Kończący się weekend przyniósł dobre wiadomości odnośnie przygotowań Polski i Ukrainy do organizacji Euro 2012. Ostatnie kontrole i oceny komitetu sterującego UEFA są bardzo optymistyczne.
W miniony piątek w szwajcarskim Nyon doszło do spotkania komitetu sterującego UEFA z polską delegacją odpowiedzialną za przygotowanie naszego kraju do mistrzostw w 2012 roku. W spotkaniu tym uczestniczyli – prezes PZPN Michał Listkiewicz, członek PZPN Adam Olkowicz oraz szef spółki PL 2012 Marcin Herra. Komitet sterujący UEFA pozytywnie ocenił ostatnie miesiące przygotowań naszego kraju. – Praktycznie w każdej dziedzinie UEFA stwierdziła zdecydowaną poprawę – relacjonował Adam Olkowicz reporterom „Rzeczpospolitej”.
Zebrani delegaci rozmawiali przede wszystkim o budowie stadionów i infrastruktury. Obecne prace nie wyglądają źle, bowiem według UEFA plany dotyczące stadionów są wykonalne. Najlepsze noty wśród polskich miast przygotowujących się do mistrzostw zebrały: Kraków, Poznań i Wrocław. Najsłabiej w opinii ekspertów UEFA wygląda sytuacja w Warszawie i Kijowie. W przypadku Warszawy obawy budzi późny termin zakończenia inwestycji oraz rozłożenie budowy na wiele etapów. – Kolejny raz się okazało, że pod względem stadionów to Ukraina wygląda lepiej, bo obiekty w Dniepropietrowsku i Doniecku są praktycznie gotowe – skomentował tą ocenę Olkowicz. Według oceny szefa spółki PL 2012 Marcina Herry nasz kraj prezentuje się nieco lepiej, jeśli chodzi o infrastrukturę. – UEFA doceniła nasz sposób informowania jej o wszelkich postępach w tej dziedzinie – mówił Herra – Prowadzący spotkanie sekretarz generalny UEFA David Taylor powiedział, że o to właśnie chodziło – dodaje Herra.
Komisja UEFA zaakceptowała plany rozbudowy lotnisk. Według planów w 2012 roku na Okęciu ma być odprawianych 16 milionów pasażerów rocznie, w Krakowie 5,5 mln, we Wrocławiu 5 mln, w Chorzowie i Gdańsku po 4,5 mln, a w Poznaniu 3,5 mln. W przypadku Wrocławia i Gdańska pojawiły się wątpliwości, czy te prognozy nie są zbyt optymistyczne. Władze Wrocławia mają bowiem problemy z wykupem ziemi pod rozbudowę lotniska. Zmieniły się wymagania dotyczące budowy hoteli, które miały powstawać w miastach organizujących Euro. UEFA zmieniła zdanie i teraz hotele mogą powstać nawet w odległości 150 kilometrów od tych miast. Największym problemem pozostają nadal połączenia drogowe i kolejowe między miastami w których rozgrywane będą mecze mistrzostw.
Zatem spotkanie komitetu sterującego UEFA w szwajcarskim Nyon możemy zaliczyć do udanych. Następne takie spotkanie odbędzie się 27 czerwca w Wiedniu. Wtedy komisja zajmie się sprawami związanymi z organizacją samej imprezy i przeprowadzona zostanie dyskusja na temat logo mistrzostw.