Ładowanie akumulatorów przed rundą wiosenną. Kierunki zgrupowań LOTTO Ekstraklasy


Turcja, Hiszpania, czy Cypr – który kraj jest najbardziej popularny?

18 stycznia 2017 Ładowanie akumulatorów przed rundą wiosenną. Kierunki zgrupowań LOTTO Ekstraklasy

Jesteśmy w drugiej połowie stycznia, czyli czasie, w którym piłkarze LOTTO Ekstraklasy są już po zameldowaniu się w klubach na przygotowania do rundy wiosennej. Wszystkie zespoły mają co do dnia zaplanowane skrupulatnie poszczególne etapy okresu przygotowawczego. Zawodnicy odbyli już badania, jak również pierwsze zajęcia. Jak co roku głównym elementem przygotowań będą zgrupowania w ciepłych krajach i rozegrane sparingi. Sprawdźmy, które krają są najbardziej popularne wśród naszych drużyn oraz jakie determinanty decydują o ich wyborze.


Udostępnij na Udostępnij na

Do najpopularniejszych kierunków wśród zespołów LOTTO Ekstraklasy należą nieprzerwanie od lat Turcja, Hiszpania i Cypr. Kraje te gwarantują przede wszystkim optymalne warunki pogodowe i infrastrukturalne dla zbudowania bazy kondycyjnej oraz motorycznej do reszty sezonu. Zgrupowania zimowe służą również spokojnemu popracowaniu nad rozwiązaniami taktycznymi oraz organizacją gry poszczególnych klubów. W trakcie trwania rozgrywek praktycznie brakuje w ogóle na to czasu, zespoły są ciągle zamknięte w reżimie – podróży, rozruchu przedmeczowego, meczów i rozbiegania. Ponadto okres ten stanowi sposobność do zgrania nowych zawodników z resztą zespołu.

Czynniki wpływające na wybór miejsca zgrupowania

Wicelider tabeli Lechia Gdańsk przebywa od 15 stycznia do 29 stycznia w ośrodku treningowym w tureckim Belek. Wydawać by się mogło, że kraj ten po ostatnich zawirowaniach politycznych, oraz częstych zamachach terrorystycznych straci na popularności. Widoczny spadek atrakcyjności turystycznej Turcji w sezonie, nie przenosi się jednak na brak zainteresowania klubów z Polski i Europy. Jak wskazuje rzecznik Lechii Jakub Staszkiewicz – Czynnikiem podstawowym są warunki do treningu, jakie zapewnia organizator obozu. Boiska do treningu, odnowa biologiczna, sparingpartnerzy, klasa hotelu. Za każdym razem właściwie jeździmy w inne miejsce. Korzystamy po prostu z najlepszej oferty spośród wielu, jakie do nas trafiają.

Inny klub z pięknego polskiego Wybrzeża – Arka Gdynia – zdecydował się na krótkie zgrupowanie w dniach 12 stycznia – 17 stycznia we Władysławowie oraz na wyjazd na Cypr w okresie 22 stycznia – 1 lutego. – Organizacją zgrupowania zajmuje się menedżer klubu Paweł Bednarczyk – mówi nam rzecznik Arki Tomasz Rybiński. – Kierujemy się wieloma aspektami – począwszy od jakości boisk i ich odległości od hotelu, poprzez siłownię, odnowę w hotelu, standard pokoi, wyżywienie czy nawet dostępność internetu.

Odmienne stanowisko wobec Turcji jako branego pod uwagę kierunku na zgrupowanie prezentuje właśnie kierownictwo Arki Gdynia. Ten islamski kraj postrzegany jest obecnie jako miejsce potencjalnie niebezpieczne: – Do Turcji nie zdecydowaliśmy się pojechać ze względu na sytuację polityczną. Na Cypr i do tego hotelu jedziemy pierwszy raz, ale nie wykluczamy, że jak będzie wszystko OK, to stanie się on naszą stałą bazą, taką jak swego czasu mieliśmy w Turcji.

Inną koncepcje organizacji zgrupowań pomiędzy rundami prezentuje wicemistrz Polski – Piast Gliwice. W ostatnich latach udawaliśmy się bowiem na dwa zgrupowania. Pierwsze – gdzie pracujemy głównie nad stroną fizyczną – odbywają się blisko Gliwic (ośrodki w Polsce lub Czechach) – zauważa przedstawiciel Piasta Maciej Smolewski, kontynuując dalej: z kolei jeśli chodzi o wyjazd na zgrupowanie do Alicante (a konkretniej Albir koło Alicante) – jesteśmy zadowoleni z ośrodka. Na miejscu drużyna ma do dyspozycji świetnie przygotowane boiska, bogatą kuchnię oferującą zdrowe i smaczne potrawy (przygotowane w porozumieniu z klubowym dietetykiem), a ośrodek wyposażony jest w niezbędne do pracy drużynie miejsca do odnowy biologicznej (baseny, zimna woda, jacuzzi, sauna) oraz siłownię. Z wymienionych powodów w ciągu ostatnich lat gościliśmy w Hiszpanii już kilkukrotnie.

Co warte podkreślenia, gliwiczanie współpracują z jednym, tym samym ośrodkiem już od dłuższego czasu. Z pewnością długofalowa współpraca pozwala w wynegocjowaniu lepszych cen za pobyt drużyny, wszystkie kwestie finansowe objęte są z wiadomych względów tajemnicą.

Wybór uzależniany zawsze jest od potencjalnych sparingpartnerów. Nie wyjeżdżamy w celach turystycznych, każdy dzień ogranicza się do pracy na boiskach i odnowy w hotelu. Turcja to optymalny dla nas kierunek

Do tego samego miejsca, gdzie swoje zgrupowanie organizuje Lechia Gdańsk, wybiera się również Zagłębie Lubin. Turcja wciąż, jak wynika z załączonej grafiki, pozostaje najbardziej popularnym miejscem. – Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie naszych zawodników i zapewnieniu im optymalnych warunków do pracy. Drugi rok z rzędu jedziemy do tego samego ośrodka (hotelu), do Ważną rolę odgrywają odpowiedniej jakości wyżywienie (jak wiemy, ważna jest zbilansowana dieta, bo pokarm to paliwo), odpowiednie warunki do regeneracji i wypoczynku – równie ważnych aspektów co sam trening oraz dobrej jakości boiska treningowe. Wybór uzależniany zawsze jest od potencjalnych sparingpartnerów. Nie wyjeżdżamy w celach turystycznych, każdy dzień ogranicza się do pracy na boiskach i odnowy w hotelu. Turcja to optymalny dla nas kierunek, w trakcie planowania okresu przygotowawczego kierownik drużyny przebywał w innych krajach i oglądał inne ośrodki – podkreśla rzecznik prasowy Zagłębia Lubin Zygmunt Kogut.

Podobnie jak Piast Gliwice, Zagłębie Lubin zorganizowało swój obóz w tym samym miejscu co przed rokiem. – Drugi raz będziemy zakwaterowani w hotelu Susesi w Belek, natomiast w ostatnich latach współpracujemy z pewną firmą, z której usług jesteśmy zadowoleni. Jej przedstawiciel towarzyszy zespołowi na miejscu i dodatkowo dba o komfort pracy – doprecyzowuje przedstawiciel Zagłębia Lubin.

Sytuacja polityczna w Turcji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w publikowanej przez siebie aktualizacji ostrzeżeń dla podróżujących kategorycznie odradza podróże do wschodniej i południowo-wschodniej Turcji oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów. Resort ostrzega przede wszystkim przed prowadzonymi działaniami zbrojnymi przy granicy z Syrią i Irakiem. Natomiast na obszarze całej Turcji utrzymuje się wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi. Warto również odnotować, że od 21 lipca 2016 roku w całym kraju obowiązuje stan wyjątkowy w związku z niedawno podjętą nieudaną próbą zamachu stanu.

MSZ zaleca obywatelom polskim przebywającym aktualnie w Turcji zachowanie najdalej idącej ostrożności, unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych, bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych oraz pełne przestrzeganie możliwych ograniczeń wprowadzanych na podstawie decyzji ws. stanu wyjątkowego. W czasie trwania stanu wyjątkowego należy zawsze mieć przy sobie dokument tożsamości.

Obiektywnie trzeba jednak przyznać, że zamachy terrorystyczne dotykają głównie ośrodków miejskich – Stambułu i Ankary. Enklawy turystyczne, stricte wypoczynkowe są miejscami względnie bezpiecznymi. Wystąpienie jakiegoś zagrożenia w miejscach, gdzie przebywa przecież bardzo wiele europejskich klubów, jest praktycznie żadne.
Grafika przedstawiająca regiony Turcji o potencjalnie większym zagrożeniu (źródło MSZ):

***

Turcja cieszy się wciąż największym powodzeniem wśród naszych ligowców. Czynników, które o tym decydują, jest wciąż bardzo wiele. Paradoksalnie brak stabilizacji politycznej i zwiększone ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych nie przysłużyły się wzrostowi popularności innych krajów. Z całą pewnością Turcja z tego względu zrobiła się jeszcze bardziej konkurencyjna cenowo. Wciąż w tym kraju jest możliwość rozegrania sparingów z bardzo wieloma klubami europejskimi, baza i sprzyjająca aura są niezmienne.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze