Euro 2008: Xavi najlepszy!!!


28-letni pomocnik FC Barcelony, Xavi Hernandez, został wybrany przez UEFA najlepszym piłkarzem zakończonych wczoraj finałów Mistrzostw Europy. "Xavi był piłkarzem, który nadał rytm grze swojej drużyny" - tak oto swoją decyzję argumentował dyrektor techniczny UEFA, Szkot Andy Roxburg.


Udostępnij na Udostępnij na

I trudno się z nim nie zgodzić. To jego błyskotliwa gra w meczach z Rosją i Szwecją sprawiła, że Hiszpanie przeszli fazę grupową jak burza. To jego bramka, w półfinałowym „rewanżu” z Rosjanami, otworzyła podopiecznym Luisa Aragonesa drogę do meczu o złoto. Wreszcie to po jego fantastycznym podaniu Fernando Torres zdobył jedyną bramkę finału. Bramkę, która nie tylko zapewniła Hiszpanom triumf nad Niemcami, ale dała im drugi tytuł Mistrzów Europy.

Xavi, którego oficjalna strona Mistrzostw nazwała „Do-it-all” (czyli ” Zrobi-Wszystko”), wystąpił w 5 meczach Euro 2008. Nie zagrał tylko w potyczce z Grecją, w której Hiszpanie desygnowali do gry swoje rezerwy. W sumie na boisku przebywał 367 minut, oddał 7 strzałów na bramkę w tym 3 celne. Grał czysto, bez kartek, faulując tylko raz. Strzelił jednego gola i miał jedną asystę, tę najważniejszą, dającą Hiszpanii upragniony tytuł.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze