Największe talenty Europy – Czarnogóra


Wracamy z cyklem na Bałkany. Czarnogóra to jeden z najmniejszych krajów na półwyspie, niemniej znany jest z wielu ciekawych piłkarzy. Niestety obecna młodzież nie wygląda na tak utalentowaną jak pokolenie, które obecnie dzierży prym w dorosłej reprezentacji kraju. Innymi słowy, w najbliższym czasie nowy Stevan Jovetić raczej się nie objawi.


Udostępnij na Udostępnij na

Reprezentacja Czarnogóry po całkiem udanym przywitaniu się z europejską piłką przeżywa teraz delikatną zapaść (jeśli zapaść może być delikatna). Przypomnę tylko, że w eliminacjach do brazylijskiego mundialu piłkarze z Bałkanów okazali się lepsi od „Biało-Czerwonych”, zajmując trzecie miejsce w grupie. Teraz nie jest niby o wiele gorzej – w swojej grupie eliminacji do Euro 2016 Czarnogórcy plasują się na czwartym miejscu, teoretycznie mogą wciąż bezpośrednio awansować na mistrzostwa. Nie sprzyja im jednak terminarz – grają u siebie z rewelacyjną Austrią i na wyjeździe z Rosją. W rankingu FIFA zajmują niskie, 72. miejsce. Niedługo czeka ich wymiana części składu na nowe ogniwa. Kto z młodych piłkarzy może się załapać?

1) Luka Djordjević (Ponferradina, 21 lat)

Luka Djordjevic
Luka Djordjevic (fot. Wikipedia)

Wydawało się jeszcze niedawno, że to talent czystej wody. Może nie taki jak Jovetić, ale z potencjałem na czołowe ligi. Jeśli jako nieletni wyjeżdżasz z ligi swojego kraju jako jej gwiazda, w dodatku do takiej firmy jak Zenit Sankt-Petersburg, to musisz mieć w sobie coś specjalnego. Djordjević nie przekonał jednak sztabu rosyjskiego giganta do dziś i wędruje co chwila na wypożyczenia. Co gorsza, kluby, do których jest wysyłany, są z roku na rok coraz słabsze. Najpierw było Twente Enschede, w barwach którego zdarzało mu się grać w wyjściowym składzie w Eredivisie. W zeszłym sezonie była Sampdoria Genua, gdzie był bardzo skuteczny… w drużynie juniorów (w Serie A tylko pięć meczów, po wejściach z ławki). Teraz wylądował w hiszpańskiej drugiej lidze, gdzie stara się przebić do pierwszego składu. Djordjević to uniwersalny ofensywny zawodnik. Może grać zarówno jako wysunięty napastnik, jak i na obu skrzydłach. Jest niezły technicznie, ma przyspieszenie, solidnie się zastawia. Do poprawki skuteczność i… psychika? Trudno bowiem powiedzieć, dlaczego nagle z wielkiego talentu, jakim niewątpliwie dysponuje, zaczął mieć opinię piłkarza, który nigdzie nie potrafi się przebić.

2) Stanisa Mandić (Fk Cukaricki Belgrad, 20 lat)

Stanisa Mandić
Stanisa Mandić (fot. Twitter)

Dwudziestoletni lewonożny skrzydłowy, jedna z czołowych postaci trzeciej drużyny serbskiej ekstraklasy. W klubie zawsze wychodzi w wyjściowej jedenastce, niedługo zadebiutuje w reprezentacji. Co ciekawe, Mandić dotychczas reprezentował młodzieżówki Serbii, był nawet w składzie reprezentacji U-20 (gol w finale!), mistrzów świata sprzed kilku miesięcy, najwyraźniej jednak uznał, że w większym stopniu czuje się Czarnogórcem. Mandić to szybki zawodnik obdarzony dobrą techniką użytkową. Często wygrywa pojedynki z obrońcami, umie dośrodkować w pełnym biegu. Bez wątpienia może zrobić niemałą karierę, a Czarnogóra będzie mieć z niego pożytek.

3) Aleksandar Boljević (PSV Eindhoven, 19 lat)

Aleksandar Boljević
Aleksandar Boljević (fot. Wikipedia)

Nazwisko jakby znajome. Jak się okazuje, zbieżność także nieprzypadkowa. Aleksandar jest kuzynem byłego piłkarza Cracovii, Vladimira. Podobnie jak Mandić gra na pozycji lewoskrzydłowego, może też występować za napastnikiem. Jego postawa w lidze czarnogórskiej zwróciła uwagę PSV Eindhoven, który wykupił go z Zety Golubovci. Boljević występuje w drużynie rezerw, gra na zapleczu Eredivisie. Na awans do pierwszej drużyny w najbliższym czasie się nie zanosi, choć Holendrzy słyną z odważnego stawiania na młodzież. Piłkarz był już powołany do dorosłej reprezentacji, na debiut jednak ciągle czeka. Konkurencja w przednich formacjach jest jednak ciągle jeszcze za mocna.

4) Nebojsa Kosović (Partizan Belgrad, 20 lat)

Przypadek nieco podobny do gracza numer jeden w rankingu. Kosović za dzieciaka pokazał się w Vojvodinie Nowy Sad, po czym przechwycił go Standard Liege. Tam jednak nie pograł, był wypożyczany między innymi do węgierskiego Ujpestu Budapeszt. W sierpniu zmienił klub na stałe po tym, jak kontrakt zaproponował Partizan Belgrad. Czarnogórzec ciągle walczy o miejsce w składzie, jak dotąd ze średnim skutkiem. Kosović to środkowy pomocnik, typowa „ósemka”. Niezły w odbiorze, potrafiący posłać dobre prostopadłe podanie. Przede wszystkim jednak dobrze kreuje grę. Jeśli przebije się do wyjściowej jedenastki Partizana, z miejsca stanie się poważnym kandydatem do gry w kadrze, do której ciągle tylko aspiruje.

5) Vladimir Jovović (Crvena Zvezda Belgrad, 20 lat)

Wychowanek czarnogórskiego FK Sutjeska, od niedawna gracz ekipy wicemistrza Serbii i reprezentant kraju. Ciągle nie zadebiutował w swojej nowej drużynie. Ofensywny pomocnik dysponujący bardzo dużą szybkością. Jest całkiem dobrze wyszkolony technicznie, potrafi w błyskotliwy sposób minąć rywala. Można powiedzieć, że to typowy przedstawiciel „bałkańskiej szkoły”. Bardzo ambitny, waleczny i zadziorny. Właśnie z tą walecznością zdarza mu się przesadzić, co widać na poniższym filmie.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze