Prezes Legii – Dariusz Mioduski – informacje, życiorys


Przedstawiamy sylwetkę obecnego właściciela Legii Warszawa

28 października 2021 Prezes Legii – Dariusz Mioduski – informacje, życiorys
Rafał Oleksiewicz / PressFocus

Dariusz Mioduski urodził się 1 stycznia 1964 roku w Bydgoszczy. Pochodzi ze zwyczajnej polskiej rodziny. Jego ojciec był z wykształcenia inżynierem i pracował w przedsiębiorstwie energetycznym. Matka pełniła stanowisko w biurze projektów. Jako nastolatek głównie kibicował drużynie żużlowej – Polonia Bydgoszcz i piłkarzom Zawiszy. Późniejszy prezes Legii w wieku 17 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.


Udostępnij na Udostępnij na

Tam zamieszkał w Houston w stanie Teksas. Początki były dla niego trudne, ponieważ nie znał języka angielskiego. Po przybyciu do USA Mioduski zaciągał się do prac na czarno, głównie w branży budowlanej. Pierwsze legalne zatrudnienie uzyskał w znanej sieciowej restauracji fast food – McDonald’s.

Dariusz Mioduski – wykształcenie i pierwsze lata po studiach

Z braku znajomości języka Dariusz Mioduski spędził dodatkowy rok w amerykańskiej szkole średniej. W 1987 za dobre wyniki w nauce otrzymał stypendium uczelniane. Następnie został absolwentem Uniwersytetu św. Tomasza w Houston. Obrał sobie specjalizację w naukach politycznych i filozofii. W tamtym okresie prężnie interesował się polityką. To zaowocowało stworzeniem klubu partii republikańskiej. Trzy lata później ukończył najsłynniejszą uczelnię na świecie – Harvard. To popchnęło go do otrzymania pracy w kancelarii Vinson & Case LLP. Od 1997 roku związał się z branżą energetyczną w CMS Cameron McKenna w Warszawie. Powrót do Polski był wymuszony, jednak czytając jedno z jego wyznań „zakochał się w tym kraju na nowo”. Zaczął rozwijać się biznesowo, ale przyszły prezes Legii nie miał dużej styczności z piłką nożną. Mało brakowało, a mógł dostać posadę ministra skarbu państwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza w latach 2005 – 2006. Do tego jednak nie doszło.

Kulczyk Investments

W 2007 roku przyszedł w jego karierze biznesowej przełom. Został prezesem spółki Kulczyk Investments, która rozwijała się na arenie międzynarodowej. W burzliwym okresie przesłuchań w sprawie afery Orlenowej Dariusz Mioduski odegrał bardzo ważną rolę, pomagając Janowi Kulczykowi w reorganizacji kadry. Jego wcześniejsze doświadczenie pomogło mu postawić na energetykę i surowce. Jako prezes grupy Kulczyka otworzył kilka przedstawicielstw na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, w Dubaju, w Warszawie i w Luksemburgu. Sporo inwestował również w energetykę na Białorusi. Do swojego CV, może dopisać przejęcie kontroli nad polskim operatorem – PEKAES sp. z o.o.

Dariusz Mioduski – Prezes Legii Warszawa

W 2012 roku piłka nożna stała się dla Dariusza Mioduskiego numerem jeden. Kibic Zawiszy Bydgoszcz zmienił swoje barwy klubowe. 48-letni biznesmen wszedł w szeregi rady nadzorczej Legii Warszawa. Kilka miesięcy później jego znajomy Bogusław Leśnodorski został prezesem Legii. W latach 2014 – 2017 Mioduski i ówczesny prezes Legii stali się nowymi współwłaścicielami klubu ze stolicy Polski. 22 marca 2017 roku Bydgoszczanin odkupił pozostałe udziały od Bogusława Leśnodorskiego i Macieja Wandzla. Łącznie było to 40 procent. To odważne posunięcie dało Mioduskiemu pełną władzę w klubie. Na pewno pomysł przejęcia wszystkich udziałów zrodził się już wcześniej. Według doniesień medialnych w 2016 roku po zdobyciu mistrzostwa Polski i zakwalifikowaniu się Legii do Ligi Mistrzów szefowie drużyny mocno się pokłócili. Najprawdopodobniej konflikt był związany ze złym zarządzaniem klubu.

Wszystkie mecze Legii Warszawa można typować u legalnych polskich bukmacherów. Wybór jest naprawdę spory, ale swoją ofertą zdecydowanie wyróżnia się firma Betfan. Jest to w pełni legalny podmiot z licencją Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów wzajemnych. Kod promocyjny betfan o treści „TYPERVIP” podczas zakładania konta gwarantuje bonus na start w formie cashbacku, a także kilka innych profitów i funkcji.

Prezes Legii – sukcesy klubu

Dariusz Mioduski stał się 100% legionistą w 2012 roku. Już w pierwszym sezonie założona w 1916 roku drużyna zdobyła Mistrzostwo Kraju po sześciu sezonach posuchy. Prezes Legii Dariusz Mioduski swoimi działaniami przyczynił się do tej pory do siedmiu triumfów w krajowych rozgrywkach. Ponadto Legia za jego kadencji sięgała pięć razy po Puchar Polski. Bez wątpienia największy sukces to awans po 20 latach do Ligi Mistrzów. W sezonie 2016/2017 „Stołeczni” wywalczyli w grupie z Realem Madryt, Borussią Dortmund i Sportingiem Lizbona 4 punkty (wygrana i remis). Dzięki temu mogli kontynuować europejskie rozgrywki w Lidze Europy. Na kolejne sukcesy na arenie międzynarodowej trzeba było czekać 5 lat. Awans do Ligi Europy w sezonie 2021/2022 to najświeższe osiągnięcie m.in. prezesa Legii Warszawa.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze