1/16 Pucharu UEFA

Nieco w cieniu pierwszych meczów 1/8 piłkarskiej Ligi Mistrzów, w miniony czwartek odbyły się rewanżowe spotkania 1/16 Pucharu UEFA. Najlepiej w tej fazie rozgrywek spisały się hiszpańskie drużyny, które w komplecie stawią się w meczach 1/8.

Jednak to nie reprezentanci Primera Division stworzyli najciekawsze widowisko. Na Amsterdam Arena miejscowy Ajax podejmował Werder Brema. Pierwszy mecz wygrali przedstawiciele Bundesligi aż 3:0. Podopieczni Henka ten Cate otwarcie mówili, że są żądni zemsty i zrobią wszystko, by awansować do 1/8. Tak też było. Bardzo ofensywnie nastawiony Ajax już w 4. minucie wyszedł na prowadzenie po golu Leonardo. Niestety w 14. minucie Werder zdołał wyrównać. Z prawej strony boiska w pole karne wbiegł Tim Borowski i wyłożył piłką Hugo Almeidzie. Do końca pierwszej połowy Ajax nie mógł się pozbierać, bowiem do awansu potrzebne były aż cztery gole. Druga część spotkania to popis jednej drużyny. Gospodarze cały czas, uporczywie atakowali jedenastkę Werderu. Przyniosło to rezultat w 60. i 74. minucie. Dwa trafienia, kolejno Huntelaara i Babela, odnowiły nadzieję kibiców i piłkarzy. Pech i świetna dyspozycja Tima Wiese sprawiły, że wynik do końca spotkania się nie zmienił i holenderski klub odpadł z rozgrywek.

Takie spotkania dają bezcenne doświadczenie. Ponadto graliśmy o zaufanie i prestiż. Jestem dumny z postawy swojego zespołu. Piłkarze byli świetni – tak po meczu wypowiadał się szkoleniowiec Ajaxu

Tylko dwóch Polaków pozostało w grze o Puchar UEFA. Z rywalizacji odpadł Wojciech Kowalewski. Trudno tu mówić o odpadnięciu reprezentanta Polski, bo nasz bramkarz oba mecze w 1/16 przesiedział na ławce rezerwowych. Spartak Moskwa został wyeliminowany przez Celtę Vigo. 83. minuty w meczu Szachtara z Nancy zaliczył Mariusz Lewandowski. Mecz pomiędzy pogromcami polskich drużyn zakończył się zwycięstwem Ukraińców. W walce o Puchar UEFA pozostaje nowy nabytek Bragi, czyli Marcin Chmiest. Niestety w meczu z Parmą nie znalazł się nawet na ławce rezerwowych.

Spore emocje zapowiadały się na Ewood Park, gdzie Blackburn podejmowało Bayer Leverkusen. Anglikom wystarczyłoby zwycięstwo 1:0. Dla podopiecznych Marka Hughesa było to jednak zadanie niewykonalne. Piłkarze Blackburn grali bez przekonania, zbyt asekuracyjnie. Leverkusen uratowało bezbramkowy remis i dzięki temu zagra w 1/8 rozgrywek.

Z innych ciekawych spotkań na pewno warto wyróżnić pojedynek AZ z Fenerbahce Stambuł. Holendrzy po pierwszej połowie przegrywali 2:0, aby ostateczne zremisować 2:2 i awansować do dalszych gier.

W 1/8 rozgrywek wystąpią cztery drużyny hiszpańskie, po dwie angielskie, portugalskie, francuskie, niemieckie i po jednej holenderskiej, szkockiej, izraelskiej i ukraińskiej.

Newcastle United– SV Zulte Waregem; 1:0 (0:0)