Derby Doniecka w finale Pucharu Ukrainy

28 kwietnia 2012 Derby Doniecka w finale Pucharu Ukrainy

Znamy już skład finałowego meczu o Puchar Ukrainy. W decydującym starciu, które zostanie rozegrane 6 maja w Kijowie, zmierzą się ze sobą dwa donieckie zespoły – Metalurh i Szachtar.

Wołyń – Szachtar 3:4 (1:2)

Jako pierwszy awans do finału wywalczył zespół Szachtara. W piątkowy wieczór podopieczni Mircei Lucescu po dramatycznym spotkaniu pokonali na wyjeździe Wołyń Łuck 4:3 (2:1). „Górnicy” wyszli na prowadzenie dzięki trafieniu Aleksa Teixeiry z 23. minuty. Dwanaście minut później do wyrównania doprowadził Maicon, który skutecznie wykonał rzut karny. Po kolejnych 180 sekundach gry sędzia Witalij Hoduljan podyktował kolejną „jedenastkę”, tym razem dla gości z Doniecka. Pewnym egzekutorem okazał się Fernandinho.

Gol Douglasa Costy dał Szachtarowi Donieck awans do finału Pucharu Ukrainy
Gol Douglasa Costy dał Szachtarowi Donieck awans do finału Pucharu Ukrainy (fot. tumblr.com)

Jeszcze więcej emocji przyniosła druga część meczu. Kwadrans po wznowieniu gry arbiter po raz trzeci w tym spotkaniu wskazał na wapno, dopatrując się faulu na pomocniku Szachtara, Henriku Mhitarjanie. Rzut karny na bramkę zamienił Luiz Adriano.

Ostatnie dziesięć minut starcia to była prawdziwa wymiana ciosów z obu stron. Najpierw do siatki trafił pomocnik Wołynia, Ramon Lopez. W 88. minucie golem odpowiedział rezerwowy pomocnik gości, Douglas Costa, a już w doliczonym czasie gry swą drugą bramkę w tym meczu zdobył Maicon. Ostatecznie jednak gracze z Łucka musieli uznać wyższość rywala.

Metalurh – Karpaty 0:0 (0:0) – karne 7:6

W drugim meczu półfinałowym zmierzyły się Metalurh Donieck i Karpaty Lwów. Ponieważ przez regulaminowe 90 minut gry nikt nie zdołał wpisać się na listę strzelców, doszło do dogrywki. W 118. minucie pomocnik gospodarzy, Geworg Gazarjan, wywalczył rzut karny dla swojego zespołu. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Mykoła Moroziuk, ale jego intencje świetnie wyczuł Martin Bogatinov, broniąc strzał. Jako że wynik nie uległ zmianie, sędzia zarządził konkurs rzutów karnych.

Aby poznać zwycięzcę tego spotkania, potrzeba było aż ośmiu serii „jedenastek”. Po siedmiu strzałach wynik brzmiał 6:6. Jako pierwszy w ósmej serii strzelał obrońca lwowskiej drużyny, Ivan Milosević, ale nie zdołał pokonać bramkarza rywali, Oleksandra Bandury. W ekipie Metalurha pewnym strzelcem okazał się natomiast Witalij Iwanko i to dzięki jego trafieniu podopieczni Wołodymyra Pjatenki awansowali do finału.

Pojedynek Metalurh – Szachtar zostanie rozegrany 6 maja na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Pierwszy gwizdek sędziego zabrzmi o 18:30 czasu polskiego.