Polacy za granicą

Jak co tydzień prezentujemy dokonania naszych rodzimych piłkarzy za granicą. Z zadowoleniem odnotowujemy to, że przypomniał o sobie Patryk Małecki. Na drugim biegunie jest za to Adrian Mierzejewski, który pomału stacza się po równi pochyłej. Zapraszamy do lektury.

Przegląd zaczynamy od naszej eksportowej trójki na boiskach Bundesligi. W spotkaniu z Schalke z powodu kontuzji nie mógł wystąpić Kuba Błaszczykowski, natomiast od pierwszych minut na placu pojawili się Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek. Spotkania z Gelsenkirchen nie zaliczą jednak do udanych, bo choć Lewandowski wpisał się na listę strzelców, to jego jedyna bramka okazała się ostatecznie zaledwie golem honorowym. Borussia przegrała u siebie 1:2 i wydaje się, że obrona tytułu mistrzowskiego pozostanie jedynie w sferze marzeń.

Grzegorz Krychowiak jest na fali wznoszącej
Grzegorz Krychowiak jest na fali wznoszącej (fot. Bialoczerwoni.com.pl)

Godzinę w wyjazdowym spotkaniu z Frankfurtem zagrał Artur Sobiech, który w 30. minucie zmienił Jana Schlaudraffa, ale to nie wystarczyło, żeby wywalczyć choćby punkt. Hannover przegrał 1:3 z Eintrachtem, który na razie pozostaje rewelacją Bundesligi i obecnie jest wiceliderem.

Z Niemiec wędrujemy na Wyspy Brytyjskie. Na dobry występ swojego ulubieńca liczyli wszyscy zwolennicy talentu Artura Boruca, który tym razem zacumował w angielskiej Premier League, a konkretnie w Southampton. Debiut w nowym zespole nie wypadł niestety okazale, ponieważ były bramkarz Fiorentiny aż czterokrotnie zmuszony był wyciągać piłkę z siatki. Komentatorzy brytyjscy podkreślali to, że Boruc nie był zbyt pewny w swoich interwencjach i nie pomógł drużynie w kluczowych momentach. Mamy nadzieję, że to złe dobrego początki.

Znacznie lepiej ligowe zmagania po tym weekendzie będzie wspominać Ludovic Obraniak, który w spotkaniu z Lille dał swojej drużynie prowadzenie i zdobył w zgodnej opinii wielu francuskich komentatorów bramkę kolejki. Jego trafienie dało jednak Bordeaux zaledwie remis, ponieważ w samej końcówce meczu gola na wagę remisu strzelił Marko Basa.

Artur Boruc nie zaliczy debiutu do udanych

Z Francji przenosimy się do Włoch. Dość niespodziewanie bohater środowego meczu z Anglią, Kamil Glik, przesiedział całe spotkanie z Palermo na ławce rezerwowych. Jego los podzielił Wojciech Pawłowski, który konfrontację Udinese z Pescarą także obejrzał zza boiska.

Na koniec garść informacji z ligi tureckiej. Zapomnieliśmy już niemal o byłym wiślaku, Patryku Małeckim, ale ten przypomniał o sobie w spotkaniu ligowym z Karabuksporem. Małecki wszedł na boisko dopiero w 77. minucie, ale chwilę później wpisał się na listę strzelców, a jego drużyna wygrała 5:2. Mamy nadzieję, że to zwiastun lepszych czasów dla Patryka, który potencjał piłkarski niewątpliwie ma. Zupełnie tak jak Adrian Mierzejewski, choć ten ostatnio zalicza coraz większy dół. Dość powiedzieć, że były zawodnik Polonii Warszawa w tym sezonie nie zagrał jeszcze w spotkaniu ligowym. Ba, raptem trzykrotnie pojawił się na ławce rezerwowych! To ostatni dzwonek, by nie popaść w sportowy marazm.

ANGLIA:

Artur Boruc (Southampton) – 90 minut w spotkaniu z West Ham United (4:1)

Tomasz Cywka (Barnsley) – 90 minut i gol w spotkaniu z Charlton (0:1)

AUSTRIA:

Alexander Gorgon (Austria Wiedeń) – 90 minut i dwa gole w meczu z Rapidem Wiedeń (2:0)

BELGIA:

Marcin Wasilewski (Anderlecht) – poza kadrą meczową

FRANCJA:

Ludovic Obraniak (Bordeaux) – do 62. minuty i gol w spotkaniu z Lille (1:1)

Grzegorz Krychowiak (Reims) – 90 minut w spotkaniu z PSG (1:0)

GRECJA:

Mirosław Sznaucner (Veria) – cały mecz na ławce z Asterasem Tripolis

HISZPANIA:

Paweł Brożek (Recreativo Huelva) – 79 minut w meczu z Villarrealem (2:0)

Dariusz Dudka (Levante) – poza kadrą meczową

Damien Perquis (Betis Sewilla) – 90 minut w meczu z Osasuną (0:0)

LUKSEMBURG:

Tomasz Gruszczyński (Progres Niedercorn) – trzy gole w meczu z Etzellą Ettelbruck (5:1)

NIEMCY:

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) – poza kadrą meczową

Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) – 90 minut i gol w spotkaniu z Schalke Gelsenkirchen (1:2)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w spotkaniu z Schalke Gelsenkirchen (1:2)

Artur Sobiech (Hannover) – od 30. minuty w spotkaniu z Eintrachtem Frankfurt (3:1)