Aplikacja zamiast trenera piłki nożnej i co dalej?


Nowe technologie zmieniają futbol

11 lutego 2020 Aplikacja zamiast trenera piłki nożnej i co dalej?
Sara Kurfeß / Unsplash

Zaledwie kilka dni temu kibice i sami piłkarze hiszpańskiego klubu Lorca FC grającego w czwartej lidze przeżyli szok. Prezes klubu, Roberto Torres, po zaskakującym ogłoszeniu w lipcu zeszłego roku, że kto będzie chciał grać w jego ekipie, będzie robił to gratis, znów sprawił, że wszystkie spojrzenia skierowały się na jego klub. Tym razem zwolnił trenera Waltera Pandiani’ego aby zastąpić go… aplikacją.


Udostępnij na Udostępnij na

Decyzję swą tłumaczy chęcią demokratyzacji futbolu. Niemniej jednak spośród grona znawców, jak i miłośników futbolu dochodzą zaniepokojone komentarze absolutnie nie popierające jego filozofii, a wręcz twierdzące, że decyzja ta całkowicie godzi w samą naturę piłki nożnej. Co więcej, jak powiedział Piotr „Gori” Goryczyca, bramkarz w tym klubie, aplikacja ta została przedstawiona zawodnikom jako forma zabawy dla kibiców i reklamy klubu.

Wszechobecny internet

Internet panoszy się we wszystkich dziedzinach. Na dobre i na złe, a na pewno na stałe, ogromna część naszego życia rozgrywa się już w świecie wirtualnym. Jest to świetne w przypadku niektórych branży i firm, jak na przykład https://www.polskiekasyno.com/. Na portalu tym można znaleźć w łatwo przystępny sposób niezwykle obszerne informacje na temat niemal wszystkiego czego dusza gracza może zapragnąć z zakresu gry w kasynach online.

Znajdziemy tu linki do polecanych kasyn, całe sekcje poświęcone zostały oferowanym przez te kasyna bonusom powitalnym i darmowym spinom, jest poradnik bonusowy, poradnik pokerzysty i wiele, wiele innych tematów dla pasjonatów świata zakładów. O ile gra w kasynach za pośrednictwem internetu ma nieskończenie więcej zalet niż wad, o tyle piłka nożna, będąca grą zespołową i gdzie kibice są bardzo ważnym elementem gry, zdecydowanie powinna pozostać na boiskach, a drużyny pod fachowym okiem trenera.

Kibice decydują

Tak właśnie się dzieje w przypadku wyżej wspomnianego Lorca FC. Sławetna aplikacja, która zastąpiła ich trenera została nazwana przez Torres’a prawdziwym Manager Real Football, jak podaje Eurosport.pl – TVN24. Jest to gra komputerowa, którą można ściągnąć w sklepie Google Play. Aplikacja ta umożliwia kibicom wybieranie graczy i rezerwowych do każdej rozgrywki. Oprócz tego kibice będą mogli mieć dostęp do treningów, rozmów w szatniach, przyglądać się poszczególnym meczom, śledzić stan graczy, w tym karne czy kontuzje.

Na ławce na boisku będzie siedziała jedna osoba z tabletem i za jego pośrednictwem użytkownicy będą mogli zasugerować co im się żywnie spodoba trenerowi, choć akurat w tym przypadku będzie on mieć własną inicjatywę. Decyzja wprowadzenia tej aplikacji była zaskoczeniem zarówno dla samych graczy, jak i dla publiczności, która zyskała niejako status trenera. Czy lata biernego oglądania niezliczonych meczy piłki nożnej zastąpią wiedzę wykwalifikowanych i doświadczonych profesjonalistów? Czas pokaże.

Przepisy gry w nogę i opracowywanie strategii, również przez aplikacje

Dzięki sekcji Notes Taktyka na iGol.pl zwolennicy futbolu mogą zgłębić tajniki taktyk rożnych trenerów. Sekcja ta zawiera szczegółowe, obszerne artykuły skonstruowane w zachęcający dla czytelnika sposób. Towarzyszą im zdjęcia graczy i trenerów oraz grafiki przedstawiające rożne formacje na boisku.

Ta ludzka twarz piłki nożnej wydaje się być o wiele bardziej przyjazna, niż ta, którą być może z czasem zdoła temu sportowi nadać zaawansowany informatyczny system stworzony przez polską spółkę startup ITMagination. Prototyp specjalnego oprogramowania został dostarczony już w 2019 roku Królewskiemu Belgijskiemu Związkowi Piłki Nożnej. System ten, który nie wzbudził zbytniego zainteresowania w Polsce, ma pomóc trenerowi tej drużyny narodowej, numer 1 w rankingu FIFA, w opracowaniu wariantów taktyki meczów.

Inna z kolei polska firma, Grupa Me & My Friends z Wrocławia stworzyła aplikację mobilną z przepisami gry w futbol. The IFAB może ściągnąć z App Store dosłownie każdy, począwszy od sędziego, a kończąc na kibicu. Aplikacja ta, utworzona dla Międzynarodowej Rady Piłkarskiej została już ściągnięta w 188 krajach na sześciu kontynentach. Dzięki niej w sekundy można się dowiedzieć o grach karanych żółtą czy czerwoną kartką, i o wiele więcej.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze