Liga Europy: skromna zaliczka Villarrealu, cztery gole we Lwowie

28 kwietnia 2016 Liga Europy: skromna zaliczka Villarrealu, cztery gole we Lwowie

Po zróżnicowanych, jeśli chodzi o emocje, półfinałach Ligi Mistrzów przyszedł czas na starcia w 1/2 finału Ligi Europy. W tych spotkaniach oglądaliśmy mnóstwo sytuacji podbramkowych, dzięki czemu zobaczyliśmy aż pięć goli. Szachtar we Lwowie zremisował z Sevillą 2:2, a Villarreal golem w 92. minucie zapewnił sobie skromne zwycięstwo nad Liverpoolem.

Dla zespołu Unaia Emery’ego czwartkowe starcie na Arenie Lwów było 24. wyjazdowym w obecnym sezonie. Do tej pory gracze Sevilli odnieśli jedno jedyne zwycięstwo w delegacji, a miało ono miejsce w ćwierćfinale Ligi Europy, kiedy na San Mames pokonali Athletic Bilbao 2:1. Również na Ukrainie Andaluzyjczycy, zwłaszcza w pierwszej połowie, nie przypominali bynajmniej drużyny występującej przed własną publicznością.

Początek meczu, mając na uwadze fatalną grę gości na obcych stadionach w obecnych rozgrywkach, był z pewnością pozytywnym zaskoczeniem dla fanów ekipy z Hiszpanii. Sevilla wraz z początkiem spotkania zmusiła gospodarzy do głębokiego cofnięcia się do defensywy. Optyczną przewagę udowodnili goście już w 6. minucie spotkania. Kevin Gameiro świetnie zagrał do Victora Vitolo, a ten w swojej sytuacji nie mógł się lepiej zachować.

Bramka dla podopiecznych Unaia Emery’ego przyniosła jednak odwrotny skutek do zamierzonego. Piłkarze Szachtara kilka minut po straconej bramce obudzili się z letargu. Bodaj najbardziej wyróżniającą się postacią zawodników z Doniecka był Marlos. Brazylijczyk bardzo często znajdował się w pobliżu bramki Davida Sorii, tworząc kilkakrotnie realne zagrożenie dla Sevilli. W 18. minucie jego strzał (pierwszy celny gospodarzy) obronił golkiper gości, jednak pięć minut później był już bezradny.

Rakitskiy świetnym otwierającym podaniem obsłużył Marlosa, a ten wobec biernej postawy defensorów gości precyzyjnym uderzeniem nie dał szans Sorii na skuteczną interwencję.

Andaluzyjczycy do końca pierwszej połowy niemal wyłącznie się bronili. Ich defensywa kilkakrotnie popełniała proste błędy, najczęściej w ustawieniu, przez co podopieczni Mircei Lucescu nie mieli większych problemów w stwarzaniu sobie kolejnych sytuacji podbramkowych. W 35. minucie gry gospodarze udokumentowali swoją wyraźną przewagę wyjściem na prowadzenie. Absolutny bohater pierwszych 45 minut – Marlos – z dziecinną łatwością ograł w narożniku boiska Evera Banegę, po czym dośrodkował wprost na głowę Tarasa Stepanenki, a ten silnym uderzeniem wprawił w euforię kibiców swojej drużyny.

Po przerwie zobaczyliśmy jednak odmienioną Sevillę. Od samego początku drugiej części gry mocniej przycisnęła, lecz dopiero w ostatnim kwadransie spotkania zaowocowało to niemałą liczbą sytuacji podbramkowych. Najwięcej z nich miał występujący na szpicy Kevin Gameiro, który jednak dopiero w 82. minucie meczu skutecznym wykonaniem rzutu karnego wpisał się na listę strzelców.

Przykrą sytuacją na boisku było to, co wydarzyło się w 70. minucie. Michael Krohn-Dehli, który 11 minut wcześniej pojawił się na murawie, był faulowany, nabawiając się przy przewinieniu prawdopodobnie zerwania więzadeł krzyżowych. 32-letni Duńczyk od razu opuścił boisko na noszach.

We Lwowie mieliśmy dwa polskie elementy. W barwach Sevilli pełne 90 minut rozegrał Grzegorz Krychowiak. Reprezentant Polski miał dobre spotkanie, grał w ostry sposób, do czego zdążył przyzwyczaić przed kontuzją. Ukarano go w 48. minucie żółtą kartką, za któryś już faul na zawodniku Szachtara. Pomimo szkolnych niekiedy błędów defensywy ekipy Unaia Emery’ego „Krycha” był jednym z lepszych punktów swojego zespołu. Kilkukrotnie pokusił się także o włączenie się w ofensywne poczynania swojej drużyny.

Rozjemcą spotkania na Ukrainie był Szymon Marciniak. Arbiter z Płocka razem z resztą ekipy sędziowskiej spisali się bardzo dobrze, właściwie reagując na sytuacje boiskowe. Natomiast w 77. minucie miała miejsce kontrowersyjna sytuacja, której nie były w stanie rozstrzygnąć nawet powtórki telewizyjne. Kevin Gameiro według sędziego liniowego Tomasza Listkiewicza w momencie podania od kolegi z zespołu był na pozycji spalonej. Francuz w tej sytuacji trafił do siatki Andrija Pyatova.

W drugim półfinałowym spotkaniu Ligi Europy Villarreal na własnym stadionie mierzył się z Liverpoolem. W pierwszej części gry mogliśmy oglądać starcie, które toczyło się w szybkim tempie, dobre dla kibicowskiego oka, jednak bez klarownych sytuacji, jakie mogłyby przynieść zmianę rezultatu. Obie ekipy były świetnie zorganizowane w defensywie.

Druga część meczu wyglądała bardzo podobnie. Gospodarze ustawiali się bardzo wąsko w obronie, przez co podopieczni Jurgena Kloppa groźnych szans na strzelenie gola musieli szukać poprzez rozciąganie gry. W 65. minucie meczu najlepszą dla gości sytuację miał Roberto Firmino, który trafił jednak tylko w słupek.

Kilka minut przed końcem spotkania doskonałą okazję zmarnował Cedric Makambu. Jego uderzenie kapitalnie obronił Simon Mignolet.

Starcie w Hiszpanii było typowym meczem na 0:0, w którym obie ekipy w dużym stopniu skupiły się na działaniach defensywnych, a co najważniejsze – robiły to w sposób efektywny. Jednak do najsprawiedliwszego wyniku tego spotkania nie chciało dopuścić Villarreal. W 92. minucie meczu El Madrigal oszalało z radości. Denis Suarez zagrał do Adriana Lopeza, a ten sprawił, że „Żółta Łódź Podwodna” w następny czwartek pojedzie do miasta Beatlesów z jednobramkową zaliczką.

Wyjazdowy remis Sevilli oraz korzystny wynik uzyskany na własnym stadionie przez Villarreal sprawiają, iż po pozytywnych osiągniętych rezultatach przez hiszpańskie zespoły w pierwszych meczach 1/2 finału Ligi Mistrzów decydujące starcia obu najważniejszych europejskich rozgrywek klubowych mogą należeć wyłącznie do zespołów z Półwyspu Iberyjskiego.