„Engel. Futbol na tak”


Temat reprezentacji w każdym kraju jest zawsze bardzo szeroko komentowany. Niezależnie od stylu gry s-kadry, sukcesów czy też porażek, piłkarscy kibice w każdym kraju z niecierpliwością czekają na mecze reprezentacji. W chwili obecnej drużyna Leo Beenhakkera spisuje się na miarę oczekiwań, ale nie zawodziła również kilka lat temu za kadencji Jerzego Engela...


Udostępnij na Udostępnij na

Głównie temu tematowi poświęcona jest książka byłego selekcjonera „Biało-czerwonych” i Macieja Polkowskiego – „Engel. Futbol na tak”. Sylwetki tego pierwszego nikomu przedstawiać nie trzeba, a dla tych, którzy nie znają pana Polkowskiego należy przypomnieć, że był on dziennikarzem „Przeglądu Sportowego”, przez cztery lata pełnił także funkcję redaktora naczelnego tej gazety. Autorami wspomnianej lektury są niewątpliwie postacie, które o piłce nożnej mają niemałe pojęcie.

Sama książka traktuje głównie o eliminacjach do mundialu 2002. Warte uwagi jest to, że na początku znajdziemy dwa wstępy – jeden napisany przez pana Engela, drugi Polkowskiego. Jest to również jedyny moment książki, w którym jednoznacznie można stwierdzić autorstwo tekstu, bowiem wraz z biegiem lektury owa granica zaciera się do tego stopnia, że nie można jednoznacznie stwierdzić, czyje to słowa.

Książka poświęcona jest wszystkim meczom reprezentacji Polski do 2001 roku, w których na ławce trenerskiej zasiadał Jerzy Engel. Każde spotkanie opatrzone jest komentarzem selekcjonera, a także różnymi ciekawostkami. Znajdziemy również opisy sytuacji w szatni w przerwie spotkań, założenia przedmeczowe czy interesujące wypowiedzi. Lektura pt. „Engel. Futbol na tak” jest swoistym przypomnieniem wszystkich spotkań s-kadry w latach 2000-2001 – począwszy od meczu w Kartagenie do tego z Kamerunem w Poznaniu. Co zrozumiałe – najwięcej miejsca poświęcono opisom spotkań tych najciekawszych i najbardziej istotnych – z Ukrainą w Kijowie, z Walią w Cardiff czy z Norwegami w Ullevaal i w Chorzowie.

Oprócz opisów spotkań znajdziemy także informacje o samym selekcjonerze, właściwie od momentu jego narodzin. Autor przedstawia swoją rodzinę, karierę trenerską oraz różne ciekawostki ze swojego życia. Nie zabrakło także informacji o tym, jak Jerzy Engel został wybrany na selekcjonera reprezentacji, a także o działaniach i rozmowach z tym związanych.

Książkę czyta się przyjemnie, jest napisana stosunkowo prostym językiem. Poprzez tę lekturę, dowiadujemy się bardzo wiele o osobie byłego selekcjonera, sposobie jego myślenia i cechach trenerskich. Postać Engela została przedstawiona w bardzo pozytywnym świetle, ukazany jest on jako znakomity strateg, psycholog i człowiek sukcesu. Po przebrnięciu przez tę lekturę można odnieść wrażenie, że mundial na boiskach Japonii i Korei okazał się niewypałem, gdyż Jerzy E. był po prostu zbyt pewny siebie, w książce widać wręcz jego zarozumiałość i pychę. Awans do MŚ został odebrany jako olbrzymi sukces, bo niewątpliwie takim on był, ale niestety przysłonił on trenerowi rzecz jeszcze ważniejszą – sam występ na mundialu.

Do jakości wydania nie można mieć zarzutów – ładna okładka, czytelna czcionka nie męcząca wzroku oraz kolorowe zdjęcia w środku – wszystko to sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. „Engel. Futbol na tak” to 156 stron w formacie A3. Za tą pozycją przemawia także niska cena…

Podsumowanie

Książka „Engel. Futbol na tak” prezentuje się bardzo ciekawie, powinna stanowić ciekawą lekturę dla wszystkich kibiców piłkarskich – zarówno przeciwników, jak i zwolenników byłego selekcjonera. Poznamy dzięki niej sylwetkę trenera, przypomnimy sobie wspaniałe dla nas eliminacje do MŚ 2002 oraz poznamy przyczynę klęski na tymże mundialu…

J. Engel, M. Polkowski – „ENGEL. Futbol na tak”

Autorzy: Maciej Polkowski, Jerzy Engel
Liczba stron: 156
Miejsce wydania: Wrocław
Data wydania: Listopad, 2001
Oprawa: Miękka
Wymiary: 125 x 205 mm
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze