EuroRaport iGola: Czas na finał!


Dzisiaj poznamy nowego mistrza Europy!

11 lipca 2021 EuroRaport iGola: Czas na finał!
Cristian Cristel / Xinhua / PressFocus

Zmierzamy nieubłagalnie ku końcowi wyjątkowego pod wieloma względami turnieju Euro 2020. Dzień dzisiejszy to dzień oficjalnego zakończenia i zamknięcia mistrzostw. Zerkamy, czym na ostatnie momenty przed przejściem rozgrywek do histrorii żyła piłkarska Europa.


Udostępnij na Udostępnij na

Sobota minęła spokojnie, ale to z całą pewnością tylko cisza przed wariacką burzą. Małe sensacje z pierwszych stron gazet i nagłówków wyniosły się w większości poza boisko, lecz nie brakło tematów rozpalających emocje widzów do czerwoności.

Nieobecny finału?

Według zagranicznych mediów sobotniego treningu podopiecznych Garetha Southgate’a nie  dokończył Phil Foden, który zmaga się z urazem. Rzekomo niegroźnym, aczkolwiek dzisiejszy występ piłkarza Manchesteru City stoi pod poważnym znakiem zapytania.

21-letni pomocnik w pierwszych dwóch meczach grupowych znajdował się w wyjściowej jedenastce, następnie dwa razy zasiadł na ławce, aby wejść z niej w końcówce starcia 1/2 finału z Duńczykami.

Pogodzony wcześniej

Wieści również z obozu gości, gdyż ważna absencja także u Włochów. Ekipa Roberto Manciniego dotarła już do Londynu i przygotowuje się na obiektach treningowych Tottenhamu. Wśród piłkarzy jest kontuzjowany w ćwierćfinale Leonardo Spinazolla, który kolegów będzie mógł wesprzeć wyłącznie z trybun.

Wicemistrzem… Polska!

To nie żart. Zdobyliśmy drugie miejsce na Euro. No, dokładniej na eEuro, które rozegrane zostało wczorajszym popołudniem w grze Pro Evolution Soccer. Nasi reprezentanci po pokonaniu na etapie 1/8 Rumunów i w półfinałach Hiszpanów okazali się gorsi tylko od teamu serbskiego. Brawo, „Biało-czerwoni”!

Ustępstwa fortuny

Na godne podziwu gesty zdecydowali się Anglicy oraz niedawno zwolniony z posady selekcjonera reprezentacji Rosji Stanisław Czerczesow. Były trener Legii zrezygnował z pieniędzy w ramach rekompensaty za rozwiązanie przez krajowy związek obowiązującego kontraktu. Miała być to kwota rzędu około 5 milionów euro.

Znaczna część premii dla angielskiego sztabu i piłkarzy będzie zaś przeznaczona na cele charytatywne. Dokładna suma zależeć będzie jeszcze od osiągniętego wyniku. Kadra wyspiarzy zadeklarowała się, że w przypadku wygranej ofiaruje 9,5 miliona funtów dla organizacji walczących z pandemią, przy przegranej w finale wynosić ma ona 8,6 miliona.

Pobłażliwa UEFA

Ewentualny triumf przysporzy angielskiej federacji 24 miliony euro, zatem portfele jej działaczy w najmniejszym stopniu nie odczują nałożonej kary finansowej w wysokości 30 tysięcy euro za zachowania kibiców (wybuczenie hymnu, oślepianie bramkarza przy rzucie karnym) podczas półfinałowego spotkania przeciwko Danii.

Smaczna przystawka

Przedsmak końcowego meczu Euro 2020 na Wembley mogliśmy poczuć podczas finału południowoamerykańskiego odpowiednika naszego turnieju, czyli Copa America. O godzinie 2:00 w nocy polskiego czasu Argentyna pokonała Brazylię 1:0 i Leo Messi wzniósł swoje pierwsze reprezentacyjne trofeum.

Dla kogo korona?

Żółwim tempem docieramy także do rozstrzygnięcia w klasyfikacji strzelców turnieju. Do tej pory do siatki trafiało sześciu Włochów i czterech Anglików. Dublet Harry’ego Kane’a, hattrick Raheema Sterlinga, a może sensacyjne cztery trafienia Ciro Immobile lub innego piłkarza „Azzurich”? Czy ktoś pokusi się o twardy atak na liderujących Cristiano Ronaldo i Patricka Schicka? Jest w stanie zamieszać się coś jeszcze w tabeli?

It’s the final countdown

Liczymy godziny, minuty, sekundy. Czekamy na show najwyższych lotów i reklamę piłki nożnej w najczystszej postaci. Anglia czy Włochy? Włochy po raz drugi czy Anglia po raz pierwszy? Coming home czy coming Rome? Pora poznać właściwą odpowiedź!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze