Niemcy i Szkoci zgodnie z planem, Portugalia lepsza od Serbii

30 marca 2015 Niemcy i Szkoci zgodnie z planem, Portugalia lepsza od Serbii

W niedzielę wszyscy polscy kibice żyli oczywiście spotkaniem w Dublinie, jednak mecze eliminacji do mistrzostw Europy toczyły się także na innych stadionach. Oto krótki przegląd wszystkich wydarzeń z europejskich boisk.

W najbardziej interesującym polskich kibiców spotkaniu nasza reprezentacja zremisowała w Dublinie z Irlandią 1:1. Pierwsza połowa była całkiem dobra w wykonaniu naszych orłów. „Biało-czerwoni” objęli prowadzenie w 26. minucie spotkania po trafieniu Sławomira Peszki i do końca pierwszej połowy kontrolowali przebieg wydarzeń. Gra od początku drugiej części meczu była dość wyrównana, jednak w ostatnich dwudziestu minutach Irlandczycy zdecydowanie przejęli inicjatywę, a Polacy dzielnie starali się dowieźć do końca dobry wynik. Niestety, w 90. minucie spotkania gola na wagę remisu dla Irlandii zdobył rezerwowy Shane Long. Remis na pewno cenny, jednak szkoda straconych dwóch punktów.

W innych spotkaniach polskiej grupy obyło się bez niespodzianek. W Tbilisi Niemcy przez większą część pierwszej połowy męczyli się z Gruzinami, jednak trzy punkty ostatecznie zapewniła im mocna końcówka pierwszej części meczu i trafienia Marco Reusa i Thomasa Muellera. W innym spotkaniu naszej grupy Szkoci podejmowali na własnym stadionie drużynę Gibraltaru. Co prawda gospodarze wyszli na prowadzenie w 15. minucie meczu, jednak nieoczekiwanie kilka minut później Gibraltar doprowadził do remisu po strzale Lee Casciaro. Warto odnotować, że to pierwsza bramka w historii kwalifikacji do mistrzostw Europy w wykonaniu tej drużyny. Później było już jednak zgodnie z nakreślanym przez wszystkich schematem. Szkoci wpakowali Gibraltarowi pięć kolejnych goli i pewnie wygrali całe spotkanie 6:1. W walce o awans z grupy wciąż liczą się Polacy, Niemcy, Szkoci i Irlandczycy.

Niemcy
Niemcy zgodnie z planem wygrali z Gruzją (fot. Skysports.com)

Swoje spotkania rozgrywała także dziś grupa I. W najciekawszym spotkaniu faworyci grupy Portugalczycy pokonali na własnym stadionie po trudnym meczu reprezentację Serbii. Spotkanie zaczęło się od przewagi gospodarzy, która została udokumentowana wyjściem przez nich na prowadzenie po golu zdobytym przez Ricardo Carvalho w 10. minucie meczu. Kilka minut później niestety strzelec gola dla gospodarzy opuścił boisku z powodu kontuzji, a zastąpił go Jose Fonte. Do końca pierwszej części gry przewagę mieli Portugalczycy, a sporadyczne akcje Serbów były wyraźnie bez pomysłu. W 61. minucie pierwszy strzał na bramkę strzeżoną przez Rui Patricio oddali goście i od razu zdobyli gola. Pięknym strzałem popisał się Matić i mieliśmy remis 1:1. Taki stan rzeczy trwał jednak bardzo krótko, gdyż dwie minuty później Portugalczycy odpowiedzieli trafieniem Fabio Coentrao i ponownie wyszli na prowadzenie. Do końca spotkania gospodarze kontrolowali przebieg meczu, a Serbowie nawet za bardzo nie szukali gola, który pozwoliłby im odrobić straty. Wynik już się nie zmienił i trzy punkty zasłużenie zdobyli Portugalczycy, zwyciężając 2:1.

Portugalia - Korea Płn.
Portugalczycy lepsi od Serbów (fot. Skysports.com)

W innym spotkaniu tej grupy Albania wygrała z Armenią również 2:1. Gola, który otworzył wynik meczu, zdobyli jednak już w 4. minucie spotkania goście po strzale Mowsisjana. Albańczycy długo czekali na bramkę wyrównującą, jednak opłaciło się, gdyż w 77. minucie do remisu doprowadził Mavraj, a gola na wagę zwycięstwa cztery minuty później zdobył Gashi. Tym samym Albańczycy mają w tabeli 7 punktów i wciąż poważnie liczą się w walce o awans do turnieju finałowego.

Swoje mecze rozgrywała dziś także grupa F. Liderzy tabeli, Rumuni, męczyli się niemiłosiernie z Wyspami Owczymi, jednak ostatecznie gospodarze wygrali skromnie 1:0 i utrzymali prowadzenie w tabeli. Spisująca się fatalnie w tych eliminacjach reprezentacja Grecji tym razem zremisowała po bezbarwnym spotkaniu bezbramkowo na wyjeździe z Węgrami. Bardzo ważne zwycięstwo odniosła za to Irlandia Północna, która pokonała na własnym stadionie 2:1 reprezentację Finlandii i umocniła się na drugim miejscu w tabeli, znacznie przybliżając się do awansu na mistrzostwa Europy.