Cena piłkarza a jego wiek


Mówi się, że piłkarz jest u szczytu swoich umiejętności piłkarskich tuż przed trzydziestką. Staramy się zweryfikować tę kwestię oraz wyjaśnić, jak to możliwe, że wielkie pieniądze wydaje się na nastolatków, a piłkarze po trzydziestce już nie wyciągają z kieszeni menedżerów takich sum.


Udostępnij na Udostępnij na

Mówi się, że piłkarz jest u szczytu swoich umiejętności piłkarskich tuż przed trzydziestką. Większość ekspertów zgadza się, że zawodnicy najlepsi są w okolicach 28. roku życia. Staramy się zweryfikować tę kwestię oraz wyjaśnić, jak to możliwe, że wielkie pieniądze wydaje się na nastolatków, a piłkarze po trzydziestce już nie wyciągają z kieszeni menedżerów takich sum.

Blog Soccerbythenumbers.com przeprowadził analizę wartości zawodników Premier League w zależności od ich wieku. Wynika z niej, że piłkarze kosztują najwięcej, gdy są w wieku 26 lat. Młodsi oraz starsi zarabiają mniej. Z tym że spadek wartości po 32. roku życia jest już olbrzymi. Jak to więc możliwe, gdy patrzymy na takich zawodników, jak: Lampard, Berbatov, Puyol, Di Natale czy Diego Milito? Często są liderami reprezentacji, w swoich klubach grają pierwsze skrzypce, a na cenniku oscylują w okolicach młodzików z ligi holenderskiej.

Rozwiązanie leży w oczekiwaniach klubów podczas zakupu zawodnika. Kwota transferowa to nie tylko miara tego, jak dobry jest piłkarz w danym momencie. W cenie zawiera się także, ile zawodnik jest w stanie dać drużynie w przeciągu kilku najlepszych lat. Młody gracz daje gwarancję, że ekipa będzie miała w jego osobie coraz lepszego piłkarza z każdym rokiem. Stąd ogromne sumy wydawane na nastolatków. Kluby szacują, że w ciągu najbliższych sezonów z przeciętniaków mogą stać się zawodnikami wielkiego formatu. Kupując 34-latka, trzeba się liczyć z tym, że jest to inwestycja krótkoterminowa i że jest to piłkarz, którego umiejętności już na pewno nie wzrosną.

Oczywiście należy mieć też na uwadze, że wiek nie jest kluczowy dla piłkarza, a większą rolę odgrywają inne czynniki, które kształtują sportowca. Dlatego krzywa umiejętności jest bardziej płaska. Z krzywej rozkładu wieku wśród zawodników w pierwszej trójce najlepszych piłkarzy świata (Piłkarz Roku FIFA za lata 1991-2009 oraz Złota Piłka FIFA za lata 2010-2012) wynika, że optimum umiejętności gracz osiąga w wieku 26,5 roku (wykres poniżej). Teoria z 28. rokiem życia nie znalazła tutaj potwierdzenia, choć może być słuszna, jeśli będziemy mieć na uwadze, że mniej uzdolnieni gracze bardziej bazują na ciężkiej pracy i doświadczeniu niż na wrodzonym talencie.

Nie można zatem oceniać umiejętności piłkarza na podstawie jego ceny rynkowej. Jest to wypadkowa umiejętności, ale także prawdopodobieństwa, jak dobry będzie w ciągu kilku najbliższych lat. Dziś możemy z całą pewnością powiedzieć, że Pirlo lepiej już nie zagra, ale przebija o klasę wielu młodych, droższych od niego zawodników. Zidane tytuł Piłkarza Roku zdobywał w wieku 31 lat, a trzy lata później był drugi w klasyfikacji. Warto mieć w drużynie doświadczonych graczy, bo oni nadal są dużo lepsi od młodych wilków.

Autor prowadzi stronę Oknotransferowe.blogspot.com

Komentarze
~!!! (gość) - 11 lat temu

Ciekawe ;) Dzięki..

Odpowiedz
~Michał Żuk (gość) - 11 lat temu

Proszę :)

Odpowiedz
Danny (gość) - 3 lata temu

Święta prawda z tym szczytem umiejetnosci pod wiek 28 jestem w szoku poniewaz wlasnie ukonczylem 28 i sprawdzalem sobie wlasnie klub w miescie a w anglii i ciekawil mnie moj wiek poniewaz wiem ze mam pilke w genach lecz przestalem grac trochę temu ale trafilem wlasnie na tą stronke i sam czuje ze czym starszy tym ten dryg jest nieziemski dlatego mam energie sile mothwacje fantazje i chyba zloze moje papiery do okolicznego klubu w miescie ktorym jestem w uk a noz widelec .. pozdrawiam Piłka Nożna zawsze bedzie dla mnie czymś co mnie w zyciu spotkalo najlepszrgo piekny sport laczy w sobie wszystko . ???

Odpowiedz
Nienazwana (gość) - 3 lata temu

Szok!!! I jeszcze nik Cie nie kupil??? Ja bym wniosła skargę;;)) takich podrzędnych piłkarzy jest milion!!! To jak moj mąż!!! Chodzi na siłownię i mysli ze jest kulturysta!!::))

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze