Michał Wielgosz

Czy Canal+ wytrzyma rywalizację z Eleven Sports?

Oceniamy rywalizację dwóch medialnych hegemonów

Kamera boisko telewizja TVP
20 lutego 2017

Kiedy w sierpniu 2015 roku do Polski wkroczyła grupa Eleven Sports Network, nikt nie sądził, że odniesie tak ogromny sukces. Niewątpliwie stała się prawdziwą konkurencją dla największych kanałów sportowych w Polsce. Liczba pozyskanych przez Eleven Sports Network praw do transmisji wydarzeń sportowych zmusiła działaczy do utworzenia trzeciego kanału. Oprócz kanałów Eleven i Eleven Sports po blisko roku funkcjonowania stacji w naszym kraju powstał Eleven Extra. W tym czasie najwięksi operatorzy, w tym także nc+, zdecydowali się na włączenie kanałów Eleven do swojej oferty.

Jeszcze jakiś czas temu platforma nc+ szczyciła się w reklamach posiadanymi prawami do największych lig sportowych na wyłączność. Eleven Sports nie pozostaje jednak w tyle i umacnia swoje portfolio. Oferta kanałów Eleven od początku istnienia wzbudza emocje. Nie każda stacja miała możliwość wystartowania z prawdziwymi perłami takimi jak liga hiszpańska, włoska czy francuska. Nie zawsze jednak ilość była proporcjonalna do jakości, w końcu oprawa meczu nie składa się tylko z relacji na żywo, ale także ze studia, publicystyki, komentarza czy chociażby sprawnej redakcji, czego na początku brakowało. Od pewnego czasu upodabnia się jednak do swoich konkurentów i tym samym zaskakuje odbiorców. To nie koniec. Od przyszłego sezonu w ofercie Eleven prawdziwy hit.

Lewandowski i spółka w Eleven Sports!

Od 2009 roku Bundesliga jest nadawana przez Eurosport. Mimo przynależności do majętnego koncernu Discovery nie udało się mu wygrać przetargu. Od przyszłego sezonu przez kolejne cztery lata kibice takich drużyn jak Bayern Monachium czy Borussia Dortmund mecze swoich ulubionych drużyn będą oglądać na kanałach Eleven.

Jest to prawdziwa rewolucja, ale też ogromna odpowiedzialność, Bundesliga jest przecież najchętniej oglądaną przez kibiców ligą w Polsce. Czy Eleven stanie się potęgą? To całkiem prawdopodobne.

Od nowego sezonu Eleven Sports będzie dysponowało prawami do czterech z pięciu najlepszych lig na świecie. W Polsce będzie to niewątpliwie najlepsza oferta dla koneserów piłki nożnej w wydaniu zagranicznym, a dla reklamodawców zainteresowanych tą branżą jest to najlepsza targetowo grupa odbiorców – komentuje Karol Kuśka, specjalista od marketingu i sponsoringu sportowego.

Bundesliga z pewnością poprawi oglądalność, chociażby ze względu na Roberta Lewandowskiego, Łukasza Piszczka czy też Kubę Błaszczykowskiego, którzy od lat z powodzeniem grają w niemieckich klubach.

Eleven mocno inwestuje i czy zakup kolejnych praw okaże się rzeczywistym sukcesem, dowiemy się po tym, jak szybko inwestycja ta zwróci się właścicielowi stacji – dodaje Karol Kuśka.

Wizja przyszłości nc+

Kanał Canal+, należący do platformy nc+, na tle innych wyróżnia się hitowymi meczami Ligi Mistrzów czy Ligi Europy. Co tydzień naszą polską LOTTO Ekstraklasę ogląda około stu tysięcy kibiców spragnionych piłkarskich emocji. Jak na razie pozycja platformy nie jest zagrożona, jednak jest uzależniona od Canal+, to właśnie na jego kanałach pokazywana jest większość meczów piłki nożnej. Utrata praw do transmisji wydarzeń sportowych byłaby ogromnym ciosem dla nc+. Czy tak się stanie? Nie wiemy, natomiast do końca sezonu 2017/2018 stacja posiada licencje na transmisję Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a prawa do LOTTO Ekstraklasy i Premier League kończą się wraz z sezonem 2018/2019.

We Francji platforma satelitarna Canal+ na razie wytrzymuje dużo bardziej ostrą walkę z beIN Sports, chociaż obie firmy notują straty, to i nasz nc+ wytrzyma. A analogii między beIN Sports i Eleven jest sporo, celują w najbardziej wartościowe, głównie piłkarskie, prawa i nie są drodzy dla abonenta (we Francji 15 euro, u nas 15 zł). Poza tym Eleven jest na platformie nc+, abonenci mogą rezygnować z pakietów Canal+ i kupować Eleven, ale to wciąż będą abonenci nc+. Kluczowa byłyby zmiana praw do ekstraklasy, Ligi Mistrzów lub Premier League, jeśli Canal+ je straci na rzecz innej platformy, to baza klientów się mocno zmniejszy – uważa Kacper Sosnowski, dziennikarz Sport.pl.

Utrata praw do transmisji będzie skutkowała brakiem sportu na platformie nc+. Mocnym konkurentem do wykupu licencji z pewnością będzie Eleven Sports, który będzie dążył do bycia liderem na rynku medialnym.

Eleven Sport konsekwentnie buduje swoją pozycję. Żadna z redakcji w Polsce nie ma tak dużego potencjału ludzkiego, który z pewnością ciągle się rozwija. Według mnie, aby mówić o dwutorowym sukcesie, a w konsekwencji sukcesie całkowitym Eleven, trzeba jak najbardziej efektywnie skomercjalizować to przedsięwzięcie. Tak aby w momencie walki o kolejne prawa do transmisji to Eleven Sport stawał do niej jako lider rynku – uważa Karol Kuśka. – Canal+, będąc na rynku polskim od kilkunastu lat, wie, jakiego zwrotu z inwestycji można się spodziewać. Problemy francuskiej spółki matki jednak nie pozwoliły wygrywać przetargów w nowej rzeczywistości, dlatego też Canal+ zostaje z coraz to mniejszą ilością sportu na swoich kanałach.

Jak z tego wybrnie nc+?

O strategię platformy nc+ na najbliższy czas zapytaliśmy eksperta: – Pomimo chwilowej zadyszki pozycja nc+ nie wydaje się zagrożona. Platforma transmituje najbardziej rozpoznawalne rozgrywki w Europie i na świecie, jak Liga Mistrzów, Liga Europy czy Premier League. To w tych ligach co tydzień jest mecz, który rozpala emocje i – nawiązując do jednego z komentatorów nc+ – pozwala usiąść głęboko w fotelach i zapiąć pasy, by oczekiwać naprawdę spektakularnych pojedynków. Dodatkowo platforma w swojej ofercie posiada prawa do transmisji rodzimej LOTTO Ekstraklasy, która dzięki zmianom regulaminowym stała się bardziej atrakcyjna dla postronnych widzów. W ciekawy sposób nc+ rozwiązała kwestię straty ligi hiszpańskiej, wykupując w jej miejsce transmisję rozgrywek o Puchar Króla w Hiszpanii. Jako plus należy również wspomnieć o współpracy z byłymi piłkarzami, którzy pełnią rolę ekspertów i często współkomentują mecze – uważa Piotr Sutkowski, account manager w FIRST Public Relations.

Co w takim razie sprawia, że jego konkurent, obecny od niedawna na rynku, odnosi taki sukces?

W kontekście Eleven Sports Network uważam za ogromny sukces to, że stacja w niespełna dwa lata przejęła prawa do transmisji rozgrywek w lidze hiszpańskiej, włoskiej, francuskiej czy od przyszłego roku niemieckiej. Każda z nich gwarantuje dużą dawkę bardzo dobrego futbolu na najwyższym europejskim poziomie. Dużo w kontekście walki o widza pomiędzy oboma podmiotami będą miały nowe kontrakty na transmisję Ligi Mistrzów i Ligi Europy oraz polskiej ekstraklasy, których renegocjacje powinny nastąpić na przełomie 2018/2019 roku. Jeżeli nc+ nie uda się wygrać, wyjątkowo realna powinna być wizja migracji części piłkarskich abonentów do innych stacji – podsumowuje Piotr Sutkowski.

W najbliższych latach przekonamy się, jak wygrany przez grupę Eleven przetarg na transmisję meczów Bundesligi poprawi pozycję stacji. Będziemy świadkami nowego oblicza niemieckiej piłki nożnej w Polsce. Wydaje się, że nie będzie to ostatni tak wielki transfer i wkrótce będziemy mieli nowego lidera kanałów sportowych. Jeśli platforma nc+ w przyszłości nie zadba o swoje portfolio, może ją to bardzo wiele kosztować.

Komentarze:
 • Remy089

  Dopóki NC+ będzie miało LM, LE i PL to będzie mieć lepszą ofertę. Jednak, jak pisaliście, wszystko może się zmienić, gdy rozpoczną się przetargi na prawa w następnych latach. My jako odbiorcy tylko na takiej konkurencji możemy zyskać.

  • Michał Wielgosz

   Dokładnie! ;)

  • Marek Laser

   REMY089 ELEVEN ZABIERZE IM EKSTRKLASE I LIGA ANGIELSKA PREMIER LEAGUE. I LIGE MISTRZOW I ZOSTANIE SAME NBA I GOLF I PO DUPIE CANAL DOSTANIE I ELEVEN ZROBI TO CZY TY TEGO NIE CHCESZ TO I TAK NIE ZMIENI

 • Dejw

  Nie wiem jak Eurosport ma zamiar wynagrodzić klientom stratę Bundesligi. Dwa mecze ekstraklasy w tygodniu i co jakiś czas LE, to za mało.

  • Michał Wielgosz

   Eurosport zdecydowanie na tym straci. To właśnie wokół Bundesligi kręci się główna ramówka. Pewnie wkrótce okaże się, czym nas zaskoczą.

 • Dinho

  Skąd informacja, że Bundesliga jest najchętniej oglądaną zagraniczną ligą w Polsce?

  • Michał Wielgosz

   Powiedział to Danny Menken, dyrektor zarządzający grupy Eleven Sports podczas czwartkowej konferencji.

   • Dinho

    No dobra, ale co z tego że powiedział. To musi być czymś poparte…

 • ToonArmy

  Imo w tym palce maczał Mike Ashley. Bo generalnie w nc+ brakuje świeżości, szczególnie kadrowej, bo jeśli chodzi o programową to cały czas próbują czegoś nowego, tego zaprzeczyć nie można. No ale jest parę nazwisk komentatorskich, które się spisują trochę jak Shearer w roli menedżera. Ogólna percepcja jest taka, że oni są teraz w defensywie i potrzebują czegoś symbolicznego żeby pokazać, że się odgryzają (nowe prawa do jakiś rozgrywek, może 1-2 nowe nazwiska). Ale czy są w stanie coś takiego zrobić? Ciekawe co o tym sądzą w centrali c+. Imo trzeba takich nowości jakiś. No bo nie można być takim Pardew no

 • Fanatyk

  Eleven ma zajebistą ofertę, a pozyskanie Bundesligii pokazuje, że obecnie są hegemonem jeśli chodzi o Sportowe TV w Polsce. Niestety „spór” Mirosławskiego, ze Stanowskim trochę rzuca się cieniem ten zacny produkt. Mam jednak nadzieje, że Eleven nie podzieli losu Wizji TV i tak szybko nie upadnie.

  O, Canal + jestem spokojny. Dopóki mają te prawa jakie mają nic się im nie stanie. Gorzej z Eurosportem, bo o Sportklubie już nie wspomnę ;)

  • Michał Wielgosz

   Eleven ma zbyt duży kapitał, jeśli chodzi o prawa do transmisji, żeby upaść. Co do Eurosportu, to mogą pochwalić się jeszcze sportami zimowymi, ale to tylko w sezonie..

  • makalega

   Nie wiem jak wam, ale mi nie za bardzo leżą komentatorzy w Eleven i dużo bardziej wole Tomasza Lacha czy Mateusza Borka niż tych gości z Eleven, których nawet nie potrafię z nazwiska wymienić, mimo tego, że te nazwiska się przewijają kilka razy, to ci komentatorzy Eleven jacyś tacy bez energii, najbardziej na tej „przeprowadzce” Bundesligi ucierpi w mojej ocenie właśnie komentarz, natomiast gdyby udało się im pozyskać jeszcze Premier League to miało by to o tyle plus, że użytkownicy Polsatu nie musieliby zmieniać platformy by oglądać PL

  • Marek Laser

   Przeciez masz eleven nc plus to czym bedziesz sie martwic i plakac to se ovejzesz na eleven sport i eurosport 1 i 2 nc plus to nie musisz nigdy zmieniac na zadna telewizje najgorzej ma polsat cyfrowy co posiadaja ja nie moge oglodac jak ty bo mam polsat cyfrowy ale nie moge zmienic cyfrowy polsat na nc plus bo boksu nie ma. Mam w domku 2 dekodery chyba ze jednym pokoju zmienie na nc plus ale droga mi wyjdzie place polsacie okolo 80 zl i plus nc to wyjdzie mi prawie 200 zl. Najwyzej eleven do kupie najwyzej nie poglodam liga miatrzow. Ekstrklase. Liga angielska mi nie potrzebna ta premier league bo graja tylko o pukty anie puchary angli liga mistrzow
   Eleven moge zobaczyc puchar angli najwyzej nie zobacze lige mistrzow musze na tym zyc

 • Namename

  E tam :/ Dla mnie tutaj decydującym czynnikiem jest LM i LE a te przecież mają canal + dodać do tego jeszcze naszą ekstraklase i PL i więcej prawdziwemu kibicowi nie trzeba.

  • @KamilTybor

   Ja wiem co jeszcze „prawdziwemu kibicowi” trzeba… zapomniałeś dodać: kapcie. 😏

   • Michał Wielgosz

    Zapomniałeś o piwie!

 • Luk

  Jeszcze Eleven Sports brakuje Premier League i bedzie komplet

  • Marek Laser

   Brakuje nie tylko premier league. Ekstraklase polska i liga mistrzow

 • sławek

  Gdy Eleven weźmie Ligę Mistrzów i LE to już będzie pozamiatane

  • Marek Laser

   Liga europejska leci eurosport 1 i typ sport. Eleven nigdy nie bedzie miec liga mistrzow i. Ekstrklase. Premier league bo canal sport je ma na stale to nie ma szans eleven musi zostac canal ci co maja polsat cyfrowy beda tylko oglodac eleven i polsat sport extra. Lige holenderska bo meczu nigdy nie beda oglodac ekstraklase. Liga angielska premier league liga mistrzow trzeba bylo zmienic polsat cyfrowy na nc plus bo innego wyscia nie ma skora nie moga byc wszystkie ligi cyfrowym polsacie bez zmieniania satelity dekodery

 • Marek Laser

  Prosze BUNDESLIGA ZOSTAWIC NA EUROSPORT 2 HD A JESLI ELEVEN PRZEJMNIE BUNDESLIGE TO SIE NIE MARTWIE BO MAM ELEVEN SPORT WYKUPIONY POLSACIE CYFROWYM TYLKO CHCE ZEBY ELEVEN 2 LIGI WKYKUPILO CALA EKSTRKLASE POLSKA I LIGA ANGIELSKA PREMIER LEAGUE CALA CO GRA ARSENAL CHELSEA. LIVERPOOL MANCHESTER CITY. ORAZ LIGE MISTRZOW NIECH ZABIERZE OD CANAL SPORT I PUCHAR ANGLI. TYLKO IM ZOSTAJE SAME NBA I GOLF I PO DUPIE DOSTANA CANAL I BEDZIEMY SIE CIESZYC NAJLEPSZEGO SPORT ELEVEN

 • Marek Laser

  ELEVEN SPORT PIEKNIE TAK TRZYMAĆ CHLOPAKI DUZO SUKCESÓW WAM ŻYCZE PRZEJMNIJCE. EKSTRKLASA I ZAMIENIECIE 2 LIGA ANGIELSKA. NA PREMIER LEAGUE I BRAZYLIJSKA NA LIGA MISTRZOW I POLSAT CYFROWY WYGRA NC+
  BEDZIE DUŻO SPORTU. PILKA NOZNA
  LIGA. HOLENDERSKA. ROSYJSKA. UKRAINSKA. HISZPANSKA. WLOSKA. FRANCUSKA. EKSTRKLASA. PREMIER LEAGUE. NIEMIECKA. SZKOCJA. BELGIJSKA
  ORAZ LIGA MISTRZÓW I PLUS BOKS. KSW. ŻUZEL SIATKÓWKA. POLSAT SPORT. EXTRA. NEWS.

  BRAWO ELEVEN I POLSAT CYFROWY BIJCIE GLOWE KIBICOM NC+ BAY NA ZAWSZE ZLODZIEJE NC+

Przeczytaj także: