogi…

Rekordy w kategorii debiutów i bramek w debiutach można wyszukiwać bez liku. Nie wszystkim jest dane wpisać się do tej jakże trudno dostępnej księgi. Niedawno udało się to Fernando Ovelarowi, który może jeszcze nie jest liderem zespołu, ale ma zadatki na bycie gwiazdą. Paragwajski dziennik „Ultima Hora” już nazwał młodego napastnika „dzieciakiem, który tworzy historię”. Oby ten wyczyn był początkiem wspaniałej piłkarskiej przygody Fernando Ovelara.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze