Mateusz Sobiecki

Biało-czerwona szachownica na Wembley

10 października 2013

Już 15 października na londyńskim Wembley zostanie rozegrany ostatni mecz eliminacji do mistrzostw świata, które w 2014 roku odbędą się w Brazylii. Mieszkający na Wyspach Polacy, niezależnie od wyniku spotkania z Ukrainą, zamierzają zorganizować na legendarnym stadionie święto nie tylko sportowe.

Zgodnie z zapowiedziami Polacy mają się licznie stawić na Wembley, aby pięć dni po meczu z Ukrainą kibicować rodakom w starciu z europejskim potentatem, Anglią. Na londyńskim stadionie pojawią się również nasi rodacy, którzy na stałe zamieszkują stolicę Wielkiej Brytanii. Organizacja Hurricane of Hearts przy współpracy z nimi przygotowała inicjatywę mającą na celu przeżycie nie tylko wielkich emocji sportowych, ale również udział w oprawie przypominającej o zasługach Polaków, którzy poświęcili życie w walce o niepodległą Anglię.

Piloci Dywizjonu 303
Piloci Dywizjonu 303 (fot. Polish Institute and Sikorski Museum London)

Inicjatywa ta będzie polegała na rozwinięciu podczas meczu gigantycznej flagi z biało-czerwoną szachownicą. Ten znak znajdujący się na samolotach polskich dywizjonów lotniczych walczących w bitwie o Anglię w 1940 roku ma przypominać dziś symbol bliskości, polsko-brytyjskiej przyjaźni sprzed lat, o której nie wolno zapomnieć. Dla organizacji Hurricane of Hearts jest to inicjatywa tym istotniejsza, że dotyczy jej własnej historii. Nazwa stowarzyszenia pochodzi od brytyjskich samolotów myśliwskich Hawker Hurricane, na których latali nasi piloci z Dywizjonu 303.

Zarówno Polacy, jak i Wyspiarze zawdzięczają sobie wiele. To właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii, Londynie, powstał i funkcjonował rząd Polski na uchodźstwie, który przetrwał do ostatecznego upadku ustroju komunistycznego. Nie tylko Anglicy nie szczędzili krwi naszym przodkom. Gdyby nie nasi lotnicy z Dywizjonu 303, losy bitwy o Anglię mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej. Nie mniej znaczące są czyny żołnierzy z armii Andersa, którzy wsławili się bohaterską postawą podczas bitwy o Monte Cassino. Polskie okręty wojenne aktywnie i z sukcesami uczestniczyły w bitwie o Atlantyk. Wpływ na losy wojny miały dokonania polskiego wywiadu. Polscy kryptolodzy w 1932 roku rozszyfrowali niemiecką maszynę Enigma, za pomocą której Niemcy w czasie wojny przekazywali na wszystkie fronty najważniejsze rozkazy. W przeddzień wojny tajemnice Enigmy przekazano Brytyjczykom.

Źródło: Flaganawembley.pl

Komentarze:
  • ~…

    a na ukrainie flagi upa ;|

Przeczytaj także: