Eliminacje do Euro 08 – Grupa F


Eliminacje w grupie F miały przebiegać pod dyktando dwóch drużyn: Hiszpanii i Szwecji. Jednak już na początku swoje aspiracje pokazali Irlandczycy, którzy pokonali ekipę z półwyspu iberyjskiego 3:2, a hattricka skolekcjonował David Healy.


Udostępnij na Udostępnij na

Pojedynek faworytów miał miejsce w następnej serii spotkań. Również i w tym spotkaniu przegranym była Hiszpania. W następnych spotkania, prowadzące trio zdobywało kolejne punkty. W między czasie, Healy ustrzelił swojego drugiego hattricka w tych eliminacjach! Irlandczycy 20 marca pokonali Szwedów 2:1, a obie bramki zdobył nie kto inny, jak Healy. Kapitalna forma tego zawodnika dawała spore szanse całej reprezentacji. Ogrom strzelanych przez niego bramek prowadził Wyspiarzy prosto na Euro.

Jednak nie od dziś wiadomo, że jeden zawodnik meczu nie wygrywa. David Healy nadal nie zawodził. Wykorzystywał każdą dogodną sytuację do zdobycia bramki, ale jego koledzy z drużyny chyba nie wytrzymywali presji, byli zbyt blisko Mistrzostw. W ostatnich 5 meczach zdobyli zaledwie 4 punkty, co pozwoliło im na zajęcie tylko i wyłącznie 3. miejsca. Ostatecznie, pomimo dwóch porażek, grupę wygrała reprezentacja Hiszpanii. Drugie i ostatnie miejsce premiowane awansem do ME zdobyła Szwecja.

Najciekawszym meczem grupy F był niewątpliwie pojedynek w Kopenhadze, gdzie Duńczycy podejmowali Szwedów. Było to na pewno jedno z bardziej dramatycznych spotkań w historii eliminacji do Mistrzostw Europy. Po 26 minutach było już 0:3 dla gości. Gdy było już prawie po meczu, do głosu doszli gospodarze. W kapitalnym stylu się podnieśli. Zdobyli trzy gole i tym samym doprowadzili do remisu! Taki rezultat utrzymywał się do 89 minuty.

Wtedy to Christian Poulsen uderzył Markusa Rosenberga w brzuch, co zmusiło Herberta Fendela do pokazania czerwonej kartki Duńczykowi. Prócz wykluczenia jednego zawodnika, sędzia podyktował rzut karny dla Szwedów. Duńczycy przegrywali już 0:3, jednak się nie poddali, doprowadzili do remisu, byli bliscy wywalczenia cennego punktu, ale nie wytrzymali do końca. Podobnie jak jeden z ich kibiców, który wtargnął na boisko z zamiarem zaatakowania Fendela. Napastnika udało się zatrzymać. Sędziowie udali się do szatni, lecz już z niej nie wyszli, meczu nie wznowiono. UEFA przeprowadziła dochodzenie, którego efektem było zweryfikowanie wyniku meczu na 0:3. Szwecja wygrała spotkanie walkowerem. Duńczykom zabrakło dosłownie minuty.

Ostatnie miejsce w grupie zajęła reprezentacja Lichtensteinu. O punkt wyprzedzili ją Islandczycy, którym zabrakło 4 oczek do Łotyszy. Czwarta pozycja przypadła Danii.

Najlepszym strzelcem Irlandii Północnej, grupy F, a także całych eliminacji został David Healy. Jego reprezentacja zdobyła w sumie 17 bramek, z czego on zdobył… 13!

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze