Hiszpański kompleks Bayernu. Atletico w finale Ligi Mistrzów!

3 maja 2016 Hiszpański kompleks Bayernu. Atletico w finale Ligi Mistrzów!

We wtorkowy wieczór w Monachium emocje sięgnęły zenitu! Właśnie wtedy odbył się rewanżowy mecz półfinału Ligi Mistrzów Bayern – Atletico. Ostatecznie Bayern po bardzo emocjonującym spotkaniu pokonał Atletico 2:1. Było to jednak dla Niemców zwycięstwo pyrrusowe. Do finału awansowało Atletico!

Już w sobotę Bayern Monachium mógł zapewnić sobie mistrzostwo Niemiec. Ta sztuka jednak się nie udała, ponieważ Bawarczycy zremisowali z Borussią Mönchengladbach 1:1. Przewaga nad drugą w tabeli Borussią Dortmund jest tak duża, że Pep Guardiola w ostatnich dniach mógł postąpić zgodnie z maksymą: wszystkie siły na Ligę Mistrzów. Jej przejawem był wyjściowy skład. Znalazł się w nim zarówno Robert Lewandowski, jak i Franck Ribery oraz Thomas Müller – dwaj piłkarze, którzy spotkanie na Vicente Calderon rozpoczęli na ławce rezerwowych. Warto dodać, że pierwszy w tym roku mecz w Lidze Mistrzów zagrał po powrocie Jerome Boateng, który wystąpił w sobotę z „Die Fohlen”, ale nie był to jego najlepszy występ.

Atletico z kolei kroczy ostatnio od zwycięstwa do zwycięstwa i cały czas zachowuje szanse na tytuł mistrza Hiszpanii. Co można powiedzieć o składzie Diego Simeone? Nie było w nim żadnych niespodzianek. W porównaniu do pierwszego meczu na Vicente Calderon na ławce usiadł Stefan Savić, a jego miejsce na środku obrony zajął nieobecny tydzień temu z powodu problemów zdrowotnych Diego Godin.

W tej edycji Ligi Mistrzów madrytczycy imponowali zwłaszcza ogromną konsekwencją w defensywie. Pierwsza połowa była kompletnym tego zaprzeczeniem. Atletico popełniało bardzo dużo błędów, pozwalało piłkarzom Bayernu swobodnie dochodzić w okolice szesnastki. Bawarczycy grali często z wykorzystaniem bocznych sektorów boiska, gdzie szalał m.in. Franck Ribery, stwarzali bardzo dużo sytuacji bramkowych i do przerwy zasłużenie prowadzili po mocnym uderzeniu Xabiego Alonso.

Doświadczony pomocnik, który dwa lata temu wygrywał Ligę Mistrzów w barwach Realu, był nieocenionym ogniwem monachijczyków. Bardzo dobrze regulował grę blisko koła środkowego i w pierwszej połowie był jedną z najjaśniejszych postaci Bawarczyków. Podopieczni Diego Simeone mogli natomiast po raz kolejny dziękować Oblakowi za to, że schodzili do szatni z wynikiem tylko 0:1. Dlaczego? A no dlatego, że w końcówce pierwszej połowy Słoweniec obronił karnego, którego wykonywał Thomas Müller.

Jak się później okazało, była to sytuacja kluczowa dla losów spotkania. Mistrzowie Niemiec mogli schodzić na przerwę, prowadząc przynajmniej 2:0 i będąc już praktycznie jedną nogą i czterema palcami drugiej w mediolańskim finale. Po spokojnym początku drugiej połowy przyszła 54. minuta. Bramka Griezmanna i szok w Monachium! Atletico w finale, a Bayern potrzebował dwóch goli do awansu.

Bayern po tej bramce wyglądał niczym bokser po nokaucie. Bawarczycy nie potrafili długimi minutami otrząsnąć się z tego ciosu. Mistrzowie Niemiec co prawda gościli większość czasu na połowie Hiszpanów, wymieniali dużo podań, ale w większości były to podania, które nie powodowały, że zyskiwali teren i przesuwali się bliżej bramki Oblaka. Atletico wyglądało na drużynę, która jest już niemal pewna swego i zespół, który awans ma już praktycznie w kieszeni. Przyszła jednak 74. minuta i taka oto sytuacja, w której główną rolę odegrał Robert Lewandowski

Od tego momentu w niemiecki zespół wstąpiły nowe siły. Bayern na nowo uwierzył w powodzenie półfinałowej misji i z minuty na minutę intensyfikował ataki na bramkę Hiszpanów. Ci mogli jednak dobić Niemców, dlatego że w końcówce fatalnie pomylił się Cuneyt Cakir, który podyktował niesłuszny rzut karny dla Atletico. Kapitalnie zachował się jednak Manuel Neuer, który wybronił „jedenastkę” Fernando Torresa

Wynik ostatecznie, mimo ataków Niemców, nie uległ zmianie. Oznacza to, że Atletico awansowało do finału, powtarzając wyczyn sprzed dwóch lat. Bayern natomiast trzeci raz z rzędu odpadł z hiszpańską ekipą. Rok temu okazał się gorszy od Barcelony, dwa lata temu od Realu Madryt. Co ciekawe, pogromcy Bayernu wygrywali Ligę Mistrzów. Czyżby w ich ślady miało pójść Atletico?