Waleczni Czesi wydzierają punkt Chorwacji. Skandaliczne zachowanie na trybunach

Czechy – Chorwacja to był jak na razie najlepszy mecz tego turnieju?

17 czerwca 2016 Waleczni Czesi wydzierają punkt Chorwacji. Skandaliczne zachowanie na trybunach
Foetbal247.com

Francja może kojarzyć się Chorwatom bardzo dobrze. Właśnie we Francji w 1998 roku piłkarze z Bałkanów odnieśli największy sukces piłkarski, zdobywając brązowe medale mistrzostw świata. Również we Francji radzą sobie jak do tej pory bardzo dobrze, choć Saint-Etienne mogą zapamiętać nie najlepiej. Zremisowali co prawda 2:2 z Czechami, ale przez kilkanaście minut prowadzili 2:0, a bramkę na wagę remisu Czesi zdobyli dopiero w doliczonym czasie gry.

1. Chorwacka estetyka gry

Patrząc na dwa mecze Chorwacji, można dojść do następującego wniosku. Chorwacja podczas Euro 2016 jest jak na razie jedną z najładniej grających dla oka drużyn. Ich gra opiera się na bardzo dużej liczbie podań, ciągłym pchaniu się z akcjami ofensywnymi do przodu i sporym luzie w grze. Aż można zacierać ręce na starcie Chorwacja – Hiszpania. To może być pokaz piękna futbolu w najczystszej postaci.

2. Modrić jest jednym z najlepszych środkowych pomocników na świecie

A nawet bardzo szybko mogłaby się obronić teza, że najlepszym. W Saint-Etienne as Realu po raz kolejny pokazał ogromną klasę i był jednym z głównych architektów tego sukcesu. Dobrze rozgrywał piłkę, pomagał w defensywie, a także bardzo umiejętnie schodził w wolne strefy, aby dostać futbolówkę i zrobić przewagę. Modrić miał na początku drugiej połowy lekkie problemy z mięśniami przywodziciela, dlatego po godzinie gry profilaktycznie opuścił boisko.

3. Mogło być pięknie, a będzie nerwowo

Chorwaci mogli się witać z gąską. Prowadzili do 90. minuty 2:1 i wydawało się, że zgarną trzy punkty i postawią się w doskonałym położeniu przed ostatnim meczem z Hiszpanią. Jednak prowadzenie stracili w doliczonym czasie gry na własne życzenie po tym, jak Czesi wykorzystali rzut karny po uprzednich błędach w chorwackiej obronie. Chorwaci mają więc cztery punkty po dwóch spotkaniach i ciągle są jeszcze daleko od tego, aby cieszyć się z awansu do fazy pucharowej.

4. Czeska defensywa z Hiszpanią > czeska defensywa dziś

Z Hiszpanią prawie się udało. Defensywa reprezentacji Czech w Toulousie zagrała bardzo przyzwoicie, praktycznie nie dając Hiszpanom rozwinąć skrzydeł. Z Chorwacją było już w tym elemencie znacznie gorzej. Czesi nie byli tak zdyscyplinowani jak w poniedziałek, na dodatek popełniali duże błędy. Po jednym z nich Chorwacja strzeliła bramkę na 2:0.

5. Waleczne czeskie serce i znakomity comeback

Gdyby stworzono serial: jak zremisować w dziesięć minut przegrany mecz, Czesi powinni ubiegać się o rolę pierwszoplanową. Przez niemal 80 minut wszystko wskazywało na to, że przegrają z kretesem z bardzo dobrze grającymi Chorwatami. W ostatnich kilkunastu minutach wrzucili jednak piąty bieg i doprowadzili do wyrównania. Szacunek.

6. Atmosfera i jedność – to mają Chorwaci

Często mówi się, że im drużyna jest mocniej skonsolidowana, tym większe prawdopodobieństwo osiągania dobrych wyników. Chorwaci na pewno są jednością. Pokazał to dzisiejszy mecz i to nawet nie w aspektach stricte piłkarskich, ale czysto ludzkich. Najpierw oglądaliśmy wzruszające chwile, kiedy podczas hymnu płakał Darijo Srna, któremu kilka dni temu zmarł ojciec, potem stłumioną radość piłkarzy z Bałkanów, którzy w ten sposób zsolidaryzowali się ze swoim kapitanem.