Ajax mistrzem Holandii?

Chyba możemy zacząć ogłaszać, iż mistrzem Holandii w sezonie 2012/2013 będzie Ajax Amsterdam. Za nami 30. kolejka spotkań i z całej czołówki tylko podopieczni Franka de Boera nie zawiedli. Zapraszamy na podsumowanie weekendu w Eredivisie.

Roda JC Kerkrade – Vitesse Arnhem 3:3

W sobotni wieczór doszło do fantastycznego pojedynku. Kiedy Wilfried Bony w 55. minucie strzelił gola na 3:0, absolutnie nikt nie myślał, że Roda w tym meczu wywalczy punkt. Jednak drużyna Filipa Kurto nie poddała się i nie wiedzieć jakim cudem udało jej się strzelić trzy gole, a ostatnie bramka padła w 95. minucie spotkania! Końcówka meczu była niesamowita. Jednak remis nie może zadowolić żadnej strony. Euforia gospodarzy po końcowym gwizdku była uzasadniona. W końcu nie zawsze udaje się odrobić trzybramkową stratę. Jednak inne mecze ułożyły się tak, że Roda nadal pozostaje w strefie barażowej i ma cztery punkty straty do bezpiecznej piętnastej lokaty. Szanse na historyczny sukces straciło Vitesse. W tym sezonie mistrzostwo kraju było naprawdę blisko i matematyczne szanse nadal istnieją. Jednak trudno przypuszczać, aby podopieczni Freda Ruttena byli w stanie odrobić pięć punktów straty do Ajaksu. Mecz obserwował Michał Siwek, jego relacja dostępna jest tutaj.

RKC Waalwijk – Feyenoord Rotterdam 1:1

Swojej szansy nie wykorzystał również Feyenoord. Drużyna z Rotterdamu tylko zremisowała z RKC Waalwijk 1:1. Pomimo przewagi zespołu Ronalda Koemana gospodarze nie dali wydrzeć sobie jednego oczka. „Portowcy” prowadzili od 13. minuty, kiedy to rzut karny wykorzystał Graziano Pelle. RKC wyrównało w drugiej połowie, a gola po indywidualnej akcji strzelił Sander Duits. Wynik można uznać za sensację. Feyenoord był zdecydowanym faworytem tego spotkania. Zwycięstwo wywindowałoby go na drugą lokatę w tabeli i dawałoby duże szanse na grę w Lidze Mistrzów. Jeden punkt zdecydowanie bardziej zadowala gospodarzy, którzy w tej chwili mają cztery punkty przewagi nad Rodą Kerkrade. Do końca rozgrywek pozostały cztery mecze, więc kibice w Waalwijk mogą być spokojni o byt swojej drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej.

PSV Eindhoven – Ajax Amsterdam 2:3

Jeden z najważniejszych meczów w całym sezonie zakończył się zwycięstwem Ajaksu. Po fantastycznym widowisku goście wywieźli ze Stadionu Phillipsa cenne trzy punkty, które na dobrą sprawę dają im tytuł mistrza kraju. Ajax dzięki zwycięstwu ma pięć punktów przewagi nad drugim zespołem. W gorszej sytuacji jest PSV. Podopieczni Dicka Advocaata zajmują trzecie miejsce w tabeli, które daje im prawo startu tylko w Lidze Europy, nie taki był cel klubu przed sezonem. Nie należy zapominać jednak o tym, iż do końca rozgrywek pozostały jeszcze cztery kolejki, w których do wygrania jest dwanaście punktów. Relacja z tego meczu, autorstwa Krystiana Błocha, jest dostępna tutaj. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co o spotkaniu mówili Christian Eriksen oraz Johan Cruyff, kliknijcie tutaj.